BAHAR SICAKLIĞIYLA SARILMAK…

Read Time:1 Minute, 29 Second

img_1498Varsın Gündoğdu meydanın da NEWROZ ya da resmi adıyla NEVRUZ kutlamalarına giysilerinde ki renkler nedeniyle küçük çocuk alınmamış olsun. (Çocuğun giysileri çıkartıldıktan sonra ailesiyle alana gire biliyor ancak.) Varsın renk takıntısı ve hazımsızlığı bitmesin.

Varsın yıllar yılı yok W harfi, yok yasaklı renkler bahanesiyle yasaklanmış olsun. Varsın yasaklar fayda etmeyince aslında bizim atalarımız da kutluyordu diyerek yeni keşiflerle resmi törenler yapılsın. Koca koca adamlar takım elbiseleriyle mangal da yaktıkları yapay ateşlerin üzerinden acemice ve komik atlayışlar yapsın. Varsın yasaklar hız kesmeden bir birini izlesin. Ceza evleri dolsun boşalsın. Hiç dert değil.

Yüreklerde filizlenen insanlık ve barış artık yeşermeye başlamış bir kere. Ne inkârcıların, ne yasakçıların ne de yeni keşifçilerin yapacağı bir şey yok. Artık bundan adım gibi eminim.

Bu gün çok sevdiğim, saydığım bir arkadaşım, kardeşim beni görünce yemeğini bırakıp ayağa kalktı ve NEWROZ PİROZ BE abim diyerek sarıldı. Nasıl içten ve nasıl ezberlediği cümleyi tam söyleye bilmek gayretindeydi anlatamam. Bende tüm içtenliğimle ona sıkıca sarılarak NEVRUZUN KUTLU OLSUN kardeşim dedim. Yüreklerimizden yüreklerimize baharın tüm çiçekleri açtı o an. Buğulanan gözlerimi görmesin diye oldukça çabaladım. Sanıyorum kelimeler ikimizin de boğazında düğümlendi. Ama bu kez umutla, sevgiyle, saygıyla, gururla.

Ve yaşadığım bir olayı yeniden yaşadım. Yeniden duygulandım, mutlu oldum, umutlandım. 12 Eylül vahşetinin egemen olduğu yıllar da hayatta kalmayı başardığımız inançlarına bağlı bir can dostum telefon etmişti. Bayram tatilinde karşılaştığı bir ERMENİ dostu ile tatlı bir sohbet sonrası ayrılırlarken birbirlerine içtenlikle sarıldıklarında his ettiği mutluluğu anlatmış ve aynen şöyle demişti:

-“Anladım ki BAYRAM demek NEFRET değil birbirine sarılmakmış.” Yok sayıcılara, yasakçılara, inkarcılara, nefret tacirlerine inat dostum yaşamın anlamını tek cümleyle özetliyordu adeta. YÜREKTEN SARILMAK. Bende ona senin sarılan yüreğinden öpüyorum demiştim.

Katliamsız, nefretsiz, yasaksız ve yüreklerinde ki bahar sıcaklığıyla yürekten sarılanların inşaedeceği bir yaşama yürüyen tüm insanlara tek değil tüm dillerden SELAM OLSUN.

 

Kadir Dağhan-Teletex News24 

About Post Author

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Yorumunuz için teşekkür ediyoruz en kısa zamanda size cevap verilecektir selamlar .

%d blogcu bunu beğendi: