Michael Rubin: Erdoğan tehlikeli bir şaka haline geldi

Read Time:3 Minute, 18 Second

ANF’ye konuşan Rubin, Reza Zarrab’ın Amerika’da olması ve soruşturma yetkilileri ile görüşmesinden dolayı Erdoğan’ın kızgın olduğunu belirtti. Rubin, Erdoğan ve ailesinin Avrupa ve Rusya’da özel banka hesaplarına sahip olduğunu söyledi.

20170329_084347

Pentagon eski danışmanı ABD’li akademisyen Michael Rubin, Türk Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın artık ‘tehlikeli bir şaka’ haline geldiğini belirtti.

ANF’ye konuşan Rubin, Reza Zarrab’ın Amerika’da olması ve soruşturma yetkilileri ile görüşmesinden dolayı Erdoğan’ın kızgın olduğunu belirtti. Rubin, Erdoğan ve ailesinin Avrupa ve Rusya’da özel banka hesaplarına sahip olduğunu söyledi.

Rubin, Kürt sorununda Öcalan ve PKK’siz bir çözümün olmayacağını, Kürtlerin Erdoğan’a artık şans vermeyeceğini belirtti.

Siz genel olarak Ortadoğu özellikle de Türkiye’yi yakından takip ediyorsunuz. Biliyorsunuz 16 Nisan’da bir referandum olacak. Sizce Türkiye nasıl bir eşikte?

Türkiye tehlikeli bir derecede kutuplaşmış durumda. Türkiye’nin siyasi tarihinden de biliyoruz ki bu tür bir kutuplaşma genellikle şiddete yol açıyor. Yine de referandumla ilgili durum farklı. Recep Tayyip Erdoğan’a verilecek dikta yetkileri Türkiye’yi tamamen değiştirmesine izin verecek. Erdoğan karşıtı bu kadar kişinin cezaevinde olması ya da Erdoğan’ın devlet mekanizmalarını kullanarak ailelerini cezalandırmasından ya da ekonomik anlamda perişan etmesinden korku duyması şu anlama geliyor; bu kişiler referandumun onaylanmasını asla kabul etmeyecekler, bu da gerilimin devam etmesi ve daha da büyümesine neden olacak. Kısacası, Türkiye’nin iç savaş olmasa bile uzun süreli bir iç çatışmaya doğru ilerlediği konusunda endişeliyim.

Geçtiğimiz günlerde ‘Acaba Erdoğan çaldığı paralarını nerelerde sakladığını bilmediğimizi mi zannediyor’ şeklinde bir tweet attınız? Sizce paraları nereye saklıyor?

Erdoğan ve ailesine ait Avrupa ve Rusya’da açılmış çok sayıda banka hesabı var. Ama bu soru Reza Zarrab’ın Amerika’da olması ve soruşturma yetkilileri ile görüşmesinden dolayı Erdoğan’ın neden bu kadar kızgın olduğunun temel nedenlerinden biri.

Sizdeki bu bilgiler örneğin Amerika yönetiminde veya AB yönetiminde yok mu?

Erdogan’ın yolsuzluğu herkes tarafından bilinen bir durum. Bu ülkelerin istihbarat ajansları muhtemelen kendisinin nakit paraları nerede sakladığını biliyorlar. Vladimir Putin de bunu kesinlikle biliyor. Erdoğan’ın Zarrab konusunda bu kadar kızgın olmasının nedeni yargının elinde olan bu bilgilerin yargılanma durumunda ortaya çıkacağıdır.

Erdoğan şu an dünyanın güçlü hükümetleri tarafından nasıl görülüyor?

Erdoğan bir şaka haline geldi, ama tehlikeli bir şaka. Muammer Kaddafi’leşti.

16 Nisan’da Evet çıkması zor bir ihtimal olarak görülüyor. Eğer çıksa da bu Erdoğan’ın amacına ulaştığı anlamına mı geliyor yoksa yeni bir yolculuk mu başlıyor?

Anketler Erdoğan’ın başarısız olacağını öngörüyor olabilir, ama bu anketlerde Erdoğan’ın hile yapmayacağı varsayılıyor. Erdoğan’ın egosunun sunağında kurban edilen demokrasi Türkiye’de zaten ölmüş durumda.

Sonuç ‘hayır’ olsa bile, Erdoğan yeniden bir seçim yaparak nitelikli çoğunlukla anayasayı dayatmaya çalışabilir.

Referandum sonuçları Türkiye ile dünyanın ilişkilerine nasıl yansıyacak. Hakeza sonuçlar ülke içerisindeki sorunlara nasıl bir etkide bulunacak?

Türk milliyetçiliği ve Erdoğan’ın dini söylemleri gerçekliğin yerine koyulacak nitelikte değil ve başarılı bir ekonomi veya güçlü bir Türkiye yaratamaz. Uluslararası bankalar çoktan Türkiye ekonomisini çöp seviyesine indirdiler. Katar parası tükendiğinde Türkiye yeni bir hesaplama yapacak.

Türkiye’nin Kürt sorunu konusundaki mevcut savaşçı ve şiddet odaklı politikasını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Artık Öcalan ve PKK’siz bir çözüm olamaz. Erdoğan ne zaman oya ihtiyacı olsa Kürtlerin gözüne girmeye çalıştı ama hemen sonrasında yeniden onlara sırtını döndü. Kürtler bir ya da iki kez Erdoğan’ın sözüne inandılar ama artık bu Türk liderin çıkarcılığını tanıyorlar.

Bölgesel gelişmeler ışığında Kürt sorunu konusunda kısa ve orta vadede nasıl bir öngörüye sahipsiniz?

Erdoğan’ın politikaları Türkiye’nin kalıcı bir şekilde bölünmesine neden olacak. Bunun iç sınırlarda bir bölünme mi ya da ülkenin parçalara ayrılma halinde bir bölünme mi olacağı ise zamanla görülecek.

AKP medyası sizin Türkiye’ye ilişkin yorumlarınızı ABD’deki bir ekibin yorumları şeklinde ele alıyor. Bu fikir ve tespitlerin sadece Rubin’e ait olmadığı şeklinde ele alınıyor?

Düşüncelerim ve analizlerimde yalnız değilim ama ben sadece bireysel bir analistim.

MİCHAEL RUBİN KİMDİR?

Bush döneminde Pentagon’da danışmanlık yapan Rubin, Amerikan Girişim Enstitüsü adlı kuruluşta çalışmaktadır. Ayrıca Amerikan Donanması Askeri Akademisinde öğretmenlik ve Amerika’da yayınlanan Ortadoğu bülteni dergisinin editörlüğünü yapmaktadır.  Washington Post, The New York Times, The Wall Street Journal, The New Republic, National Review ve The Weekly Standard adlı gazete ve mecralarda Türkiye, Irak, İran’la ilgili yazıları yayınlanmaktadır.

Ame Dicle-ANF

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Yorumunuz için teşekkür ediyoruz en kısa zamanda size cevap verilecektir selamlar .

%d blogcu bunu beğendi: