BİR KÜRT SEÇMEN OLARAK,NİÇİN REFERANDUMDA HAYIR DİYORUM..

Read Time:2 Minute, 57 Second

siyasette, arada bir soluklanıp dışarıdan bakmak gerçekten çok iyi geliyor. durduğun yeri, hayal ettiğin gelişmelerin rüzgarı hangi yöne ülkeyi sürüklüyor görme imkanı tanıyor.

e.p

Uzatmayacağım; Gözlemlerim bana gösteriyor’ ki alışılmışlığın dışında Kürdistan ilk tefa AKP lisin den HDP sine, referandumu çok serin kanlı bir noktadan izliyor. Politik sonuçların Kürdistanda ki etkilerini çok iyi bir olgunlukta izliyor. Kürt olmanın bedelini, sonuçlarını ve karalılığını abartısız ve gürültüsüz, kendisi olma niteliğini dünyaya, Newroz ortak değerleriyle Amed meydanında, milyonların katılımıyla mesajını, muhataplarına ulaştırdı. Ben mesajı alındığını düşünüyorum.

Bu referandum da Kürtlerin gözünden kaçmayan iki nokta olduğunu düşünüyorum. Birincisi; Kürt sorununa bakışı Kürtlerce bilinen,ırkçı, faşist görüşleriyle MHP nin, bu refarandumda, AKP ile birlikte evet cephesinde yer alması. İkincisi,her Kürdün bildiği en önemli noktanın, bunca sıkıntıyı, çıkmazı, Kürt sorununu, bu referandumun çözüp çözemeyeceği, yeni anayasa değişikliği ile bir rahatlamanın gelip gelmeyeceğidir. Durumu başdan ele alırken, olası durum görmemek, hissetmemek mümkün değil. Azılı ve ırkçı, faşist bir partinin yani MHP nin evet cephesinde yer almasıyla hiçte Kürtlerin hayırına vesile olmayacağı kesindir. Ben yalnızca HDP tabanı değil, Kürdistan da ki AKP tabanınında da önemli bir kesimin böyle düşündüğünü biliyorum.

Fakat, önem li bir oranda olaya kayıtsız kalan ve aman bize ne, ne halt yerlerse yesin, bunlardan bize fayda yok diyen ciddi bir oranda Kürt seçmeni de var. Özellikle mütedeyin ve benzeri yapılara sahip, hem AKP ye, hemde HDP ye sıcak bakan kesimde bu oran çok yüksek. Her ne kadar, Barzaninin hatırına, Erdoğana şirin gözükmek uğruna Türkiye, KDP si sözde taktiksel olarak evet demiş olsa da , Türkiye Kürdistanı seçmen tabanında bunun pekte içine sindirdiğini sanmıyorum. ikna olmuşta değiller. Bu kesimde boykot eğilimi daha ağırlıklı.

Peki burada bir kürt olarak, gelecekte halkımın daha zor günler yaşamaması için ne yapılmalı. Evet cephesine bakıyorum, tutarsız, hırçın, diktatör eğilimleri azmış, siyasi hayatı boyunca, kendisininde söylediği, sürekli birilerince kandırılmış, en yakın siyaset arkadaşları yolsuzluklara bulaşarak istifa etmiş, ailesi de dahil bir çok yakını insanın şaibelerini hala üzerinden hukuken atmamış durumu, yol arkadaşlarım diye nitelendirdiği arkadaşlarının,bir süre sonra bir darbe ile (fetöcüler) canına kast edilecek hale gelmiş, sol ve sol bakışa sahip insanları meydanlar da acımadan öldürtmüş, Kürt halkının ortak kanaati olan ve bir hata olarak kabul ettiği ve gördüğü hendek kalkışmasını, bir faşistin yapa bileceği en barbar duygularla saldırıp,taş üstünde taş bırakmayan, gençleri bodrumlarda acımasızca katleden birinin ellerine, Kürt halkının kaderini nasıl teslim edeceğiz. hele açıktan, açığa, gözlerimize bakarak MHP ile geçmiş vaatlerini unutmuş, onlarla kol kola gezmesi yenilir yutulur değil benim için.

Sandığa gitmemek, boykot bu azgın macerayı durdura bilecek mi ? Hayır! Daha çok yetkilerle kuşanmış bir Erdoğanın yalnızca Suru, Şırnak’ı, Nusaybin’i yıkmakla yetineceğini sanmak saflık olur. Özellikle Irak kürdistanın da ve Suriye de insiyatifi kaybettiğini anladığında, daha çok azgınlaşacağını hepimiz çok iyi biliyoruz. Soy kırımı bile göze alacak kadar azgınlaşma’ması için hiç bir nedeni yok. çoğumuzun aklına bile getiremeyeceği şeyi, Amed halkı bizzat surda gözüyle görmedi mi, yaşamadı mı ? Boykot ve sandığa gitmemek, yalnızca AKP nin değil MHP nin de işine yarayacaktır.

İlginç olan bir şey daha var, Türk faşizmini ve ırkçılığını savunan MHP ile bizim sözde ilkel ‘milliyetçimiz’ KDP (Türkiye kanadı) yani iki zıt ucu temsil eden kesimin referandumda EVET de buluşması dahada vahimdir. Bu zavallı duruş, benim daha kararlı HAYIR deme nedenimi katmerlemiştir. Şimdi, Boykotta etsen de, hayırda desen, evette desen, sen Kürdüm dedikce onların gözünde hep teröristsin ve bölücüsün. İster sandığa git, ister gitme, ister evet de, ister hayır de, ama sakın kalbinin sesini ve vicdanının sesini duymadan hareket etme ! Ben Hayırın, Kürtler için daha çok hayırlı olacağına inanıyorum. Çünkü demokraside çözüm bulunur. Fakat diktatörlükte savaşın dışında asla başka bir çözüm yoktur !
Erkan Polat-Teletex News24

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Yorumunuz için teşekkür ediyoruz en kısa zamanda size cevap verilecektir selamlar .

%d blogcu bunu beğendi: