DBP VAN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE MECLİS GRUBUNDAN BASINA VE KAUOYUNA AÇIKLAMA

Read Time:3 Minute, 23 Second

BDP Van BŞ Belediyesinin kayyum sonrası durumuyla ilgili olarak bugün kamuoyu ve basına bir açıklama yaptı.  Kayyumla birlikte yapılan hukuksuzluklara dikkat çekildi .  İşte “basına ve kamuoyuna”  başlıklı BDP  Van büyükşehir belediye Meclisi grubunun basın açıklaması.

IMG_2972

BASINA VE KAMUOYUNA

Son zamanlarda kentimizde kamu oyuna yansıyan Van Büyükşehir Belediyesinde yaşanan bazı gelişmelere ilişkin DBP Meclis Grubu olarak görüşlerimizi Van halkıyla paylaşmak istiyoruz.

1-Büyük emek ve fedakarlıkla Van halkına kazandırmış olduğumuz yeni Belediye hizmet binasının özel bir Üniversiteye devredilmek istendiği bilgisi kamuoyuna yansımıştır. Yıllarca kendine ait yeterli bir hizmet binasına sahip olmayan ve bir çok yerde kira ödeyerek dağınık hizmet sunan Van Belediyesi, ilk defa vizyonel ve Büyükşehir statüsüne uygun bir binaya kavuşmuştur. Bu binanın şimdi daha önce Van geçmişinde olmayan ve geleceğinde de olmayacak bazı kişiler tarafından özel bir kuruma peşkeş çekilmesini Van halkı asla kabul etmeyecektir. Yeni bir Üniversite için mevcuda el koyma yerine yeni alanlar belirlenmelidir.

2-Hükümet yetkilileri ve kayyımdan sonra göreve gelenler, sürekli olarak Belediyelerimizde  fazla personel istihdam edildiğini böylece kaynakların israf edildiğini iddia ederek yüzlerce çalışanı işten atmışlardır. Şimdi ise yine yüzlerce kişiyi İŞKUR üzerinden Belediyelerde işe almaya başladılar. Kimi çevrelerce yürütülen “gelen kayyumların büyük israfların önüne geçtiği” propagandası ve yaratmak istedikleri algı operasyonu böylelikle çökmüştür.

3-Kentin %95 iradesini temsil eden ve şu anda işlevsiz bırakılan Belediye Meclisinin almış olduğu birçok kararı şu anda kayyım görevi gören Vali tarafından İçişleri Bakanlığı vasıtası ile soruşturma konusu yapmıştır. Kentimizde yaşanan 2 büyük depremden sonra vatandaşların mağduriyetlerini gidermek için yapılan imar tadilatlarından dolayı tüm Meclis Üyeleri hakkında onlarca soruşturma açanlar şu anda hiçbir teknik araştırma ve inceleme yapılmadan 5 memur marifetiyle plan tadilatlarını yapmaktadırlar.  Halkın iradesini temsil eden Meclis için suç sayılan işlemler her ne hikmetse 5 memur yapınca suç olmuyor.

4-Belediyemizin Kente kazandırdığı yeşil alanlar kayyım yönetimi tarafından hoyratça yok edilerek başka kurumlara peşkeş çekilmektedir. Bunlardan en önemlisi ve en büyüğü olan, kente nefes aldıracak olan 28 dekarlık Eski Araştırma Hastanesi arazisinin ¾’üiçin yapı yapma yani betonlaştırılma kararı alınmıştır. Yine eski Devlet Hastanesi yeri olan arazi planda kültürel ve sosyal ihtiyaçlarda kullanılmak üzere “Özel proje alanı” olarak planlanmıştır. Söz konusu alanın da kimi çevrelere peşkeş çekileceği bilgileri dolaşmaktadır. Bu kentin geçmişte ve gelecekte sahibi olan halkımızın yeşil alandan yoksun bırakılmasına asla göz yumulmayacaktır. Bu kentin geleceğinden hiçbir sorumluluk sahibi olmayan 3-5 memur karar veremez.

5-Kent içi trafiği düzenlemek ve daha yaşanılır bir kent için Belediyemizin tüm çabaları Valilik ve Emniyet tarafından sürekli engellenmiştir. Belediyenin kent içi trafiğinde yetkili olmadığı gerekçesi ile çalışmalara izin verilmez iken şu anda ise mevcut Belediye yönetimi kent içi trafiğine müdahale etmektedir. Dün yasal olmayan bir yetki bugün nasıl yasal hale gelmiştir? Bunun adı ayırımcılıktır. Oysa Anayasada her tür ayırımcılık yasaklanmıştır.

6-Belediye Kanunu tarım ve hayvancılık konusunda Belediyelere yükümlülük vermektedir. İlimizin temel faaliyet ve geçim kaynaklarından biri olan hayvancılık yerel yönetimler tarafından göz ardı edilemez. Yurt dışından getirmek yerine Van’ın damızlık ihtiyacını karşılamak ve kent içi ahırların üretimlerini daha doğru bir alanda sürdürmelerini sağlamak;  üretilen hayvansal ürünlere katma değer katmak ve pazarlama(borsa) ortamı yaratmak gibi amaçlarla Belediyemiz 4000 Dekarlık sulu tarım arazisi ve 1000 Başlık kurulu tesisi bulunan VOTAŞ’ı 2016 yılında devir almıştır. Bu yönlü çalışmalara hız verilmiş iken Kayyım sonrası bu arazinin Cezaevine tahsis edileceği yönünde duyumlar alınmaktadır. İlimizin bütün halkına kazandırılan ve bir daha da bulunamayacak böylesine 1. sınıf tarımsal arazinin talan edilmesine asla müsaade edilmemeli ve Van halkına hizmet etmeye devam etmelidir.

7- Belediye içerisinde hizmet üretme yerine gayrı meşru yollar kullanılarak kişisel çıkar sağlamaya çalışan idareci konumda kişilerin olduğu ve bunların bazılarının açığa çıkması sonucu görev değişikliklerine gidildiği yönünde söylemler Van kamuoyunca konuşulmaktadır. Bu durum bizlere 2004-2009 AKP’nin Van Belediyesi pratiğini hatırlatmaktadır. Her türlü haksızlığın ve yolsuzluğun takipçisi olacağımızı belirtiyoruz. Yerel Yönetim anlayışına uygun olmayan, halkın % 95 iradesi olan Belediye Meclisini yok sayan Kayyım anlayışının yerel yönetimlerde tahribattan başka bir şey sağlayamayacağını bir kez daha belirtiyoruz.

Yukarıda belirttiğimiz hususlar ve gelecekte yaşanacak benzeri haksız tasarruf ve uygulamaları tespit etmek, durumları halkla paylaşmak görevini sorumluluğumuz gereği hem siyasal hem de hukuksal zeminde yerine getirmeye devam edeceğiz.
Halkımızın bilgilerine saygıyla sunarız. 26.04.2017

DBP VAN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE MECLİS GRUBU

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Yorumunuz için teşekkür ediyoruz en kısa zamanda size cevap verilecektir selamlar .

%d blogcu bunu beğendi: