Recep Maraşlı yazdı: İRAN’A KARŞI “EV ÖDEVİ”…

Read Time:1 Minute, 19 Second

 

IMG_1692

ABD Dışileri Bakanı’nın TC ziyaretinin oldukça düşük profilde geçtiği anlaşılıyor. Fırat Kalkanı Operasyonunun “başarıyla sonlandırılması”nın bu ziyaret öncesine denk getirilmesinin özel bir amacı olabilir.

TC’nin Trump yönetimiyle ilgili beklentilerinin kendi kendine gelin-güvey olmaya benzediği daha çok belirginleşti.

Tilerson’un vurguladığı iki mesaj TC’nin Suriye Politikasının karaya vurduğunu özetliyor.

  • Esad yönetiminin gitmesi artık ABD’nin önceliği değil; “gitmesine ya da kalmasına önümüzdeki süreçte halk karar verir” dediler. (İlginç biçimde bizim kendi kaderini tayin tartışmasına benzemiş…)
  • Trump yönetiminin önceliğinin IŞID ve İran olduğu vurgulandı. İran’a karşı daha verimli bir işbirliği talep edildi. (Yani PYD’ye falan boşverin İran ve İslami Cihadistlere odaklanın) denildi. Aynı biçimde tam da ziyaret öncesinde bir kamu bankası olan Halkbankası Genel Müdürü’nün İran’a karşı yaptırımları delmek suçlanmasıyla ABD’de tutuklanması da sanki SOPA GÖSTERİR gibi oldu.

TC, İran’a karşı ne gibi “ev ödevleri” yapmakla yükümlü kılındı? Bunun siyasi faturası neler olacak? Bu istem Rusya ile ilişkileri nasıl etkileyecek, tüm bunlar yeni yeni açmazlar demek…

  • Türkiye’nin Gülen’in iadesi ve PYD ile ilgili itirazlarının dikkate alınmaması nedeniyle “üzüntü” bildirmiş olması da, geçtiğimiz yıl ABD’yi 15 Temmuz darbe girişiminin ardında olmakla suçlayan yüksek sesli gürültünün yanında yelkenlerin indirildiği izlenimini veriyor.

TC’nin Suriye politikasındaki bu geri dönüş zorunluluğu dün birçok analistin değindiği gibi Idlıp ve El-Bab’a kadar olan bölgelerdeki Cihadist grupları beslemiş olan TC’nin bunları ne yapacağı, aralarında ne gibi yeni kombinezonlar oluşacağı sorularını gündeme getirdi.

Bu silahlı gruplar Süriye’ye karşı kullanılamayacaklarsa şiddet ve nefretlerini herhalde siyasi iktidara yöneltecekler ya da onlara Türkiye için yeni taşeron görevler verilecek.

Özcesi Suriye bataklığının ürettiği virüsler daha başka enfeksiyonlara, tahribatlara yol açmaya devam edecek..

 

Recep Maraşlı-Teletex News24

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Yorumunuz için teşekkür ediyoruz en kısa zamanda size cevap verilecektir selamlar .

%d