YA ZİHİNSEL DEVRİM YA BÜYÜK YIKIM! BÜYÜK DÜŞÜNCELER BÜYÜK ZAFERLERİN YATAĞIDIR.. / Ali CANDAN Yazdı

Read Time:4 Minute, 18 Second

IMG_2861Zihinsel devrimi gerçekleştirmeden hiç bir devrimi gerçekleştirmek mümkün değil. Ne ekonomik devrim, ne kadın devrimi, ne ulusal, ne milli demokratik devrim. Ne HDP eliyle Türkiyenin demokratikleşmesi, ne Kürt sorununun, ne Alevi sorununun, ne emek sorununun çözümü. Ne Türk halkının örgütlenmesi ve dönüştürülmesi sorunu.

Ne demokratik Türkiye ne özgür ve müreffeh bir yaşam. Bunların hiç biri zihniyet devrimi gerçekleşmeden mümkün değildir. Zihinsel devrim; düşünce ve zihinde realist temelde netleşme, demokratikleşme, kendini aşma, ekonomik, sosyal, siyasi ve yönetim olarak paylaşımcı olmak, istifçi, tekçi, bireyci ve ben merkezci olmamak. Kadın sorununda, mevcut kaba eğemen erkekliği, kadınlaştırmak, kadına daha yakın bir duruma getirmek. Kadın özgürlüğü adı altında da; sahte bir yaklaşım sergilememek. Ulusal milli bir bakış açısına, perspektifine sahip olmak. Demokrasiyi yaşamın her alanında, evde, işte, toplumda ve siyasette özümsemek ve içselleştirmek. Her şeyden önce bunu tek taraflı değil çift taraflı yapmak. Peki şimdi bırakalım Türk halkını ve hatta HDP bileşenlerini, biz Kürt halkı ve bizim yasal, siyasal hareketimizin tüm kurumlarımızın kadrolarının kaçta kaçı bu özellikleri taşıyoruz? Birde bu halimizle Türk halkını kurtarmaya kalkışıyoruz!

Benim şahsi düşünceme, fikrime göre. Önce biz bireyler olarak tek tek kendimizi kurtaralım ve zihinsel devrimimizi gerçekleştirelim. Sonra halka halka aile, çevre ve kendi toplumumuza yansıtalım. Türkiye’yi kurtarmakta bence en erken bir asır sonra mümkün olur. Bu alanda bizden pekte illeri durumda olmayan Türk sol hareketiylede bir arpa boyu yol alınamaz. Hatta ricat edilir. İlleri gidilemez. Gerçekler bu kadar çırılçıplak orta yerdeyken hala yanlış Türkiyelileşme siyasi strateji ve programı ile deyim yerindeyse halkın bu muazzam enerjisini Kürt siyasi hareketinin dönme dolap gibi olmayacak, imkansız demokratik birlik, ortak vatan, eşitlik ve kardeşlik gibi hedefleri, amaçları gerçekleştirmek için korkunç bir iradi, fiziksel savaş yürütmesi. Bu fedekar halkı yanlış bir savaştan bir başka yanlış savaşa sürüklemesi irrasyonel yani bu akıldışı gerçekliği neyin nesi.

Kuzey savaşı şimdi de Güney ve Rojava’ya taştı. Bu savaşın kazananı yok. Bu savaş tarafların mevcut bu stratejileriyle kazananı olmayan bir savaş. ABD ve batı dünyası bir daha Kürtleri Türkiye’ye kapı kitleme teslim etmez. Bu nedenle Kürtleri güç haline getirmenin tüm desteğini sunuyorlar.  Ama unutmayalım ki, hendek savaşında Kürtleri kuzeyde Türkiye’ye anahtar teslimi sundular. Sonuç ise korkunç bir fecaat arz etti. Burdan bakınca hatalarımızdan ders çıkarmamız gerektiği çok aşikar değilmi. Türkiye bu gün içerde ve bölgede Kürtlere karşı kazanamayacağı bir savaşı yürüttüğünün bilincinde ve hatta tamda bu nedenle savaşıyor.

Hakimiyeti altında olan kuzeyin mevcut objektif özgürleşme konjoktürü, koşulları içerisinde yaşadığı bu bilinç, amaç ve strateji bulanıklığından en yüksek düzeyde yararlanmak için süreklileşen ve yaygınlaşan bir savaş hali yaratıyor. Böylece tüm parçalardaki Kürdistanın bağımsızlığı,  federal, özerk vb. statü kazanması için uluslararası ve bölgesel çapta olgunlaşan özgür Kürdistan zeminini konjonktürünü kendi kuzey Kürdistan parçası için kazasız belasız atlatmayı amaçlıyor.

Yani en az bir asır daha kuzey Kürtlerini Türkiye hakimiyetinde tutma savaşı yürütüyor. Bu savaşın ülke içinde iktidarını pekiştirme ülke dışında tartışılan gayrı meşru referandumu bastırma gibi yan getirileride cabası. Bunun için bölgesel ve uluslararası çapta krizler yaratmaktan sakınmıyor. Tam tersine büyük bir enerji, çaba ve kaynak sarf ediyor. Her halükarda uluslararası güçlere Güney ve Rojava için taviz verecek olsada. Karşılığında kuzeyi garantiye almak için çabalıyor. Peki Kürt hareketi olmayacak ortak vatan amacı uğruna ne için bu kadar korkunç bir enerji, çaba ve kaynağı sarfediyor. Bu oyunu bozacak strateji değişikliği ulusal milli demokratik devrimi gerçekleştirmeye yönelmek gibi adımlar atmak dururken.

Türkiyenin savaşı Rojava ve Güneye taşımasına Türkiye ile birlik ve kardeşlik stratejisi ile savaşarak cevap verme naif, tehlikeli ve ütopik yaklaşımı nasıl sürdürülebiliyor. Bu yaklaşım en hafif deyimle politik aymazlık değilmi.  Çok şükür ki, Rojava ve Güney uluslararası koruma altında diye felaketlerine yol açılmıyor. Ama maalesef Kuzeyin özgürlüğü ve statüsü için tıpkı hendek savaşlarında olduğu gibi bu tek taraflı, sakat stratejinin içerdiği hatalar nedeniyle büyük bir felakete yol açıyor?

Bu tek taraflı birlik, kardeşlik stratejisi sakat bir strateji ve mazlum halkımıza büyük belalar, çok büyük bedeller ödeten gerçekleşme şansı ise bu gün itibariyle sıfır olan bir strateji. Seni yoketmeye amansız bir biçimde kilitlenmiş. Yokolman için çalışan bir yapıyla eşit, özgür ve kardeşçe birarada yaşama siyasi stratejisi çok  hayali gerçek dışı bir strateji. Böyle bir dünya yok. Bu gerçekleşmesi imkansız olan ama anlatımı güzel olan kurt kuzu kardeşliği masalı. Fakat gerçekler dünyası bambaşka bir dünya. Bu hayal dünyasından uyanıp gerçekler dünyasına ayak bastığımız gün. İşte o gün gerçek özgürlüğümüzün, barış ve kardeşliğimizin temel yapı taşları döşenmiş olacaktır. Birarada eşit özgür bir yaşam stratejisi ile başaramadığımız ortak yaşamı. İki komşu olarak yan yana yaşayalım dediğimiz an. Çok şeyler sihirli bir değnek değmişçesine değişecektir. Barış ve birlikte yaşam için biz değil. Onlar yalvaracak alternatifler ve öneriler sunacaklardır.

İşte bunun olması için biz Kürtlerde zihniyet devrimi şarttır. Kürtler artık efendileri için. Efendileri gibi düşünmek zorunluluğunda değil. Bu psikolojiden kurtulmalıdır. Beyinlerine vurulan sömürge prangalarını kırmayı başarmalıdırlar. Biz zihin ve beyin devrimini gerçekleştirelim. Sonra dönüp dünyaya bir bakalım, tüm dünya nasıl değişiyor. Sen bakış açını değiştir. Tüm dünya değişir ve güzelleşir. Yeterki sen doğru temelde bir zihinsel, düşünsel devrim yaşa. Büyük düşünceler geniş ufuklar yaratır. Küçük, bölük, pörçük düşünceler dar, sığ ufukların kaynağı, yatağıdır. Topyekün ve büyük saldırılar. Savaş meydanından önce zihinde büyük düşüncelerle püskürtülür. Savaşlar önce beyinde, düşüncede kazanılır. Sen büyük düşünemezsen nasıl büyük kazanacaksın. Dar, düşünceler, dar ufuklar yenilgi ve bunalımın kaynağıdır. Büyük düşünceler büyük zaferlerin yatağıdır. ”Gül düşünürsen gülistan olur. Diken düşünürsen dikenlik” Celaleddin..

Ali Candan Teletex News24

About Post Author

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Yorumunuz için teşekkür ediyoruz en kısa zamanda size cevap verilecektir selamlar .

%d blogcu bunu beğendi: