DİKTATÖRLERİN BİLDİK OYUNU / Hasan KAYA Yazdı

Read Time:1 Minute, 33 Second

IMG_2007


Oyun bildik, son derece de basit. Başka yerde olsa hemen görülürdü, hemen deşifre edilirdi diye düşündüğüm, ama görülmemiş olduğu için de; hiç şaşırmadığım oyun, başkanlık hesaplarının bir parçası.

Yıllar içinde şeytanlaştırılmış Kürde vurmanın, düşmanlık yapmanın hep pirim yaptığını iyi biliyor Erdoğan. Bunun başka yerlerde benzerlerinin iyi iş yaptığını, en kanlı diktatörlüklerin böyle şeytanlaştırılmış bir kesimler/halklar üzerinden gerçekleştirildiğini ne kadar araştırmış, ne kadar biliyor bilmiyorum.

Ancak bana son derece tanıdık geliyor bu yöntem.

Hitler’de bildik yöntemlerle iktidara yürüdü, dünyayı kana buladı. Hitler’in iktidara nasıl yürüdüğünün hikâyesini biraz bilen herkesin şaşırmayacağı benzerlikler var Erdoğan’ın kullandığı yöntemlerde.

Kanun, yasa tanımazlığın ulusun/milletin genel çıkarları için, ortak düşmana karşı olduğu algısı yaratılmaya çalışılıyor öncelikle. Bu algı bir kez yer edince kimsenin, yasa, kanun umurunda olmaz.

Bu yöntem onlarca düşün ve kültür insanı yetiştirmiş Almanya’da iş yaptıktan sonra Türkiye’de hayda hayda iş yapar, yapıyor.

Bizim için şaşırtıcı, bazen de “bilgelik” gibi gözüken yaşam alışkanlıkları ve davranış biçimleriyle küçük burjuva köylü kafası daha çok milliyetçi ve muhafazakârdır. Onda bu algının şekillendirilmesi hiç zor değildir. Kaldı ki, bu düşmanlık Erdoğan ile başlamışta değil.

Öncesi var.

Aynı şey Almanya içinde geçerli… Yahudi düşmanlığı Hitler ile başlayan ve son bulan bir şey değildi. Almanya’nın geçmişinde, tarihinin derinliklerinden getirdiği düşmanlıklardan, belki de en çok kullanılanlardan, en çok öne çıkarılanlardan biriydi.

Türkiye’nin uluslaşma sürecinde değişik şeytanlaştırılmış topluluklar, halklar görüyoruz, ancak Cumhuriyetle başlayan süreçte Kürtler hep öne çıkan, başrol verilenler olarak karşımıza çıkıyorlar.

Erdoğan bu düşmanlığı kullanıyor.

Oyunu bu düşmanlık üzerinden kurmaya çalışıyor. Bunun MHP’de iş yapmış olması iştahını kabartıyor. CHP tabanında Kürde düşmanlığı neredeyse ulusal/milli bir görev gibi gören kesimlere seslenerek duygu bağı kurmaya çalışıyor.

Bu duygusal bağın kendisi için çok yararlı olacağının hesaplarını yapıyor. Dokunmazlıkların kaldırılmasının, ardından gelecek hızlı yargı süreci ve onu izleyecek olan baskın bir erken seçim veya ara çeçim kendisine başkanlığa giden yolu açabilir…

Hasan KAYATeletex News24

About Post Author

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Yorumunuz için teşekkür ediyoruz en kısa zamanda size cevap verilecektir selamlar .

%d blogcu bunu beğendi: