Turgay Delibalta Yazdı: ÖTEKİ OLMA! ÖTEKİLEŞTİRME! (1)

Read Time:2 Minute, 45 Second

IMG_2816Uzun zaman oldu düşünüyorum. Neden HAYIR. Düşüncelerimi bilimsel verilerle birleştirmek istemim her gün arttıkça ülkede ki baskılar da yoğunlaştı. Düşüncelerim belki daha çok demlenebilirdi. Daha fazla bekleyemedim. Toplumsal değişimin incelendiği değişik zamanlara ve filozoflara baktım. Az da olsa araştırdım. Çok söyleyip okuyanı yıldırmamaya özen göstermeliyim düşündüm.

Küreselleşme;
Ekonomik, kültürel, siyasal Uluslararası ilişkilerin artması yaygınlaşması olarak tanımlanır. Küreselleşme, Yeni Dünya Düzeni: Soğuk savaş sonrasında ABD’nin dünya ölçeğinde çok yönlü siyasal yapıyı kontrol altında tutma. Çıkarlarına dayalı ekonomik ilişkiler düzenleme.

Küreselleşmenin insanlığa getirdiklerini ve bu gün ki dünya da farklı coğrafyalarda yaşanan toplumsal değişimleri, savaşları anlamaya çalıştım. Bunu sizlerle paylaşmaktan da mutluluk duyacağım. Küreselleşme dünyada sınırları kaldırıp büyük bir toplum yaratmak, Ulus devletlerin gücünü zayıflatmak dünyayı tek bir pazar haline dönüştürmek amaçlı, dünyayı yöneten şirketler tarafından 60’lardan beri hesaplanan ve bu gün de insanlığın önüne dayatılan son halleri.

Bütünlük, farklı kültürlerin bir arada yaşama, kültür alış verişinde bulunma küreselleşme. Aydınlanma döneminin de “Kilise’nin devlet yönetiminde ki etkisinin kaldırılması” “Din”in toplumları yönetiminin azaltılmasının tersine ”Ulus” devlet kavramının ve içinin boşaltılması gibi. Fakat görüldüğü üzere dünya hiç de yutturulduğu gibi gitmiyor. Kısaca uluslar, etnik kökenler, dinsel örgütlülükler daha çok etkin hale gelmiş ve dünya etinize ve dine dayalı küçük, küçücük gruplara dayalı birlikleri doğru gidiyor.

Arap Yarımada’sın da başlayan bu bölünmeler doğal ki en yakınında olan bizi daha çok etkilemekte. Aynı etnik köken ve dinsel kökene dayalı insan toplulukları yaşamakta. Anadolu’da da Arap Yarımada’sında, bizim ülkemiz de de yaşayan aynı etnik köken ve dinsel kökenden olan insan toplulukları aynı yöne doğru evirilmekte. Varlık gösterirken de etnik kökene dayalı birliktelikler oluşturmakta. Bu durum Asya da böyle iken Avrupa’da da farklı şekiller de kendini göstermekte. Ulus devlet ve ulusçuluk, dine dayalı örgütlülük güç kazanmakta. Avrupa da dinsel saldırlar Müslümanlara karşı saldırlar. Kendi Ulusundan olmayanlara karşı yapılan saldırılar.  En başatı da ulus çıkarlarını düşünen İngiltere’nin Avrupa birliğinden ayrılması. Trump’ın Meksika’ya, Müslüman devletlere karşı tutumu.

Avrupa birliğinin varlığının giderek azalması ve değer kaybetmesi. Arap Yarımada’sında da bu farklılıklar mezhepler üzerine dayalı birlikler oluşturulmuş ve silahlı gruplar Emperyalistlerin örgütlemesiyle de küçük kabileler halinde yaşamaya doğru gidiliyor ve giderek de güç kazanıyor bu örgütlülükler. Küçük bölünmeler doğru. Ve kendinden olmayan herkesi ötekileştirmeye gidiyor.

Ya bizim ülke? Bizim ülke de de görüldüğü üzere son on beş yıldır ülkeyi yöneten AKP iktidarının temel dayandığı topluluk Sünni dinsel kökene dayalı iktidarını Recep Tayip Erdoğan başında bulunduğu iktidarı yürütmekte. Memnun ol ya da olma. Ülke deki Sünni çoğunluğun üzerinde yükselen bir iktidar.

Nasıl mı? Cumhur Başkanlığı seçimlerinde alınan oy ve katılımlar farklı araştırma şirketlerin hepsinin ortak bir yanı var. Seçime katılım oranını da dikkatle bakıldığında yüzde 35 ile 39 arası R. Tayip Erdoğan’ın her durumda, her koşulda oy deposu var ve koşulsuz oy veriyorlar. Bunlar kim? Ülkemiz de yaşayan Sünni Türkler ve Sünni Kürtlerin bir kısmı. Bu da bizim ülkemizde dünyada ki toplumsal değişime paralel gelişen etnik, dinsel, mezhepsel kökene dayılı örgütlenme ve iktidar etme.

R. Tayip Erdoğan’ın koşulsuz destekleyen topluluk bu şekilde tanımlanabilir. Bu tanımlamayla son referandum hesapları yapılırsa MHP’nin yönetiminin etnik kökene dayalı desteği ile de destek bulacaktır. Bir dinsel kökene dayalı politika bir de etnik kökene dayalı destek. Referandum ne kadar zorlanırsa zorlansın sonuçta Sünni Türkler ve Sünni Kürtler hep “EVET” için hazır olacaklar. 15 Temmuz
Devamı: ÖTEKİ OLMA! DURUMU (2) de.

 

Turgay DelibaltaTeletex News24

About Post Author

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Yorumunuz için teşekkür ediyoruz en kısa zamanda size cevap verilecektir selamlar .

%d