Recep Maraşlı yazdı : BOYKOTÇU VE KARARSIZ DOSTLARA BİR KEZ DAHA…

Read Time:1 Minute, 45 Second

 

IMG_1692

9 Nisan Pazar günü akşam Avrupadaki oy verme süresi bitiyor. Burada halen kararsız ve boykot eden arkadaşlar varsa onlara son bir kez daha kararlarını gözden geçirmelerini öneriyorum.

Boykotun haklı gerekçeleri vardır. Bugün olağanüstü hal koşullarında, tek taraflı propaganda, her türlü devlet gücünün “Evet”e kullanılması, HDP üzerindeki olağanüstü terör, sandık güvenliğinin çok kuşkulu olması vb. bile başlı başına boykot için yeterli nedenler.

Boykot’a kategorik olarak da karşı değilim; yerinrde ve zamanıda etkili olabilecek politik bir tutumdur.

Ne varki bugün ise 16 Nisan referandumunu boykotun politik bir etki gücü bulunmamaktadır. Referandumun meşruiyetini tartışma konusu haline getirmeyecek, “seçmen neden sandık başına gitmedi” gibi ancak sosyolojik bir veri olarak değerlendirilecektir.

Siyasi tabloyu etkileyecek olan sadece EVET ya da HAYIR oylarıdır.

“Boykot” esas olarak Hayır oyu verme potansiyeli olan kitleleri caydırdığı için FİİLİ OLARAK “EVET”e YARAYACAKTIR.

Referandumdan “EVET” çıkması bugünkünden çok daha katmerli bir baskı politikasın önünü açaçak, Tek Adam keyfiyetine dayalı  bir İSLAMİ DİKTATÖRLÜK inşasındaki son pürüzler de ortadan kalkmış olacaktır. Acıktır ki böyle bir rejimin ilk ve en ağır mağduru Kürtler, Aleviler, Hristiyan halklar, farklı inanç ve klütür grupları, her milletten demokrat kesimler olacaktır.

Bundan bize ne, bizi ilgilendirmez diyemeyiz,

“EVET” çıkması halinde, geçtiğilmiz iki yıl boyunca AKP tarafından uyğulanan her türlü zulme “Evet” dediğimiz veya mursamadığımız sonucu çıkarılacaktır.

11 il ve ilçemizin yerle bir edilmesini, 85 belediyeye kayyım atanmasını, Halkın oylarıyla seçilmiş vekillerin zindanlara atılmasını, insanların haksız ve hukuksuz yere zindanlara atılmasını işsiz aşsız bırakılmalarını, kurumlarımızın kapatılmasını onaylamış olacağız.

  • Referandum’da İKİ AYRI ANAYASA oylanmıyor. Birine HAYIR dediğimizde öbürüne EVET demiş olmuyoruz. Bu yanlış bir ikilemdir.
  • Önümüze getirilen Anayasa taslağının kabul edilebilir hiçbir yanı yoktur. Onun için de #HAYIR denmelidir.
  • HAYIR, iktidar bloku arasındaki siyasi krizi derinleştirebilecek yegane yoldur. İktidarın anti-demokratik icraatlarını kararlı bir karşı duruş ancak ona güçlü bir #HAYIR çekmekle mümkündür.

HAYIR oyu kullanmak sizin diğer etkinliklerinize ve siyasi duruşunuza halel getirmez. Propoganda veya örgütlenmenizi engellemez. “Bize hiçbir faydası yok!” deseniz bile o zaman DOSTLARINIZA, MÜTTEFİKLERİNİZE faydası oluyorsa, bir iki saatinizi ayırarak HAYIR oyu kullanmanın da size bir zararı olmaz.

Bu gerekçelerle halen kararsız olan ve boykot tavrı olan arkadaşlara bir kez daha düşünmelerini öneriyorum.

 

Recep Maraşlı-Teletex24

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Yorumunuz için teşekkür ediyoruz en kısa zamanda size cevap verilecektir selamlar .

%d blogcu bunu beğendi: