Kadir Dağhan yazdı: DERS ALINABİLİNSEYDİ.

Read Time:1 Minute, 56 Second

IMG_2888

Ne geçmişten ne yaşananlardan ders almayan bir iklimde yaşadığımızı çok iyi biliyorum. Tekçiliğin, inkarın, yasakların toplumu nasıl bir yıkıma götürdüğünü de. Ancak bu süreç bir günde,bir yılda oluşmadı. Temelleri bu günlerde de atılmadı. Batı dünyası MATBAAYI bulup ufkunu genişletirken coğrafyamızda gavur icadı diye yasaklanıyordu..

Batı ile aramızda 250 yıllık bir mesafe oluştuğundan, telefonun icadından haberimiz bile olmuyordu…

Batı dünyası insan hakları,demokrasi kavgasında İken yeni Cumhuriyetimizde insanların nasıl TEK tipleştirileceğinin vahşi uygulamaları yaşanıyordu..
Batı dünyası bilimsel buluşlar ve insan hakları mücadeleleri ve kazanımları ile ilerlerken coğrafyamız çöl kanunlarını,ret ve inkar politikalarını dayatıyordu…BATI ilerlerken coğrafyamız yerinde saymakta direniyordu…

Günümüzde de bilimden,insan haklarından,özgürlük ve eşitlikten yana olanlar ile inkarda,çöl kanunlarında diretenler arasında kavga aynen sürüyor…

Dün kendileri dışında her şeyi yok sayan,her türlü baskı ve şiddeti uygulayan CELLAT zihniyetler bu gün yok saydıklarına göz kırpıyor, onlara ulaşmak için çabalıyor…

İstemeden de olsa. Zihniyetlerinde en küçük bir değişiklik olmadığı ve olmayacağı bilinse de. İster oy kaygısıyla olsun,ister utangaç bir kabul olsun. İster amalarla dolu olsun. Bu gün elimde ki gazete de DERS niteliğinde bir haber okuyorum. 13 Nisan tarihinde Fransa’da oynanacak olan LYON-BJK maçı için Bölge Valiliği bir açıklama yapıyor.

” Bir stat politik görüşlerinizi açıkladığınız yer değil takımınızı desteklediğiniz yerdir.”

Ülkemiz de her maçı maç olmaktan çıkarıp ırkçı-şöven-nefret gösterisine çeviren birileri için böyle bir uyarı bir anlam ifade edebilir mi? SANMIYORUM.
Onlar için yok kimin askerleriyiz diye bağırmak,yok tekbir,yok şu marş, yok bu marşları çığ ırmaktır esas olan.

Bu yüzden Fransa da ki uyarı bir anlam ifade etmeyecektir tekçi kafalar da hapsolmuş birilerine.

Suriyelileri istemiyoruz!!!, def olsunlar diyerek linç çağrıları yapıp sonra da kimyasal silahlarla yaşamını kaybeden Suriye’li çocukların kendilerine bir şey ifade etmediği gibi.

Ya da aynı çocuklara timsah göz yaşları döküp Suriyelilerin çadırlarını başlarına yıktıkları gibi. Tekbir mi getiriyorlardı, İzmir marşı mı ya da ONUNCU yıl marşı mı söylüyorlardı o sırada bilemiyorum. Ama pek Muzaffer diler!!!

Fransa olması gerekenin uyarısını yaparken biz olmaması gerekende ısrar edeceğiz anlaşılan. Ve 250 yıllık mesafe kapanacağına daha da açılacak ne yazık ki.

İster seçimler,ister referandumlar adı her ne olursa olsun. İnsana, barışa, hak ve özgürlüklere,insanca yaşamlara, evrilmiyecekse canı cehenneme. Ders alınmıyorsa da.

Tüm İnkar politikaları yerle bir olmuyorsa da.
HAYALİ insanca ve eşit yaşam olan tüm insanlara tek değil tüm dillerden SELAM OLSUN.

 

Kadir DağhanTeletex News24

About Post Author

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Yorumunuz için teşekkür ediyoruz en kısa zamanda size cevap verilecektir selamlar .

%d