Ali Candan Yazdı: Bağımsız Kürdistan Geviş Getirirerek Değil, Özgür, Bağımsız Ve Cesur Bir Duruşa Sahip Önderlik Gerçeğiyle Mümkündür

Read Time:3 Minute, 50 Second

IMG_2861


ABD, AB ve tüm dünya Güneydeki yönetimin arkasında. Bu durumda dahi hala. Sadece RTE’nın, tek bir silah dahi patlatmadan,ufak bir höööyt diye höykürmesi ve güney yönetimini ağır bedel ödemeyle tehdit etmesi sonucu. Kürdistan’da sözüm ona bağımsız Kürdistan’ı savunan, tek Kürt hareketi, partisi ve liderliğine Kerkükte geri adım attırabiliyor, tükürdüğünü yalatabiliyorsa. Yarın şeytanın kulağına kurşun. RTE, kızıp bir iki silah patlatırsa. Güneyde neleri yapabileceğine, neleri başarabileceğine ve nelere kadir olduğuna ben değil, varın siz kendiniz karar verin.

Bunların bağımsız Kürdistan söylemine doğrusu bende inanmıştım. Bu da benim özeleştirim olsun. Bağımsızlık her şeyden önce bağımsız ve özgür bir kişilik, duruş, cesaret. keskin, net bir karar irade ve mangal gibi bir yürek gerektirir. Biri size dönerek höykürüp ”o bayrağı indirin. Yoksa bedeli çok ağır olur dediğinde.” ”İndirmiyoruz, gücün varsa sen gel indir. Senin haddinemi Kürdistan’ın bir kentine Kürdistan bayrağı asmamıza karışı çıkmak. Sen kim oluyorsun” diye cesaret ve ferasetle cevap vermektir. Tüm dünya senin arkanda, yanında. Sen daha neden korkuyorsun. Yok eğer korkmuyorsan yinede böyle davranıyorsan. O zaman sende bir sakatlık var, senin derdin Kürdistan, Kürdistan toprakları ve halkı değil. Sen belkide kimbilir bu halka karşı kurulan bir kumpasın içindesin.

Daha acı olanı bunların kuzeydeki bir kısım sözde bağımsızlıkçı eli kalem tutan takımları, tayfalarının hali. Bu halka, bu ülkeye bu zebani tarafından sokulan bunca kazık orta yerde dururken. Buna karşın üç maymunları oynamaları yetmezmiş gibi. Şarlatanca ”PKK Kerkük’te Kürdistan bayrağının göndere çekilmesine yönelik sessiz kaldı, destek vermedi. Bağımsızlık lafını etmedi” türünden hep aynı PKK düşmanlığı sakızını çiğneyerek sarı öküzler gibi geviş getiriyorlar. Bu bakar körlere şunu söylemek ve şunu sormak gerekiyor. Bre man kafalar Kerkük’ü kunreş Araplar terkedip İŞİD barbarları Kerkük’e girince. Kerkük’ü kim kurtardı, savundu ve hala savunuyor.

Bu gün bile PKK siz bağımsızlık palavrası atarken sizin ruhunuzu biliyor, beceremeyeceğiniz bir işe kalkıştığınızı görmüyormu sanıyorsunuz. Sonra da beceremediğiniz, pişman olduğunuzu bildirdiğiniz bir durumdan ötürü. Neden PKK’yi sesiz kalmakla suçluyorsunuz. Zaten siz işbirlikçileri olarak sömürgecilerinize pişmanlığınızı iletip, nedamet getirmedinizmi. Şimdi sömürgecileriniz sizin bu pespaye ve utanç verici tavrınızdan cesaret alıp. Daha dün İŞİD’in eliyle yıkmak istediği Güneyi PKK’nin ve ABD’nin havadan ve karadan erken müdahalesi sayesinde başaramadığı, yarım bıraktığı işi. Şimdi artık bizzat kendisi devreye girerek bitirmek istemeyecek mi. Sizin bu duruşunuz, Kürt düşmanlarının işini çok daha kolaylaştıracaktır.

Bazen kimi insan müsveddelerine bakıyor. Bunun ar damarı çatlamış demekten kendimi alamıyorum. Bir insanın ar damarı çatlarsa, o zaman o kişi ne yaparsa yeridir. Bu tür insanlara toplumlarda bir nevi yazılı olmayan ama yazılı hukuk kurallarından daha etkili ve geçerli olan. Gelenek, görenek, örfi izin ve ruhsat verilmiştir. ”Sen utanmadıktan sonra ne yaparsan yap yeridir. Utanmadıktan sonra sen ne söylersen söyle sen serbestsin evladım” halleri, durumları varya. Bakıyorum bir kısım gerçek yurtsever, Kürdistan’i aydın, ehli kitap ve kalem sahipleri. Sahte bağımsızlıkçıların yaptığından dolayı üzülüyor. Kimisi diplomasi olduğunu düşünüyor. Bir kısım zevat ise, tıpkı adını Ağit koyup kahraman olduğunu idda edenler misali. Özde değil sözde bile olsa bağımsızlığı savunmanın. Sonra tükürdüğü bağımsızlık lafını yalayıp yutmanın. Neredeyse iyi olduğunun edebiyatını yapıyor. PKK yönetimi şöyle yapsın. Böyle yapsın. Kerkük için kampanya açsın diyen bile var. Kelin ilacı olsa başına sürer misali. Kürt halkının durumu bu nedenle çok zor.

Böyle can düşmanının elinde esir yönetimler ile. O işbirlikçi yönetimlerin arpalıklarında otlanan, çöplüklerinde nemalanan. Kendilerini onlara göbekten bağlayan aydınlar. Onların bu utanç verici durumunu eleştirip. Onlara doğruyu dayatarak. Katillerinden uzaklaştırmaya çalışacaklarına. Hala PKK eleştirisi yapıyorlar. Ben PKK eleştirisi yapmasınlar da demiyorum. PKK’yi savunmak benim işim değil. PKK kendisini savunabilen bir yapı. Tabi ki PKK’yi ve politikalarını eleştirecekler. Ama burada yanlışı yapan dururken PKK eleştirisi kel alaka değilmi. Anlamsız, kör bir PKK karşıtlığı. Bir nevi kan davası yürütme eylemi yapabilirsiniz.

Bu halinizle PKK’nin olası ulusal çizgiye doğru gelişini zehirlemek için elinizden geleni ardınıza koymadığınızın farkında bile olmazsınız. Bumudur muhaliflik, aydın olmak. Oysa doğru olan, PKK’nin yanlışlarını dahi pozitif bir dille eleştirip. Onu onun çıkışında, doğuşunda var ve ona hakim olan bağımsızlıkçı çizgiye, damara çekmek değilmidir. İşte biz Kürtlerin bazı mürekkep yalamış zevatı. Aydın olmayı sadece etrafını dağıtan olmak olarak anlamış. Dağıt ha babam dağıt. Hiç toparlama iki kişiyi biraraya getirme yerine. Biraraya gelen iki kişinin arasına bombadan daha tehlikeli. Parçalayıcı, zehirleyici dille dal, zehirli kelimelerin pimini çek. Sonrada doyumsuz egonu tatmin et. Kas, kas, kasıl, aklınla övün.

Oysa ”aklıyla övünmek, hapishanede hücresinin genişliği ile övünmekten farksızdır.” Herkes kendine göre akıllıdır. Ama önemli olan o akıl ile vicdanın, ahlak ve gerçeklik ile bağlantısını koparmamaktır. O bağ koptumu o zaman insanı işte böyle demağoğ, lafazan ve içi boş, kof bir teneke yapar. Papağan gibi ezberlerini tekrarla ve dönme dolabın etrafında dön baba dön hali. Oysa gün Kerkük üzerine birlik olma günü. Varsa bir hata ve eleştiriyi bu gün görmeme, öteleme, erteleme günü.

Ali CandanTeletex News24

About Post Author

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Yorumunuz için teşekkür ediyoruz en kısa zamanda size cevap verilecektir selamlar .

%d