Kerkük İl Meclisi, Kürdistan Bayrağı’nı ‘resmen’ onayladı

Read Time:1 Minute, 20 Second

Kerkük İl Meclisi, Kürdistan Bayrağı’nın resmi kurumlara asılmasıyla ilgili tasarıyı kabul etti.

Kerkük İl Meclisi, bugün bayrak gündemiyle toplanırken Araplar ile Türkmenler Kerkük İl Meclisi toplantısını boykot ettiği belirtildi. Toplantıda, ‘Kürdistan Bayrağı’nın resmi kurumlara asılmasıyla ilgili karar onaylandı.

Toplamda 26 üyeden oluşan Kerkük İl Meclisi’nin Birayeti Listesi’ndeki (Kardeşlik/KDP-YNK) 23 üyesi ile Arap Listesi’nin 1 üyesi toplantıya katıldığını bildirdi.

 

Kerkük İl Meclisi Başkanı Rebwar Talabani de yaptığı açıklamada, Türkmenlerin bu toplantıda bayrak konusunun görüşülmemesini istediğini söyledi.

Rebwar Talabani, Arapların ise gerekçe göstermeden toplantıya katılmadığını açıkladı.

Vali Necmeddin Kerim 16 Mart’ta, kentteki bütün resmi kurumlara ‘Kürdistan Bayrağı’nın asılması yönünde karar alarak, onay için İl Meclisi’ne göndermişti.

 

Kürdistan Yurtseverler Birliği (YNK/KYB), Kürtler arası birliği sağlayacak her adıma destek verdiklerini açıkladı.

 

kürdistan bayrağı ile ilgili görsel sonucu
KYB Politbüro bugün, Genel Sekreter Birinci Yardımcısı Kosret Resul Ali başkanlığında  Irak ve Kürdistan Bölgesi’ndeki durumu ve yaşanan krizleri görüşmek üzere toplandı.

KYB’ye yakın medyada yer alan habere göre toplantıda, Irak’ın genel durumu, terörle mücadele ve Peşmerge Güçleri’nin terörle mücadeledeki etkili rolü üzerinde duruldu.

Toplantıya katılanların Kürdistan Bölgesi’ndeki durumun normalleşmesi, diyalog yoluyla sorunlara çözüm bulunması konusunda mutabık kaldığı belirtildi.

KYB Politbüro’nun, Kürt birliğinin sağlanması, Kürdistan halkının birliğinin korunması ve Kürt partilerinin birliği için her türlü adımı desteklediği kaydedildi.

Memur maaşlarının ödenmesi ve ekonomik krizden çıkış için hükümetin görevlerini yerine getirmesi gerektiği ifade edildi.

Politbüro üyesi Hakim Kadir, Facebook hesabından, “Toplantıda Bölge’nin siyasi durumu, Fuad Hüseyin’in ziyareti ve Mesud Barzani’nin mesajı üzerinde duruldu” mesajını paylaştı.

Başkanlık Divanı Başkanı Fuad Hüseyin, geçtiğimiz hafta Süleymaniye’ye giderek Başkan Barzani’nin mesajını taraflara iletmişti.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Yorumunuz için teşekkür ediyoruz en kısa zamanda size cevap verilecektir selamlar .

%d blogcu bunu beğendi: