Kürdistan’ın devrimci gençlerine selam olsun.

Read Time:3 Minute, 21 Second


Kürtler için ülkenin her karış toprağı oldukça değerlidir. Yüzyıllardır tek bir karış toprağını vermemek için büyük bedeller vermiştir. Kürt halkı canından vazgeçmiştir ama topraklarından ülkesinden vazgeçmemiştir. Çünkü Binlerce yıl emeği alın teri ve kanı ile yoğurduğu Kürdistan toprakları Kürt halkı için her şeydir. Kürtler için toprak-ülke bu denli kutsaldır. Kürdistan Yurtsever gençliği de bu kendi toplumunun tarihi hakikatinden beslenmeli ve buna göre kendisine düşen sorumluluğu Yetkin ce yerine getirmelidir.

IMG_2703

Bugün Kürdistan somutunda gelişen Devrim süreci toplumsal Kurtuluş ihtiyacından ileri gelen bir realiteye sahiptir. Kürdistan’da yıllardır süregelen işgal ve Talan düzeninin yarattığı yaşam sızlık ve kölelik hali yıllara yayılan direnişle Önemli olanda geriletilmiş durumdadır. Bu direnişin başındada Kürdistan gençliğini görmek gerek. Bugün de biz gençlik öncülüğünde Zafer’den bahsediyoruz Kürdistan’da gelişen direnişlerin Kürtlerin Zafer yürüyüşünün finalidir. Şimdi bu genel çerçevede gençliğe baktığımızda bu süreç köle yaşamın kesin bitirilmesi Özgür yaşamı inşa sürecinin son halinin toplumsal yaşama geçirilmesini ifade eder.

Gençlik toplumda köle yaşamın reddi ve özgür yaşamın oluşturulması sürecinin Öncü pozisyonundadır. Gençlik öncülüğünde başlayan direnişleri nasıl tanımlamalıyız? Sadece barikat arkasında birkaç hak talebi olarak mı? Yoksa bunu çok Aşan bir yaşam değişimi-özgür yaşamın inşası mı? Kürdistan gençliği için esas belirleyici olan da bu sorunun cevabı olmaktadır. Halkımızın Kendi öz yönetimlerini ilanları ile başlayan bir özyönetim direnişinde meşhur savunma boyutu öne çıksada başladığı andan itibaren aslında yeni bir yaşamın vurgusu-ki bunun adı inşa olmaktadır-öne çıkmıştır.

Gençlik Yeni Özgür yaşamın Kesin ve değişmez kurucusu öncesi ve savunucusudur. Bu gerçeklik sadece kürdistan gençliği için geçerli olan bir durum değildir; gençliğin sosyolojik gerçeğinden ileri gelen genel bir gerçekliktir. Fakat bizim değerlendirmemizin konusu Kürdistan gençliğidir. Kürdistan gençliğinin inşa ve savunma direnişindeki rolü ve duruşu aslında birçok kesimi şaşırtmıştır. Şaşırtmasının temel sebebi hiç kuşkusuz ki böylesi bir devrimci gücü ve niteliği içinde taşımasıdır. Devrim süreçlerinde gençliğin hamlesel çıkışı ve direniş kabiliyeti belirleyicidir.

Bu durum son direnişte de ortaya çıkmış bu duruşun etkisi kısa sürede Halk içinde ciddi yansıma bulmuş ve yüzlerce binlerce insan katliam saldırılarına rağmen Mahallesi’ni kentini ve gençlerini yalnız bırakmamış bedeli ne olursa olsun direnmiştir. Bence gençlik ve öncülük Ancak bu hakikat üzerinden tanımlanabilir. Yeni yaşamı kurma inşasına paralel halkla birlikte yaşamı kurma ve bu yaşamın yeşereceği toprakları savunma Kürdistan’daki direnişi ve gençliğin öncülüğü Ancak bu şekilde doğru bir ifadeye kavuşabilir. Yoksa gençliğin halkın ve direnişin öncülüğünü yapması tesadüfi değildir. Görülmesi gereken temel şey yeni yaşamın inşasında gençliğin Devrim ve değişim-oluşum Hakikati ile devrimci özünü görünür kılmasıdır.

Sömürge ve işgal altındaki Mazlum bir halkın gençliğinde yeni ve özgür yaşamın kurulması ve savunulmasında en önde olma dışında bir şey beklenemez. Kürdistan Yurtsever Devrimci gençliğinin sürece öncülük edebildiği tartışmasız bir doğrudur; Ama bu doğrunun sosyolojik karşılığı halkın özgürlük direnişinden kaynağını almaktadır. Toplum içindeki sömürü düzenine karşı öfke toplumun Sinir uçları olan gençlik sonucunda direnişe dönüşerek Devrim süreci dediğimiz durumda ortaya çıkmıştır. Kürdistan gençliği kendi bağrından çıktığı toplumsal talebi pratikleştirme rolünü oynamıştır.

Gençliğin Devrim öncülüğü Aslında Halk içinde biriken özgürlük isteminin somutlaşmış ve zirveleşen halidir. Gençlik bu zirvede Özgür yaşamın kurulmasında ilk adımı atmıştır işgalci ve sömürgeci Türk devleti gücünün Rojava’da özgürleşen halkımızın Devrim kazanımlarını hazmedemeyip halkımıza karşı başlattığı topyekün savaşta gençlik direnişle halkımızı koruma görev ve sorumluluğunu üstlenmiştir. Çünkü kürde dair her şeyin yok edilmesi üzerine kurulan devlet politikasına karşı gençlik toplumsal özsavunma rolünün kendisine düştüğü bilinciyle hareket etmiştir. Kürdistan’ın şehirlerini illerini ilçelerini kasabalarını yerle bir eden işgalci sümürgeci devlet, Kürdistan gençliğine baş indirtmek istemiştir. Ama bugün AMED’deki Newrozla Kürdistan gençliği buna karşı en güçlü cevabını tıpkı Kawa’nın Dehakk’ın kafasına indirdiği balyoz gibi Kürdistan gençliği de Sömürgecilerin kafalarına balyozu indirmiştir.

IMG_2684

Devletten kopuşun belli bir kesim tarafından Muğlaklaştırıldığı bir ortamda Kürdistan devrimci gençliği netleşti ve kendisini netleştirdi. Şimdi geçtiğimiz süreci böyle tanımlayabiliriz bundan sonraki sürecinde hiç kuşkusuz Böylesi bir zemin üzerinde gelişeceği aşikârdır. Kürdistan devrimi gençlik öncülüğünde başladı ve Elbette gençlik devrimi zafere taşımada üzerine düşen sorumluluğu yerine getirecektir. bunun için yapılması gereken en temel yaklaşım Kürdistan gençliğinin sömürgeci devletin yıkılacağı yerle bir olacak inancını kendisinde oluşturmasıdır. Eğer bu oluşursa Şüphesiz Devlet yaklaşımında değişeceği rahatlıkla söylenebilir; Değişmek zorundadır Aksi takdirde dağılır gider. hepinize sevgi ve saygılar.

 

 
Fecri DOST-Teletex News24

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Yorumunuz için teşekkür ediyoruz en kısa zamanda size cevap verilecektir selamlar .

%d blogcu bunu beğendi: