Erkan Polat yazdı : Dünyanın kaderini Ortadoğu ve Kürtler belirleyecek…

Read Time:1 Minute, 50 Second

türkiyede statükocu elitler,suriye’de kürtlerin önemi ve orta doğu da aldığı yeni rolü kavramadıklarını mı sanıyorsunuz !? kesinlikle hayır ! her şeyden bal gibi haberleri var. Fakat açın tv. Kanalları, nerede resmi devlet yalakası demagok varsa, bilerek, isteyerek, devlet resmi politikaların goygoyculuğunu yapıyorlar.

Amaç iç kamu oyuna ve ulusalcı, milliyetçi kesime ola bildiğince bozgunun gerçek yönlerinin görünmesini ve öğrenilmesini geciktirmek, iflas etmiş kürt politikalarını halka yansıtmayarak iktidarlarını olabildiğince sürdürebilme çirkefliğini halka çocuklarının ölümü üstünden yaşatıyorlar. Ne yazık ki en vahimi, devletin sözde, birliği, bekası uğruna CHP de sosyal demokrat olduğunu idda etse de yalana, çıkmaza, bizzat suça ortağı olmuştur.

e.p90 yıllık T.C. Devleti kürt politikası, hem içte hemde ortadoğu gerçekliğinde iflas etmiştir. Sorunun ana noktası belirginleşmiştir. PKK yi ki kırk yıldır bitirmeyi beceremediler, bundan sonrada zaten bitiremezler çünkü, kürt sorunu ve kürtler, PKK yi bitirme, yok etme noktasını çoktan aşmış ortadoğunun kilit noktası olmuştur..

Ortadoğuda gerek bağımsız, gerek federal yada sizler buna kantonal deyin kürtler siyasi, ekonomik ve politik yerini almıştır ve bu rüzgarı arkasına alan kürtler çözüme ulaşmada son kartlarını da oynayacaktır.

Türkiye kürdistanında ki siyasi muhalefetin ki bu sol ve sosyalist fikirlere daha yakındır, samimiyetini test etmeye gerek yoktur. Türkiye sosyalist hareketinin, gerek seküler gerek politik, laik öngörülerindeki işçi sınıfı ağırlıklı hızlı ve modern gelişimi, iki halkın ve diğer azınlık renklerin ulusal sorunu demokratik çözüme kavuşturma olasılığı daha güçlüdür.

Ayrışmaya ve ötekileşmeye izin vermeyecek bir toplumsal birikim, anadolu geçmişiyle harmanlandığında, gerek orta doğuya gerek kürdistanın diğer parçalarına yeni bir dünyada yaşamak mümkün tezlerini güçlendire bilecektir.

Oratadoğuda atılacak yeni kıvılcımların dünya halklarınında yıllarca unutulmuş emeğin kardeş birliğini ateşlemesi de mümkündür. Oyüzden türkiye solu, önüne koyduğu hedeflerinde, şövenizme ve sosyal şövenizme karşı ideolojik enternasyonalist ruhu dahada güçlendirecek politikalar geliştirmelidir. Hantal, kısır ulusalcı sosyalizm, real sosyalizm virüsünden hastalıklardan kurtulup 1917 ruhuna geri dönmelidir.

Aksi her yanlış adım, türkiye solununda mikro milliyetçiliklerden oluşmuş kaos dolu bir dünyaya negatif katkıdan felaketten başka bir işe yaramayacağı bir yolda tüm sol sosyalistler gibi heba olacaktır…. Kapitalizmden arındırılmış devletler mümkün, yeterki bizler onu devrimlerin sürekliliği içinde ideolojik açılımlarını sağlayalım. Kısacası sürekli devrimler, sosyalizmin sınıfsız toplumlara doğru yürüyüşünde olmazsa olmaz ideolojik birliğidir !

Yeniden, sürekli, yeniden öğreneceğiz, bıkmadan yılmadan, sosyalizme doğru yürüyeceğiz. Başka bir dünyada yaşamak, geçmişe asla itirazımız, geleceğin umudu olmalı !

Erkan Polat / teletexnews24.com

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Yorumunuz için teşekkür ediyoruz en kısa zamanda size cevap verilecektir selamlar .

%d