ACIMIZ BÜYÜK, KAYBIMIZ YERİ DOLDURULAMAZ
 / Fecri DOST.

Read Time:2 Minute, 53 Second

IMG_0880Newşirvan Mustafa, Kürd halkının özgürlük mücadelesinin yeri durdurulamaz bir neferiydi. Newşirvan Mustafa’yı kaybetmemiz bizleri acıya boğmuştur. Kendisine Allah’tan rahmet, Ailesine, Goran Hareketine, çalışma arkadaşlarına ve bütün Kürd halkına başsağlığı diliyorum.

Newşirvan Mustafa dört parça Kürdistan aşkıyla dolu olan bir lider, bir komutandı. son dönemlerde KDP tarafından ve özellikle de KDP medyası tarafından çok yıpratıldı hatta ihanetle suçlandı. Ama o hiç bir zaman Kürd ve Kürdistan aşkından taviz vermedi. DAİŞ barbarları Kobani’yi işgal etmeye geldiği o dönemde, 13 ekim 2014 tarihinde Rojava devrimini selamlamıştı. Değişim Hareketi (Goran) Genel Sekreteri Newşirwan Mustafa, “Peşmerge ve YPG savaşçılarıyla gurur duyuyoruz. Zafer bizim olacak” demişti. Goran Genel Sekreteri, o dönem yaptığı yazılı açıklamada, Kürdistan Peşmerge Güçleri ve YPG savaşçılarının vatan topraklarını korumak için verdiği mücadelenin, Xaneqin, Mahmur, Kerkük, Zumar, Şengal, Kobani, Cizire ve Afrin’i kapsayan ulusal bir mücadele olduğunu belirterek şu ifadelere de bulunmuştu:

“Kürdistan’ın sınırlarını bin kilometre boyunca koruyan Peşmerge Güçleri’yle, Kobani’de milletimizin namusunu ve şerefini kahramanca koruyan genç savaşçılarla gurur duyuyoruz, zafer bizim olacak ve düşmanlarımız yenilgiye uğrayacak.” Açıklamada, Güney Kürdistan’ın her açıdan Rojava’daki mücadeleye destek vermesi gerektiğini ifade ederek, “Bütün Kürdistan halkının gözü kulağı Peşmerge Güçleri ve Rojava savaşçılarının mücadelesinde” demişti. Bu sabah Süleymaniye’de yaşamını yitiren Newşirwan Mustafa 2009 yılından itibaren bugüne kadar da Goran Hareketi liderliği görevinde bulunuyordu.

Newşirvan Mustafa Kimdir?

1944 yılında Süleymaniye’nin Serşeqam Mahallesi’nde doğan Newşirwan Mustafa ilkokul, ortaokul ve liseyi Süleymaniye’de okudu. 1967 yılında Bağdat Üniversitesi Siyasal Bilimler Fakültesi’nden mezun olan  Newşirwan  Mustafa  1970’de Avusturya’da  yüksek lisans yaptı. Bağdat’ta öğrenci olduğu 1963 ve 1964 yıllarında Kürdistan Öğrenciler Birliği üyesi ve yönetim kurulu üyeliği yapan Mustefa, üniversite eğiminin ardından 1967 yılında Kürdistan’a dönerek Süleymaniye’de Kürdistan Demokrat Partisi’ne (KDP) üye oldu.

Mele Mustafa Barzani’nin başında olduğu KDP’nin 1974 yılında Baas rejimine karşı Aş-Betal (direnişten vazgeçme, yenilgiyi kabul etme) ilan etmesinden sonra Newşîrwan Mustafa, İbrahim Ahmed ve Celal Talabani gibi isimlerle birlikte Kürdistan Yurtseverler Birliği’ni (YNK) kurma çalışmalarına başladı. Hem pêşmerge komutanı, hem de YNK politbüro üyesi olarak parti içerisinde önemli görevlerde bulunan Mustefa, Celal Talabani’nin daha çok yurt dışı çalışmalarında bulunmasından dolayı uzun süre YNK Genel Sekreteri birinci yardımcılığı görevini yürüttü.

Mustafa,1991-1992 Raperin’ini (serhildan) organize eden isimler arasında da kayıtlara geçti. 2006 yılına kadar YNK içerisinde üst düzeyde görev alan Mustafa, 2006’dan sonra Goran (Değişim) Hareketi’ni kurma çalışmalarını başlattı. 25 Temmuz 2009 tarihinde Goran Hareketi resmi olarak kuruldu ve o yıl yapılan seçimlerde 25 sandalye kazanarak parlamentoya girdi. Newşirwan Mustafa liderliğindeki Goran Hareketi 2013 yılındaki seçimlerde ise 24 sandalye kazandı.

Güney Kürdistan siyasetinin güçlü isimlerinden Newşîrvan Mustafa, siyasal hayatını ve Güney Kürdistan siyasetini konu alan kitaplar da kaleme aldı. Yol Boyu Çiçek Toplamak (Bedem Rêgawa Gulçinîn), Parmaklar Birbirini Kırar (Pencekan Yektir Dişkênin) ve Birlik için Çalışma (Le Hewxebatiyewa bo Texwin) gibi kitapları kaleme aldı. 1981 yılında Şûle Elî ile evlenen Newşirwan Mustafa, Nima ve Çiya isminde iki erkek ve Çıra isminde bir kız çocuğu babasıydı. Eşi Şûle Elî de bu yıl 17 Mart  tarihinde hayatını kaybetmişti. 2016’nın Eylül ayından beri Londra’da tedavi gören Mustafa, 13 Mayıs günü Süleymaniye’ye dönmesi ardından, 19 Mayıs 2017 günü hayatını kaybetti.

Newşirwan Mustafa,  Bir takım reformlarım yapılmasını talep ettiği için  KDP  geçtiğimiz yıl hakkında çıkardığı ‘tutuklama kararından’ dolayı Hewlêr’e giremiyordu.  Newşîrwan Mistefa,  bir siyasetçi olmasının ötesinde kahraman bir Pêşmerge komutanı ve Baas rejimine karşı direniş öncülüğü yapmasıyla Güney Kürdistan mücadelesinin önemli bir ismi olarak tarihe adını altın harflerle yazdırdı. Kendisine bir kez daha Allah’tan rahmet ailesine ve sevenlerine tüm Kürt halkına başsağlığı diliyorum.

Fecri DOSTTeletex News24

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Yorumunuz için teşekkür ediyoruz en kısa zamanda size cevap verilecektir selamlar .

%d blogcu bunu beğendi: