Salih Müslim: Rakka ve Deyrezzor’dan sonra, İdlib’de selefi çetelerden kurtarılacak.

Read Time:2 Minute, 44 Second

PYD Eş Başkanı Salim Müslim, Rusya’nın Afrin’de askeri üs kurduğu iddialarını doğruladı. “Rusya, çete gruplarıyla mücadele için üs kurdu” diyen Müslim, bu ülkeyle ilişkilerinin de eskisi gibi sürdüğünü söyledi.

PYD Eş Başkanı Salih Müslim, gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

 

Salih Müslim: Rakka ve Deyrezzor'dan sonra İdlib var / Suriye'nin parçası olarak kalmak istiyoruz

“Rakka’dan sonra Suriye’de nasıl bir sayfa açılacak?” sorusuna “DAİŞ’in Rakka’dan çıkarılması iki açıdan önemli. Bir; bölgemizin yani Rojava’daki halklarımızın güvenliği için önemlidir. Halklar güvenlik açısından rahatlayacak. Savaş sınırlarımızdan uzaklaştırılacaktır. İkinci önemli gelişme ise, Rakka halkının kendisi için yaşanacaktır. Rakka halkı bu barbarlardan kurtulacak ve kendi yaşamını örgütleyecektir. Demokratik federal sistemimiz daha geniş bir zemine yayılacak. Rakka halkı isterse bu sisteme dahil olacaktır” yanıtını veren Müslim, Rakka’nın alınması halinde IŞİD’in şehirden kırsala çekileceğini ve mücadelenin 2-3 yıl daha sürebileceğini söyledi.

“Rakka ve Deyrezzor’dan Sonra İdlib Var”

Rakka’nın IŞİD’den alınmasının Suriye’deki sorunların çözüme kavuşması anlamına gelmeyeceğine deeğinen Müslim, “Suriye meselesi daha devam edecek. Daha İdlib var. Diyelim ki DAİŞ Rakka ve Deyrezzor’dan çıkarıldı. Peki diğer bölgeler? Suriye’nin en verimli bölgelerinde Nusra var, diğer gruplar var. Bunlar hepsi El Kaide türevi yapılar. İdlib ve çevresindeki bölgede savaş daha çetin olacak, coğrafyası dağlıktır ve bu gruplar buraya yerleşmiş bulunuyor. Ayrıca Türkiye sınırına daha da yakındır. Bu grupların yerleştiği yerler dağlıktır ve İskenderun’a kadar manevra alanları bulunuyor” diye konuştu.

“Bölgedeki En Etkin Güç Biziz”

Uluslararası güçlerle, IŞİD’le mücadele temelinde karşılıklı çıkar ilişkisine dayalı işbirliklerinin olduğun anlatan Müslim, şu açıklamada bulundu:

 

”Nasıl ki ABD, Rusya kendi çıkarları için Ortadoğu’ya gelmişse, bizimde Kürt halkı olarak çıkarlarımız ve hedeflerimiz var. Bizim bu güçlerle ilişkimiz DAİŞ terörüne karşı mücadele çerçevesindedir. DAİŞ bizim de düşmanımız onların da düşmanıdır. Bu temelde ilişkilerimiz gelişti ve devam ediyor.

Karşılıklı olarak verdiğimiz sözler tutulmuş, herhangi bir sorun yaşanmamıştır. Ama biz bu ilişkilerimize siyasal boyut kazandırmak ve geliştirmek istiyoruz. Bu güçlerin de ilişkilerini geliştirmek istediklerini tahmin ediyorum. Biz bölgede teröre karşı her anlamda en etkili gücüz. Bir gücüz ve kendi kararlarımızı kendimiz alıyoruz. Artık bu ilişkilerin ne oranda gelişeceğine dair kararı verecek olan onlardır. Karşılıklı görüşmelerimiz sürüyor.

“Suriye’nin Parçası Olarak Kalmak İstiyoruz”

Bizim Demokratik Federal Suriye projemiz var. Projemiz Suriye’yi Demokratikleştirmeyi hedefliyor. Onlar da ‘Demokratik Suriye’ istiyoruz diyorlar. Söylemde de olsa Suriye’nin parçalanmasını istemediklerini belirtiyorlar. Biz de Suriye’nin bölünmesini istemiyoruz zaten. Biz Suriye’nin bir parçası olarak kalmak istiyoruz.

Bu noktada ilgili uluslararası güçlerle aynı zeminde bulunuyoruz. Ama her durumda biz kendi projemizin hayat bulması için çalışmaya devam edeceğiz. Yarın belki diğer güçlerle uzlaşma sağlayamadılar ve farklı bir durum ortaya çıkar.

Mesele sadece bizim Suriye’nin bölünmesini istemememiz değil. Farklı dinamikler var ve bir uzlaşı ortaya çıkmayabilir. Biz bu duruma da hazırlıklı olacağız. Her durumda da ilişkilerimizin kalıcı olmasını ve derinleşmesini istiyoruz. Bu ilişkiler belirttiğim gibi karşılıklı çıkarlar temelindedir ve öyle olacaktır.

ABD ve diğer güçlerin daha geniş bölgesel hedefleri var. Mesele sadece Suriye veya Kürdistan değil. ABD-Rusya, NATO, Türkiye ile ilişkiler, Ukrayna vb. birçok sorun var. Onlar için durum daha karmaşık. İleride ya Türkiye ya NATO ikilemi yaşayabilirler.

Çünkü NATO onlar için önemli. Türkiye ile çıkarlarından dolayı istedikleri halde bizimle ilişkileri kesebilirler. Biz bunun da farkındayız. Fakat şimdiden ne yapacaklarını bilemiyoruz. Ama biz ilişkilerimizin karşılıklı çıkarlar temelinde sürmesini istiyoruz.

Fakat kimsenin hizmetçisi değiliz, olmayız da. Kendi çıkarlarımıza göre hareket ediyoruz, edeceğiz. İlişkilerimizin de bu şekilde sürmesinden yanayız.”  / ANF

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Yorumunuz için teşekkür ediyoruz en kısa zamanda size cevap verilecektir selamlar .

%d blogcu bunu beğendi: