YALNIZCA BİR GÜN MÜ?/ Kadir DAĞHAN yazdı

Read Time:1 Minute, 39 Second

IMG_2888


Promosyonlar, indirimler, hediye önerileri bir birini izleyecek. Anneler üzerinden riyakârlıklar sınır tanımayacak yine. Tüketim için her şeyin mubah sayıldığı bir dünya da gün ilan etmekten daha kolay bir şey olmasa gerek. Sevgililer günü, babalar günü, anneler günü.

Geleceğinden, onurundan, en sade zevklerinden yoksun kalınca, geriye ne kalır? Bekleyen bir SEVGİ. Sakin ama güçlü bir SEVGİ. Belki tarihten de GÜÇLÜ” demişti Amin MAALOUF.

Tanrıları, Dinleri, Hırsları, Irkçı barbarlıkları adına öldürdükçe mutlu olan mutlu oldukça öldüren barbarların dünyasında yaşam insanlarını ayakta tutan güç, gerçekten de Maalouf’un dediği gibi tarihten de güçlü olan bu SEVGİ bağıdır işte. Cellatlar da, burunları kaf dağında olanlarda asla olmayan ve de asla bilemeyecekleri bir sevgi. Bu bağ olmasaydı çoktan yok olup giderdi insanlık adına ne varsa…

Hiçbir sevgi annenin evlat sevgisiyle boy ölçüşemez. Derecesini de annelerden başkası bilemez. Hele ranttan, nefretten beslenen toplumlar hiç bilemez. Ama riyasız da durmazlar. Gün uydurmaları da böyle bir riyanın eseridir. Her Mayıs ayının ikinci gününü sözüm ona çok sevdikleri, değer verdikleri annelere ayırmış, adını anneler günü koymuşlar.

Çocuklarına ilk öğrettikleri cümleyi analara küfürle başlatan, kadınlara şiddetin sınır tanımadığı bir eril iklimde anneler günü ikiyüzlülüğü nasıl bir şeydir. Evlatları elinden alınan binlerce annenin hangi gününü kutlayacaksınız. Yıllardır her hafta çocuklarının bir kemiğine, varsa bir mezarına kavuşmak için yıllardır her türlü zulme, hakarete maruz kalan cumartesi annelerine ne diyeceksiniz. Hangi yüzle yanlarına gidip anneler gününüz kutlu olsun diyeceksiniz.

Hatta gide bilecek misiniz? Çocuklarıyla kendi diliyle konuşmasını yasakladığınız annelere hangi kutlama mesajlarını göndereceksiniz. Onları anne olarak görüyor musunuz ayrıca.

Bazı anneleri kutsayarak,bazı anneleri de küfürlere boğanların anneler günü derken yüzlerine hangi maskeyi takacaklarını çok merak ediyorum. Bildiğim ve tanığı olduğum halde merak ediyorum.

Annelerin günlere ihtiyacı yok. Böyle bir talepleri de. Çocuklarına sarılmaya, koklamaya, sevmeye ihtiyaçları var yalnız. Hırslara, tehditlerle, inkârlara, silahlara, bombalara kurban edilmesin anneler yeter ki. Başka bir şey istemez.

Biliyorum yarın yalanlar, hamasetler tavan yapacak. Ben de kendi adıma sadece susacağım. Ama yaşatan ve yaşatmaktan yana olan tüm annelere yüreğimi yollayacağım tüm dillerden.

 

Kadir DAĞHANTeletex News24 

About Post Author

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Yorumunuz için teşekkür ediyoruz en kısa zamanda size cevap verilecektir selamlar .

%d blogcu bunu beğendi: