Kadir Dağhan yazdı: MIKNATIS.

Read Time:1 Minute, 24 Second

IMG_2888


Modern bilimin önemli buluşlarındandır Mıknatıs. Bilindiği gibi mıknatıs manyetik alan üreterek başta demir olmak üzere nikel, kobalt gibi bazı metalleri kendine çeker ve kendine yapıştırır. Bir anlamda kendinde hapseder. Ya da adı geçen metaller çekim alanına girdikleri an mıknatısa yapışırlar. Ve artık hareket edemezler.

Ama mıknatısın bu gücü her zaman ve her yerde geçerli değildir. Örneğin bakır, alüminyum gibi metaller veya metal olmayanlar üzerinde hiçbir etkisi yoktur.

Özetlersek mıknatıs etkisi altında ki nesneler karşısında sınırsız bir güce sahiptir. Ancak etki alanında olmayanlara karşı bir hiçtir. Gücü bir anlam ifade etmez.

Tıpkı toplumsal dinamikler de olduğu gibi. Herhangi bir şekilde gücü eline alıp mıknatıs etkisi yaratarak bireyleri kendi alanına çeken egemenler her çağda böyle değil midir. Kendilerini merkeze alarak tüm yetkileri, inançları, varlıkları egemenlik alanlarına hapsedeler. Bunu başardıklarında artık güçlerinin sınırsızlığını yaşarlar.

Bu yüzden farklı olana, egemenliklerine biat etmeyenlere düşmandırlar. Tahammülsüz ve acımasızdırlar. Zira biat edenler ne kadar çoksa o kadar güçlü, biat etmeyenler ne kadar çoksa o kadar güçsüzdürler. Farklı olanı tekleştirmek, olmazsa ezmek, yok etmek istekleri hep bu yüzdendir. Çok bağırmaları ve hep panik içinde olmaları da bu yüzdendir. Hep aynı argümanları, ezberleri tekrarlamaları da.

Mıknatıs için her nesnenin demir olması nasıl ki muhteşem bir olgudur. Egemenler içinde tüm bireylerin kendi çizdikleri sınırlarda olması aynı şeydir. Bunu başardıkları anda artık her şey sorunsuz, dikensiz gül bahçesi olacaktır onlar için..

Ne var ki toplumsal dinamiklerinde kendine göre bir yasası var. Gül dikensiz olmuyor. Diken de gülsüz olmuyor. Gül güllüğünden, diken dikenliğin den vazgeçmiyor. Bakır da bakır lığından. Demir yığınlar arasında bir toz tanesi kadar da kalsa bakır olarak kalıyor. Mıknatısa boyun eğmiyor. Yalanlara, zulümlere, baskılara boyun eğmeyenler gibi. Tek değil tüm dillerden SELAM OLSUN onlara.

 

Kadir DağhanTeletex News24

About Post Author

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Yorumunuz için teşekkür ediyoruz en kısa zamanda size cevap verilecektir selamlar .

%d blogcu bunu beğendi: