Kadir Dağhan yazdı: GÜNAH KEÇİSİ.

Read Time:1 Minute, 49 Second

IMG_2888


Anlaşılıyor ki çok eski çağlardan günümüze insanlar kendi beceriksizliklerinin, ezikliklerinin, suç veya günahlarının sebebini hiç suçu ve alakası olmayan birilerinde aramak ya da başkalarına yüklemekten hiç çekinmemişler. Toplum da bu suçsuz ve alakasız kişi veya gruplara GÜNAH KEÇİSİ deniyor.

Bu deyimin kullanılmasının nedeni bir din mensuplarının işledikleri günahlarından arınmak veya yaşadıkları felaketlerin olmaması için tüm suç ve günahlarını seçtikleri bir erkek keçiye sembolik olarak yükleyip hayvancığı diri diri uçurumdan atmalarıymış. Canlı canlı bir hayvanı uçurumlardan atıp vahşice katlederek günahlarından arına bilineceğine inanmak nasıl bir inançtır irdeleyecek değilim tabi.

Bazı toplumlarda da keçi yerine insanlar kullanılırmış. Söz gelimi Atinalılar hastalık ve afetlerden kurtulmak için bir kadın ve erkek seçer ve iyice dövdükten sonra kentin dışında taşlayarak öldürürlermiş. Ve bu her yıl tekrarlanırmış.

Üzerinde yaşadığımız coğrafya da günah keçisi konusunda hiç sıkıntı yaşanmamış. Zira gün olmuş yağmur yağmamış, nedeni başka inanç mensupları görülmüş, gün olmuş çok yağmur yağmış, ortalığı sel basmış ve sebep olarak başka bir kimlik sorgusuz sualsiz GÜNAH KEÇİSİ olarak damgalanmış. Kürtler, Ermeniler, Aleviler, Solcular, Aydınlar her dönemin günah keçileri olmaktan kurtulamamışlar.

İlk sırayı da Kürtler kimseye kaptırmamışlar. Son günler de ve çoğu kere olduğu gibi. Bir seçim mi Olacak. Kürtler hedefte. Şununla anlaştılar, bununla gizli ittifak içindeler. Sonra da iftira ve itham ettikleri suçları kendilerinin işlediği ortaya çıksa da durum değişmez.

Ve son yaşadığımız referandum mesela. Tam ne olursa olsun bitti, geride kaldı ya da bitmedi şaibeler var, itirazlar olacak demeye kalmıyor ki oylama öncesi olduğu gibi sahibinin sesi yine ortalığa fırlıyor. Çamursa çamur, iftira ise iftira, yalansa yalan. Hesapsız kitapsız sallıyorlar. Kürtler olmasaymış sonuçlar böyle olacakmış, Kürtler yüzünden sonuç şöyle olacakmış.

Hem diyorlar ki haksızdır, hukuksuzdur, şudur, budur. Geçersizdir. İptal edilmelidir. Bir yandan iptal davaları açıyorlar, itirazlar ediyorlar. Bir yandan da tüm bunları unutup Kürtler olmasaydı sonuç böyle olmazdı. Kürtler şöyle kulandı, böyle kullandı bu yüzden de şöyle oldu, böyle oldu. Böylece bir önce ki iddialarını kendileri yok sayıyor. Ama ne önemi var. Önemli olan günah keçisi. Vurun ha vurun.

Biliyorum. Akrebin kurbağaya verdiği yanıt gibi ne yapayım huyum böyle demeyecekler. Ama yüzü yara bere içinde olanların başkalarının yüzünde sürekli sivilce aramaları bilmediğimiz şeyler değil. Ne diyeyim, tek değil tüm dillerden başınıza günah keçileri kadar taş düşsün hep.

 

Kadir DağhanTeletex News24

About Post Author

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Yorumunuz için teşekkür ediyoruz en kısa zamanda size cevap verilecektir selamlar .

%d blogcu bunu beğendi: