Fırat kalkana harekâtı, “Xezeba Firatê” harekâtının duvarına tosladı .

Read Time:1 Minute, 18 Second


Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında toplanan Milli Güvenlik Kurulu sonrası yapılan açıklamada, “Fırat Kalkanı Harekatı’nın başarıyla sonuçlandığı ifade edilmiştir” denildi.

IMG_2833

TELETEX NEWS – Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında toplanan Milli Güvenlik Kurulu sonrası yapılan açıklamada, “Fırat Kalkanı Harekatı’nın başarıyla sonuçlandığı ifade edilmiştir” denildi.

MGK olağan toplantısı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleşti. Yaklaşık 4 saat süren toplantının ardından yazılı açıklama yapıldı.

‘PYD ile işbirliği ilişkimizi zedeler’

Toplantıda “terör örgütlerine karşı mücadelenin” görüşüldüğü belirtilerek, Rusya ve ABD’nin PYD’ye destek vermesi eleştirildi. Açıklamada, “PYD’nin kullanılması bölgeye huzur getirmez. Türkiye’nin terörist ilan ettiği gruplara müttefiklerimizin destek vermesi dostane ilişkilerimizi zedeler” denildi.

‘Avrupa’daki vatandaşlarımızı için tedbirler görüşüldü’

Açıklamada, Avrupa ülkelerinin bakanların referandum çalışmalarına yönelik tutumuna da değinildi. Avrupa ülkelerinin tavrının uluslararası hukuk kurallarına aykırı olduğu savunulan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Son günlerde Türk siyasetçi ve devlet adamlarına karşı bazı Avrupa ülkelerinde muhatap hükümetlerce sergilenen uluslararası hukuk kurallarına ve diplomatik teamüllere aykırı tutum ve davranışlar ile bu kapsamdaki İslam karşıtı ırkçılık faaliyetleri değerlendirilmiştir. Devletimizin fiziki saldırılara maruz kalan vatandaşlarımızın hak ve hukukunun müdafaası hususunda alınabilecek tedbirler müzakere edilmiştir.

Fırat Kalkanı bitti mi?

MGK açıklamasında Fırat Kalkanı harekâtının başarıyla sonuçlandığı ifade edildi. Açıklamada, “Ülkemizin sınır güvenliğini sağlamak, DEAŞ terör örgütünün ülkemize yönelik tehdit ve saldırılarını önlemek, yerinden edilmiş Suriyeli kardeşlerimizin ülkelerine dönüşlerine imkan vermek ve Fırat Kalkanı Harekatı bölgesinde huzur ve güven içerisinde yaşamlarını sürdürmelerini sağlamak maksadıyla yürütülen harekatın başarıyla sonuçlandığı ifade edilmiştir” ifadeleri kullanıldı.

OHAL

OHAL’in uzatılması beklenirken yapılan açıklamada, OHAL’in süresi ile ilgili bir ifade yer almadı. Önceki MGK toplantısında OHAL’in uzatılması için tavsiye kararı alınmıştı.

(FD)

 

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Yorumunuz için teşekkür ediyoruz en kısa zamanda size cevap verilecektir selamlar .

%d blogcu bunu beğendi: