Kore yarım adasında her an ABD ile büyük bir savaş başlayabilir / video haber

Read Time:1 Minute, 8 Second

Kore yarım adasıyla ABD arasında büyük bir savaş başlayabilir. ABD Başkanı Donald Trump, Kuzey Kore’nin balistik füze denemeleri ile nükleer programı nedeniyle, bir savaşa girmenin olası olduğunu söyledi.

Teletex News24 – ABD Başkanı Donald Trump, Kuzey Kore’nin balistik füze denemeleri ile nükleer programı nedeniyle, bir savaşa girmenin olası olduğunu söyledi.

ABD Başkanı Trump, Kuzey Kore krizini diplomatik yollarla çözmek istediğini ancak bu ülkeyle “Çok büyük bir çatışmanın” mümkün olduğunu söyledi.

Çin Dışişleri Bakanlığı da Kore Yarımadası’ndaki gerginliğin kontrolden çıkabileceği uyarısında bulundu.

Bu gelişmeler karşısında tutumunu değiştirmeyen Kuzey Kore lideri Kim Jong Un, ordunun kuruluşunun 85. yıl dönümü dolayısıyla yapılan tatbikatları izledi.

Bu esnada Trump, Reuters’a telefonla verdiği röportajda Kore Yarımadası ile ilgili soruları yanıtladı.

“Sorunları diplomatik yolla çözmek isteriz ama zor oluyor” diyen Amerikalı lider, Kuzey Kore ile büyük bir çatışmaya girme olasılığımız kesinlikle var” dedi.

Trump, Güney Kore’de konuşlandırılan THAAD füze savunma sistemine de değindi ve Seul’un faturayı ödemesi gerektiğini belirtti. Amerikan başkanı, “Güney Kore’ye füze savunma sistemleri için ödeme yapmasının yerinde olacağını bildirdim. Kimse onların yerine ödemeyecek. Milyar dolarlık sistem için biz niye ödeme yapalım. Bu sistem görüp görebileceğiniz en sofistike kurulum” yorumunu yaptı.

Bir kaç gün önce kurulumuna başlanan füzesavar sistem, bölge halkının tepkisini toplamıştı. Askeri hareketlilikten rahatsız olan Güney Koreliler ekipmanları taşıyan konvoyu protesto etmiş, eylemlerde 10 kişi gözaltına alınmıştı.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Yorumunuz için teşekkür ediyoruz en kısa zamanda size cevap verilecektir selamlar .

%d