Kerkük İl Meclisi, Irak Kürdistan federasyonuna bağlanmayı oylayacak…

Read Time:1 Minute, 23 Second
Irak Kürdistan Federasyonu’nda 5 resmi dil var, Kürdistan Diyanet İşleri’nde 8 ayrı dinin temsilcisi var, her din grubu temsilcisi kendi inançlarının korunup geliştirilmesi konusunda eşit ve tam yetkiye sahiptir. Bu haklar isim isim, net ve kesin çizgilerle Kürdistan Anayasası’nda güvence altına alınmıştır. Okullarda her dini bileşen kendi inancına göre din dersi alır. Her millet kendi yerleşim yeri tabelasında kendi dili Kürtçe’nin üstünde yazma hakkına sahiptir.

 

 

Rudaw’a konuşan Kerkük İl Meclisi üyesi İbrahim Halil, kentin Kürdistan Bölgesi idaresine katılması için oylamaya gideceklerini belirtti.

 

2008 yılında Kerkük İl Meclisi, üçe iki çoğunlukla Kerkük’ün Kürdistan Bölgesi Yönetimi’ne bağlanmasını kararlaştırmıştı. Ancak söz konusu karar Irak Anayasası’na uygun olmadığı gerekçesiyle iptal edilmişti.
İbrahim Halil, 41 üyesi olan Kerkük İl Meclisi‘nde şimdiden 22 imza topladıklarını belirtti.

Kürtlerin oluşturduğu Kardeşlik Listesi, çoğunluğu sağlamak için kentteki Arap üyeleri  de ikna etmeye çalışıyor.

Kerkük’te Kürdistan Bayrağı’nın göndere çekilmesi Kardeşlik Listesi için önemli bir aşamaydı.

Kardeşlik Listesi, ikinci adım olarak kentin Kürdistan Bölgesi idaresine katılması için çalışmalara başladı.

İbrahim Halil, İl Meclisi’nde aldıkları kararı Kürdistan Bölgesi Yönetimi’ne sunacaklarını belirterek, şunları söyledi:

“Bu talep yasal ve meşru bir taleptir. Biz seçmenlerimize Kerkük’ün Kürdistan Bölgesi’ne bağlanacağı sözü verdik. Kürdistan Bölgesi Hükümeti de aynı amaçla bir proje hazırlamalı.”

Kürdistan Bölgesi Tartışmalı Bölgeler Sorumlusu Nasreddin Sindi ise “Üst düzey bir komisyon oluşturup bu talebimizi en yakın zamanda Kürdistan Bölgesi Yönetimi’ne ileteceğiz” dedi.

Aynı zamanda Kürdistan İslami Birlik Partisi (Yekgırtu) Başkanlık üyesi olan Nasreddin Sindi, “Ne zamana kadar Bağdat’ı bekleyeceğiz? Bu konuda adım atmanın zamanı gelmişti” diye konuştu.

Edinilen bilgilere göre, Kerkük İl Meclisi’nin bayrak kararından sonra Erbil’in tavrına göre ikinci adımı attığı ifade ediyor.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Yorumunuz için teşekkür ediyoruz en kısa zamanda size cevap verilecektir selamlar .

%d blogcu bunu beğendi: