Kadir Dağhan yazdı: ZOR AMA İYİ OLACAK.

Read Time:1 Minute, 47 Second

img_1498“Kötü durumlardan iyi sonuçlar da çıkar” der. Bir Çin atasözü.
Bu söz ülkemiz için geçerli mi bilmiyorum. Zira bizde ki kötü durumlar öyle rakamlarla ifade edilecek gibi değil, saymakla bitmiyor. Ancak Çin atasözünü doğrular sonuçlar da görülmüyor değil. En azından neredeyse bir asırdır söylenenler, yazılanlar ve uygulananlar Din, iman, vatan- millet, bayrak diyerek nutuklar çekenlerin maskelerini indiriyor yaşam.

Yani kötü bir durum iyi bir sonuç da doğuruyor. Bazen hiçbir şey söylemesek de söylememiz yasaklansa da dinlemeye mahkûm olduklarımızın konuşmalarında inandırıcılık ve samimiyetten ne kadar uzak olduklarını göre biliyoruz artık. Bir birleri hakkında neler söylemiyorlar ki. Ağzımız açık izliyoruz.

Sen şunu çaldın, buna torpil oldun, şurada şu katliamı yaptın, burada böyle dedin. Yolsuzluk iddiaları, hukuksuzluk suçlamaları hava da uçuşuyor. Bir birlerine belge, belge olmazsa parmak sallayıp duruyorlar.

Problem büyük. Bir ülkede, toplumda veya herhangi bir grupta bireyler değil de sadece birkaç kişi konuşuyorsa sorunlu bir durum var demektir. Birileri de sürekli susturuluyor, yasaklanıyorsa durum sorunlu değil vahimdir. Ve birileri de susmanın, susturulmanın ötesinde sadece dinliyor, konuşanlara göre kendine şekil veriyorsa, bununla da kalmayıp sürekli birilerini kutsuyorsa durum vahim olmaktan da daha vahimdir.

Ruhu şad olsun. Çok yıllar önce söylemişti Aziz NESİN. “Bir şey çok sık ve sürekli tekrar ediliyorsa önemli bir sorun vardır.”

Ne çok yeminler ediliyordu vatan-millet soslu süslü cümlelerle örneğin. Hani doğrulardı, çalışkanlardı. Hani her şey vatan içindi diğerleri haindi, bölücüydü, kaçak elektrik filan kullanıyorlardı, hatta vergi bile vermiyorlardı. Tekrarla dur. Her tekrar da maske alaşağı da olsa.

Evet, hayatın her alanında Çin atasözü doğrulanıyor zamanın önüne geçilemez yolculuğunda. Irkçı ve inkârcı uygulamalar, söylemler hız kesmese de, birileri bir NA sözcüğünden bile paniklese de, devletin dili değil diyerek bu çağda şarkılar yasaklansa da iyi sonuçların alametleridir. En azından yuh artık diyebilenlerin sesi de susmuyor çünkü. Bu kadarı da fazla diyenlerin de.

Biliyorum Regaib denecek, Kandil denecek yine. Hiç bir şey olmuyor, yaşanmıyor, yasaklanmıyormuşçasına. Şükürler, dualar edilecek her zaman olduğu gibi. Ama hangi günah kapatılabilir, hangi suçu af ettirebilir. Kendi adıma bilemiyorum. Ancak karamsar değilim. Çok fazla umutlu olamasam da. Büyüklerimiz “ ey bela, nasıl olsa geçeceksin.” derlerdi. Yani bela büyüdükçe bitecektir de. Sanıyorum gidişat bu yönde. Zor ama iyi olacak.

 

Kadir DağhanTeletex News24

About Post Author

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Yorumunuz için teşekkür ediyoruz en kısa zamanda size cevap verilecektir selamlar .

%d blogcu bunu beğendi: