HALEPÇE

Read Time:1 Minute, 49 Second

IMG_2584Kuzey Irak toprakları içinde yer alan 60.000 nüfuslu bir kenttir. İran sınırına 15 km. yakındır. Yani bir sınır kentidir. Halepçe eyaletinin başkentidir. Yönetim olarak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’ne bağlıdır.

29 yıl önce bugün yani 16 Mart 1988 tarihinde devam eden Irak-İran savaşı devam ederken Talabani liderliğindeki Kürdistan Yurtseverler Birliği’nin İran’a yardım etmesini bahane gösteren Saddam Hüseyin’in Kürtlere yönelik ve Irak Parlamentosu tarafından sonradan kabul edilen bir soykırım harekâtıdır. Elma kokulu kimyasal silahlar kullanılmıştır. Uçakla Halepçe kentine müteaddit defalar atılmış olan bu silahın çıkardığı koku ile binlerce çocuk “anne ne güzel elma kokuyor” diyerek dışarı çıkmışlar. Ancak o çıkışları felakete dönüşmüştü.

IMG_2628

16 Mart 1988 günü Irak Savaş Ucaklarının bıraktığı bu kimyasallar, 6.500 sivilin ölümüne, 17.800 sivilin ağır derecede yaralanmasına, sonradan takip eden komplikasyonlar, cilt hastalıkları, deri döküntüleri ve cildin soyulmasına varıncaya kadar çeşitli hastalıklara, sakat ve ölü doğumlara yol açmıştır. Irak Yüksek Ceza Mahkemesi 1 Mart 2010 tarihinde bu saldırıyı “soykırım” olarak kabul etmiştir. Bugün itibariyle bu kimyasal silah sebebiyle ölenlerin sayısı 43.760 kişidir. Halen tedavi gören ve sakat kalan insan sayısı da 61.250 kişidir.
IMG_2629
Sonuç olarak diyebiliriz ki Halepçe katliamı salt bir Saddam saldırısı değildir. Saldırın arkasında her zaman olduğu gibi emperyalizmin sonu olmayan uygulamalarından biridir. Hiç şüphesiz ki 16 Ocak 1979 tarihinde Şah Rıza Pehlevi’nin İran’ı terk etmesiyle birlikte İran İslam Cumhuriyeti’nin 1 Nisan 1979 tarihindeki kuruluşudur. İslam devrimi sonrasında Ortadoğu’da ve dünya genelinde bozulan dengenin yeniden inşası için başta ABD olmak üzere NATO bünyesindeki emperyalist güçlerin Irak’ı bir denge unsuru olarak görmesinden kaynaklanmaktadır. Bu nedenle de Saddam Hüseyin’in Irak’ta darbe yapmasına ve devlet başkanı olmasına olanak sağladılar. Ve yine aynı şekilde Saddam’ı İran savaşı bekliyordu. Kürt topraklarında yapılan bu kanlı ve katliamcı uygulama yalnız bununla kalmayıp, günümüzde tüm Ortadoğu’yu kapsayacak bir düzeye getirdiler. Saddam’ı ABD getirdi ve yine ABD götürdü.
IMG_2630
Ve son olarak şunu söyleyebiliriz ki bugün ABD icazeti ile iktidar olan AKP, Kürt illerinde Halepçe’ye benzer katliamların yine perde arkasında ABD ve emperyalist güçler ile yerli işbirlikçileri yatmaktadır. Dilerim ki AKP’yi emperyalist güçler değil, halkların kardeşliğine dayanan ve temelini sınıfsal mücadeleden alan halklar bitirecektir.
 

Mazhar ÖZSARUHAN-Teletex News24 

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Yorumunuz için teşekkür ediyoruz en kısa zamanda size cevap verilecektir selamlar .

%d