HDP’nin referandum türküsü ‘Bêjin Na’ yasaklandı; gerekçe, anayasaya aykırı,

Read Time:54 Second


HDP’nin referandum şarkısı ‘Bêjin Na’ (Hayır deyin) Şırnak Valiliği tarafından “Halkı kin ve düşmanlığa tahrik edecek ifadeler barındırdığı” gerekçesiyle yasaklandı.
hd.

TELETEX NEWS24-Şırnak Emniyet Müdürlüğü, HDP’nin referandum çalışmalarında kullanılmak üzere sanatçı Şeyda Perinçek’e hazırlatılan Kürtçe ‘Bêjin Na’ (Hayır deyin) isimli şarkının yasaklanması için Valiliğe başvurdu.

Şırnak Emniyet Müdürü Ömer Uslusoy’un imzasıyla valiliğe gönderilen talep yazısında, şarkının içerisinde geçen ifadelerin “Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın ilk üç maddesine aykırı olduğu, halkı kin ve düşmanlığa tahrik ettiği ve Şırnak sınırları içerisinde tesis olan huzur ve güven ortamında infiale sebebiyet verebileceği” iddia edildi.

BEJİN NA !

2017 referandumu süresinde ve genel kamu güvenliği açısından açık ve yakın bir tehlikenin ortaya çıkmasına mani olmak maksadıyla şarkının OHAL kanunu kapsamında yasaklanması talep edilen yazıda şu ifadelere yer aldı:
“Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nda belirtilen ‘Türkiye Devleti, ülkesi ve milletiyle bölünmez bir bütündür. Dili Türkçedir’ ibaresine aykırı olduğu ve Türk Ceza Kanunu’nun 216’ncı maddesinde belirtildiği üzere halkı kin ve düşmanlığa tahrik ettiği gerekçesiyle HDP tarafından seçim propaganda şarkısı olarak kullanılan ‘Bêjin Na’ isimli şarkının yayımının yasaklanması hususunu tensiplerinize arz ederim.” (E.P)

 

 

 

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Yorumunuz için teşekkür ediyoruz en kısa zamanda size cevap verilecektir selamlar .

%d