Almanya’dan Korkunç idda: Türkiye istibaharatı ( MİT ) El Nusra’ya kimyasal silah temin etti…

Read Time:1 Minute, 46 Second

Cihadislerin elindeki zehirli gazları Türk istihbaratı (MİT) sağladı…. Dünkü ZDF moderatörü Markus Lanz ın programında Alman ortadoğu uzmanı Michael Lüders, Türkiyeyi suçlayan açıklamalar yaptı.

ali
Programın konuğu Lüders,Suriye de bu kimyasal saldırının ilk olmadığını 21 Ağustos 2013 tarihinde, Suriyeli insan hakları savunucuları Suriye Ordusu’nun Doğu Guta bölgesinin Jobar, Zamalka, ‘Ain Tirma ve Hazzah bölgelerine sistematik bir kimyasal saldırı düzenlediğini ve en az 635 kişinin saldırının ilk anında hayatını kaybettiğini acil olarak duyurmuşlardı.O dönem faili olarak Baas partisi gösterilmişti.
Fakat bu saldırıları kendilerinin yapmadığını idda eden Baas Partisi saldırıların kendilerince yapıldığını kabul etmemiş ve yalanlanmış itiraz etmişti.Birleşmiş Milletler’in üç haftalık soruşturmaları ve saha araştırmaları sonucunda kimyasal saldırı kesinleşmiş ve saldırıda kullanılan kimyasal gazın sarin gazı olduğu netlik kazanmıştı.
Amerika Birleşik Devletleri başkanı Obama o dönem, Baas Partisi‘ni bu kimyasal saldırı nedeniyle cezalandıracağını ilan etmesinin ardından, Amerikan istibaratının (CIA) Obamaya sunduğu belgelerden dolayı Esata karşı ciddi yatırımlar yapamasını engelledi dedi.
Lüder, belgelerde Amerikan istihbaratı, kullanılan sarın gazının El nusra militanların eline geçmesinde en önemli aktörün,Türk istibaratı (Mit) olduğunu ve onların yardımlarıyla bu silahların cihadislere ulaştırıldığı ve bu saldırıların arkasında El nusra olduğunu CIA belgeleriyle sunmuştu.
Ayrıca bunu destekleyen önemli bilgiler Ahrar-uş Şam ve El Nusra Cephesi mensupları  28 Mayıs 2013 de o dönemin Adana’da polisi tarafından gerçekleştirilen operasyonlarda, kimyasal silahlarla yakalanmıştı diyen Lüder,bugünkü vahşetin boyutları geçmişte Türk istihbaratı Mitin, bölgedeki Kürt güçlerini durdurmak ve kendi Suriye politikalarını kuvvetlendirmek için direk cihadislerle ve El kaide uzantısı El Nusra yapılanmalarıyla işbirliği yaptığı biliniyor.

 

Cumhuriyet gazetesi yayın yönetmeni Can Dündar ve arkadaşları olayı haber yaptığı için Türk devleti tarafından yargılanmış ve göz altına alınmışlardı. Bugün Can Dündar bu haberden dolayı ülkemize kaçmak zorunda kalmıştır dedi.

Suriye’de kullanılan kimyasal silahların bir bölümünün kesinlikle Türkiye üzerinde gönderildiğini iddia eden Lüder, bugün Edoğan ve AKP hükümeti tarafından mümkün oldukça olayı ört bas edilmek istiyorlar.

Dolayısı itibari ile yeni ABD başkanı Trumpun elinde sanırım yeterince bilgi ve belge vardır. Erdoğan ve Türkiye ilişkilerini belirleyecek en önemli faktörlerden biride Suriye de cihadislerin güçlenmesinde rol alan Erdoğan ortadoğu politikasının yansımaları, faktörlerden biri olduğu unutulmamalıdır dedi.

 Teltex news24 – Almanya

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Yorumunuz için teşekkür ediyoruz en kısa zamanda size cevap verilecektir selamlar .

%d blogcu bunu beğendi: