YPG sözcüsü Redu Xelil’den gelen son açıklama

Read Time:1 Minute, 44 Second

YPG Sözcülüğü saldırı sonucunu ve kayıpları açıkladı YPG Resmi Sözcüsü Rêdûr Xelîl  Türk ordusunun YPG Qereçox Merkezine yönelik uçak saldırılarının sonucuna ilişkin açıklama yaptı. Redur Xelil Qereçox saldırısı sonucu 20 savaşçının şehit düştüğünü ve 18 savaşçının da yaralandığını açıkladı. Yaralı savaşçılardan 3’ünün durumunun ağır olduğunu da belirtti. YPG Sözcüsü merkezde maddi hasar meydan geldiğini ve ayrıca sivillere ait evlerde de maddi hasarın meydana geldiğini bildirdi.

IMG_2958

TELETEX NEWS24-Halk Savunma Birlikleri (YPG) Sözcüsü Redur Xelil, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) dün gece düzenlediği hava saldırılarında 20 YPG’linin hayatını kaybettiğini, 18’nin de yaralandığını duyurdu.

TSK’ya ait savaş uçakları dün gece saat 02:00 sıralarında Şengal ve Rojava’ya hava operasyonu düzenledi.

YPG Sözcüsü Redur Xelil, Türk savaş uçakların Rojava’da YPG Karaçox Merkezi’ne düzenlediği saldırıya ilişkin açıklama yaptı.

Redur Xelil, “Qereçox saldırısı sonucu 20 savaşçı şehit düştü, 18 savaşçı da yaralandı. Yaralı savaşçılardan 3’ünün durumu ağır” dedi.

YPG Sözcüsü, sivillere ait evlerde de maddi hasarın meydana geldiğini söyledi.

Türk devletinin bombardımanından sonra ABD’den ilk Şengal açıklaması.

Türkiye’ye ait savaş uçaklarının Şengal ve Derik’e bağlı Qereçox’a hava harekatı düzenlemesiyle ilgili ABD’den ilk açıklama geldi. ABD Savunma Bakanlığı, her iki bölgede de gerilimin düşürülmesi amacıyla görüşmeler yürüttüğünü açıkladı.

NRT’ye konuşan Pentagon’un basın dairesinden bir yetkili, “Olaydan haberimiz var, gelişmeleri takip ediyoruz. Irak’ta Şengal ve Suriye’de Derik’te gerilimi azaltmak için temaslarda bulunuyoruz” dedi.

ŞENGAL VE QEREÇOX

TSK, bugün saat 2 sıralarında Şengal Dağı ile Derik’e bağlı Qereçox’a hava harekatı düzenlemişti. Reuters, 18 YPG’linin hayatını kaybettiğini, Peşmerge Bakanlığı ise 5 Peşmerge’nin hayatını kaybettiğini açıklamıştı. Açıklamada 9 Peşmerge’nin de yaralandığı belirtilmişti.

KDP yetkilisinden ibretlik açıklama

IMG_2959.PNGÖte yandan Türk ordusunun Şengal saldırısının ardından KDP yetkilisi ibretlik açıklamalarda bulundu. KDP yetkilileri, saldırıların nasıl planlandığını da adeta ilan etmiş oldu.

Peşmerge bakanlığı sözcüsü KDP’li Helgurt Hikmet, “PKK’ye tavrını gözden geçirmesi çağrısı yapıyoruz” derken, Ninova Meclisi Başkanı Beşar Kiki de utanç verici bir açıklama yaparak, “PKK olayların bu raddeye gelmesini istiyordu. PKK bölgede çatışmaların bitmesini istemiyor” dedi.

Helgurt Hikmet, açıklamasında TC saldırılarını kınamayarak PKK’ye, de “Kürdistan bölgesi topraklarını terk edin” tehdidini savurdu.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Yorumunuz için teşekkür ediyoruz en kısa zamanda size cevap verilecektir selamlar .

%d blogcu bunu beğendi: