PROTESTO KÜLTÜRÜ (MÜZ)…

Read Time:1 Minute, 34 Second

IMG_1498


Protesto yabancı men şeyli bir kavram olup yürürlükte olan ya da uygulamaya konulmak istenen bir duruma karşı duruş göstermek, tersine davranışlar da bulunmak, muhalefet etmek olarak tanımlamak mümkündür kısaca. Her şeyden önce kırmadan, dökmeden, hakaret ve küfür içermediği sürece protesto en demokratik haklardan bir tanesidir.

Bu hakları kullanmak çeşitli yöntemlerle ola bilir. Bazen yürüyerek, bazen oturarak, bazen durarak. İstendiğinde sayısız alternatifler de ortaya konula bilinir. Besteler yapılır, şiirler, sloganlar yazılır.

Bundan dolayı da protesto bir kültür işidir. Kendine göre etik kurallar içerir. Daha doğrusu içermesi gerekir. Ancak nedendir bilinmez, bizim coğrafyamız da protesto deyince akla hemen yakmak, yıkmak, linç etmek, küfür ve hakaret geliyor. Anında damarlarımızda ki asil kan !!! Kabarıyor. Tüm dünyaya parmak sallıyor, tüm dünyayı dize getirmeye kükrüyoruz.

Ve ne hikmetse de dünyanın her hangi bir köşesinde yaprak kımıldasa çekim merkezi biz oluyoruz. Deprem mi oldu, mutlaka bilmem kimlerin giyinişiyle, davranışıyla ilgilidir. Uluslararası bir problem mi var. Kesinlikle ülkemizde ki durumlar nedeniyledir. Çünkü tüm dünya bize düşman, bizi kıskanıyor, çekemiyorlar.

Durum böyle olunca da gücümüzü göstermek üzere şahlanmak kaçınılmaz oluyor. Film de bu nokta da başlıyor zaten. Protesto edelim derken akıl almaz buluşlara imza atıyoruz. Ne kadar alakasız, üzücü, komik hatta komikten öte eylemler varsa yaratıyoruz.

Bayrak diye ne bulursak yakıyoruz mesela. Ki ülkelerin bayraklarını yakmak, yırtmak asla kabul edile bilir bir şey değildir. Parasını verip Pepsileri, Colaları dökmek, makarnaları çiğnemek, adı geçen ülkelerle ne ilgisi olduğunu anlayamadığım portakal kesmek bu tuhaflıklardan sadece bir kaçı…

Bir de her olayı yine kendi merkezine endeksleyen analistlerimiz var ki akıllara ziyan. Şu anda ne oluyorsa kesinlikle önümüzde ki referandumla ilgilidir. Yok evetçilerin işi, yok hayırcıların danışıklı dövüşü…v.s,v.s,

Tıpkı iki tarafında aynı isimleri referans göstererek bir birlerini suçlamaları, kendi taraflarına gaz vermeleri gibi. Protestolarımız gibi propagandalarımız da eşi benzeri olmayan cinsten.

Ben de kendi adıma diyorum ki. Tek değil tüm dillerden her şeyin HAYIRLISI OLSUN. Gaz lazım değil.

 

Kadir DAĞHAN-Teletex News24 

About Post Author

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Yorumunuz için teşekkür ediyoruz en kısa zamanda size cevap verilecektir selamlar .

%d blogcu bunu beğendi: