HDP’li Pervin Buldan ile Sırrı Süreyya Önder, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ile,hapisanedeki açlık grevlerini görüştüler

Read Time:1 Minute, 8 Second

HDP’li TBMM Başkanvekili Buldan ve İdare Amiri Önder, cezaevlerinde devam eden açlık grevlerini görüşmek üzere Adalet Bakanı Bozdağ ile bir araya geldi. HDP’li vekiller, Bozdağ’ın cezaevlerindeki hak ihlalleri ve kötü muameleyle tolerans gösterilmeyeceğini belirttiği ve dile getirilen konuların araştırılacağını söylediğini aktardı.

 

 

HDP’li  Pervin Buldan ile Sırrı Süreyya Önder, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ile yaptıkları görüşmeye ilişkin ortak açıklama yaptı. Bozdağ ile yaklaşık bir buçuk saat süren bir görüşme gerçekleştirdiklerini belirten Buldan ve Önder, açıklamalarında şu görüşleri dile getirdiler:

“15 Şubat 2017 tarihinden bugüne 18 farklı cezaevinde toplam 169 mahpus tarafından süresiz-dönüşümsüz olarak, 15 Mart 2017 tarihinden bu yana da çeşitli cezaevlerinde 5’er günlük dönüşümlü olarak yapılan açlık grevlerinin geldiği noktaya dair gözlemlerimizi aktardık. Bu görüşmemizde, açlık grevi eylemcilerinin insani, hukuki ve siyasi talepleri hakkında ayrıntılı bilgilendirme yaptık. Açlık grevleri ve başta Şakran Cezaevi olmak üzere, cezaevlerindeki yaygın hukuksuzluklar ve hak ihlalleriyle ilgili bilgi, tespit ve önerilerimizi de Sayın Bakan’a aktardık. Açlık grevlerinin artık yaşamsal tehlike sınırına geldiği gerçeğini göz önüne alarak, bir an önce nitelikli bir diyalog ve cezaevlerinde etkili bir denetim yapılmasının aciliyetini vurguladık.

Adalet Bakanı Sayın Bekir Bozdağ, bütün bu aktarımlarımızı not aldı. Cezaevlerindeki hak ihlalleri ve kötü muamele uygulanması konusunda hiçbir toleranslarının olmadığını ve olmayacağını belirterek, dile getirdiğimiz hususları da süratle araştıracağını ve yasalara aykırı bir durumun tespit edilmesi halinde gereğinin yapılacağını belirtti.”

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Yorumunuz için teşekkür ediyoruz en kısa zamanda size cevap verilecektir selamlar .

%d