GÖKYÜZÜ HEP MAVİ KALACAK. / Kadir Dağhan yazdı

Read Time:1 Minute, 44 Second

IMG_2888Bazen ne söylenirse söylensin, ne kadar yazılırsa yazılsın tüm sözcükler çaresiz kalıyor, yetmiyor. Kalem çaresiz, defter çaresiz, dil çaresiz.

Bu çaresizlikleri yeryüzünde belki de en iyi bu coğrafya bilir. Neler gördü, neler yaşadı. Katliamların biri bitti biri başladı. Tüm katliamların öznesi de, nesnesi de, yüklemi de hep aynı oldu üstelik.

İsyan ettiler. Kim isyan etti. Kime isyan ettiler. Taslaklar hazırlandı, cümleler yazıldı, ögeler yerleştirildi dil bilgisine uygun olarak. Senaryolar tamamlandı ve uygulamaya geçildi. Her seferinde acımasız ve kusursuz olarak.
4 MAYIS da böyle uygulanmıştı 80 yıl önce.

Devlet eşkıyanın başını ezdi dediler, çoluk çocuk, kadın, erkek, yaşlı, genç, meme emen bebekler mağaralarda katledilirken. Devlet gereğini yaptı dediler kurşun masrafı olmasın diye sopalarla, dipçiklerle kafalar parçalanırken.

Devlet asilere gücünü gösterdi dediler, kendi deyimleriyle insanlar böcek gibi ezilirken, süngülenirken, yakılırken. Tunç eller kanlandı ve hep kan içinde kaldı. Gökyüzü kahroldu, Munzur isyan oldu. Ama çiçekler yine açtı, kırlangıçlar yine kanat çırptı, Munzur daha mavi aktı.

Dersim hep dersim kaldı. Hep insan kaldı Dersim. Cellatlar utançlarında boğulur, Muasır medeniyet maskeleri bir bir düşerken. Daha da düşecek. Harcı kanla yoğrulan temel üstünde yükselen bir sistem ne kadar dayana bilir ki. Kanla sulanan bir toprakta hangi çiçek açar, hangi buğday başak verir.

Katiller ise hala aynı yer de, aynı karanlıkta, aynı çöldeler. Ne yeşerecek bir dalları, ne açacak bir çiçekleri olmadı. Olmayacakta. Her 4 Mayıs cellatlara hatırlatacak çünkü. Cellat karanlıklara inat gökyüzü de hep mavi kalacak.

Hiçbir canlının hele de masum bir insanın katledilmesi sıradan, basit bir olay değildir. Hiçbir canlının yaşam hakkı elinden alınamaz. Hangi nedenle olursa olsun. Hiçbir canlının başka bir canlının celladı olma hakkı yoktur. Esasen hukuki kurallar, yasalar, adalet bunun için değil midir.

Katliamların geçerli bir nedeni hiç olamaz. Haklılığı söz konusu edilemez bile. Tüm katliamlar aşağılıktır, canavarlıktır. Ama daha kötü, daha aşağılık bir şey varsa o da katliamları savunan, katliamları kutsayan yaratıkların olmasıdır.

Bu coğrafya bu yaratıkların varlığına çok tanık oldu. Utanmasız, yüreksiz, vicdansız yaratıklar bu coğrafyanın makûs talihi oldular hep. Hiç olmazsa geçmişleriyle yüzleşsinler diyeceğim ama yüzleri olmadığını biliyorum. Hiç olmadı çünkü.
Tek değil tüm dillerden LANET OLSUN onlara.

 

Kadir DAĞHANTeletex News24 

About Post Author

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Yorumunuz için teşekkür ediyoruz en kısa zamanda size cevap verilecektir selamlar .

%d blogcu bunu beğendi: