ABD Başkanı Trump YPG’ye direkt olarak ağır silahların verilmesi kararnamesini imzaladı / güncellendi

Read Time:1 Minute, 33 Second

ABD Başkanı Trump YPG’ye direkt olarak ağır silahların verilmesi kararnamesini imzaladı.  ABD Savunma bakanlığı tarafından Rakka  operasyonu öncesinde  YPG’ye ağır silahların verilmesi kararnamesi, 16 Nisan’da yapılacak olan Erdoğan Trump görüşmesi öncesi, ABD Başkanı Trump tarafından imzalandı.

IMG_2525

TELETEX NEWS24-ABD Savunma bakanlığı Pentagon tarafından, Rakka operasyonu öncesi YPG’ye Ağır silahların direkt olarak verilmesini Öngören yasa tasarısı Başkan Trump tarafından imzalandı.  Söz konusu tasarıda öngörülen  silahlar arasında ağır silahların yanı sıra  Apache helikopterlerin de olduğu söyleniyor.

IMG_2702

Türkiyenin diplomasi trafiği

16  mayısta öngörülen Erdoğan Trump görüşmesi öncesi  alınan bu karar türkiye’de şok etkisi yarattı.  Genelkurmay başkanı orgeneral Hulusi Akar, Mit müsteşarı Hakan Fidan ve cumhurbaşkanı sözcüsü İbrahim Kalın’nın ABD’de yapmış olduğu bütün diplomatik  girişimler sonuç vermeyince  Bu sefer adalet Bakanı Bekir Bozdağ Amerika’ya gitti bu arada da  milli Savunma Bakanı Fikri Işık’ta mevkidaşı ABD Savunma Bakanıyla telefon trafiğini sürdürdü  fakat yinede  söz konusu yasa tasarısının Başkan Trump tarafından imzalanmasına engel olunamadı.

Bu gün  Associated Press’e (AP) konuşan üst düzey bir ABD yönetimi yetkilisi, Trump yönetiminin Rakka Operasyonu için Suriyeli Kürdlere daha ağır silahlar verilmesini öngören kararı onayladığını söyledi.

IMG_3053

Beyaz Saray teyit etti

Beyaz Saray’ın da açıklamayı teyit ettiği belirtilen AP’nin haberinde, “Karar, Türkiye’nin sert itirazlarına rağmen alındı” yorumuna yer verildi. Haberde Washington’ın, YPG’yi Suriye’nin kuzey ve doğusunda kritik bir savunma kalkanı olarak gördüğü belirtildi.

Pentagon doğruladı

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), ABD Başkanı Donald Trump’ın, Suriyeli Kürdere silah verilmesi talimatını verdiğini açıkladı. Açıklamada ABD’nin, müttefiği ve NATO üyesi olan Türkiye’nin yanında olduğu vurgulandı. Pentagon, önceliğinin koalisyonda IŞİD’le savaşan Arap güçlerini silahlandırmak olduğunun altını çizdi. ABD Savunma Bakanlığı, Rakka’yı IŞİD’den temizlemenin uzun ve zorlu bir süreç olduğunu belirtti.

ABD’nin, IŞİD’in Rakka’dan temizlenmesi için YPG’nin ağırlığını oluşturduğu Demokratik Suriye Güçleri (DSG) ile resmen çalışma kararını ne zaman açıklayacağı merak konusuydu. Pentagon’un YPG’yi silahlandırma planını geçen hafta ABD Başkanı Donald Trump’a gönderdiği iddia edilmişti.

 

 

 

 

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Yorumunuz için teşekkür ediyoruz en kısa zamanda size cevap verilecektir selamlar .

%d blogcu bunu beğendi: