ABD: Suriye’de ortağımız DSG, ENKS’ye bağlı Rojava Peşmergeleri ile çalışmayı düşünmediklerini açıkladı.

Read Time:2 Minute, 54 Second


Koalisyon Sözcüsü Albay John Dorrian, PYD encülüğündeki DSG’yi kastederek, “Ortaklarımız Rakka’da IŞİD teröristlerinden 7400 km’lik büyük bir alanı temizledi” dedi.

IMG_2619

Koalisyon Sözcüsü Albay John Dorrian, PYD encülüğündeki DSG’yi kastederek, “Ortaklarımız Rakka’da IŞİD teröristlerinden 7400 km’lik büyük bir alanı temizledi” dedi.

Sözcü Dorrian, ENKS’ye bağlı Rojava Peşmergeleri ile çalışmayı düşünmediklerini açıkladı. Dorrian; “Rojava Peşmergelerini Suriye’de ortak bir güç olarak kullanmak için herhangi bir planımız yok” ifadelerini kullandı.

Rojava Peşmergelerinin Komutanı Aziz Veysi, “ABD, Rojava’ya geçmemizi istiyor, güçlerimiz NATO tarafından eğitiliyor” demişti. Diğer yandan Albay John Dorrian, düzenlediği bir basın toplantısında “Suriye’de Rojava Peşmergeleri ile çalışmayı düşünmüyoruz, Koalisyon güçleri tarafından eğitilmemişler” ifadelerini kullandı.

Bir süre önce ENKS heyeti ABD’ye giderek, bir dizi görüşme gerçekleştirmiş, Roj Peşmergelerinin Dêrik ve Kamışlo’ya geçirilmesini talep etmişti. ABD ise, IŞİD’in Suriye’deki kalesi olarak bilinen Rakka’ya yönelik düzenlenen Rakka Operasyonu’nu, YPG öncülüğündeki Demokratik Suriye Güçleri (DSG) ile yapmaya karar vermişti.

Dorrian: Ortaklarımız Rakka’da 7400 km’lik alanı IŞİD’den temizledi

YPG’nin öncülük ettiği DSG’nin Rakka’da IŞİD’e karşı yaptığı operasyon ile ilgili ABD’li Komutan John Dorrian’ın yaptığı açıklamada ve kişisel Twitter hesabından yaptığı paylaşımda DSG ve YPG güçleri için “ortaklarımız” ifadesini kullandı.

Dorrian yaptığı paylaşımda, “Ortaklarımız Rakka’da IŞİD teröristlerinden 7400 km’lik büyük bir alanı temizledi” dedi.

Öte yandan, Kuveyt merkezli Er-Rai gazetesinin Ortadoğu şefi Elijah J. Magnier, Suriye savaşının akıbetiyle ilgili kapsamlı bir yazı kaleme aldı.

Magnier’e göre, sahada doğrudan işbirliği olmasa bile, ABD ile Rusya, Suriye’de IŞİD’i yok etmek konusunda anlayış birliğine vardı ve bu, Suriye savaşının sonunun yaklaşıldığını gösteriyor.

Buna göre, ABD ile Rusya, Rakka Operasyonu’nda bir rol dağılımına gidecek. ABD, özel kuvvetlerini Kürdlere destek için Suriye’ye gönderirken, Suriye Ordusu da Halep’in doğu kırsalından Fırat Nehri’ne doğru ilerleyerek Rakka’yı baskı altına alıyor.

Ordu, Türkiye’nin El Bab’dan daha aşağıya ve doğuya ilerlemesini de engellerken, Antalya’da yapılan Rus, ABD’li ve Türk genelkurmay başkanları toplantısında Türkiye’ye “sınırları gösterildi” yorumu yaptı.

Gazete haberinde devamla, “Şurası açık ki, Ankara, Rakka’ya yönelik herhangi bir saldırının parçası olmayacak ve ordusu ve vekilleri El Bab kapılarında durdurulacak” diyen Magnier, hem ABD’nin, hem de Rusya’nın Suriye’de bir Kürd-Türk çatışmasını engellemeye kararlı olduğunu kaydediyor.

Magnier, ABD’nin yeni yönetiminin savaşın sonrasına ilişkin tereddütlerinin olduğunu, ancak buna rağmen “terörle mücadelede” Rusya ile işbirliğinin gündemde olduğunu belirtiyor.

ABD’nin Rojava’daki üslerinin, Amerikan askerlerinin savaşın bitiminden sonra Suriye’de çıkmayabileceğine ilişkin bir gösterge olduğunu söyleyen muhabir, bu durumda Kürdistan Bölgesi’nde benzer bir oluşumun gündeme geleceğini, Türkiye’nin de Rojava’ya karşılık olarak şu anda elde tuttuğu Suriye topraklarını ilhak edebileceğini savunuyor.

Magnier, Rusya’nın Türkiye’nin Suriye’deki niyetlerine güvenmediğini, Ankara’nın Kürdlere karşı Moskova’dan yardım aradığını, ancak Suriye’de şu anki askeri planlarda Türkiye’ye yer olmadığını yazıyor.

Magnier’e göre, Türkiye’nin hâlâ “işe yarayabileceği” tek şey, İdlib’deki El Kaide varlığına yönelik bir operasyon olacak.

‘Rusya ile göz temasındayız’

Öte yandan Dorrian, Minbic’de birbirinden bağımsız olarak operasyon düzenleyen Rus ve ABD askerlerinin ‘göz teması’ mesafesinde bulunduğunu belirtti.

Dorrian, Rusya ve ABD birliklerinin Minbic’de göz teması kurup kurmadığına dair soruya, ‘Evet’ yanıtını verdi. Pentagon Sözcüsü Jeff Davis, Pazartesi günü yaptığı açıklamada Rus ve ABD birliklerinin birbirine yakın mesafede olmadığını belirtmişti.

Pentagon’dan 6 Mart’ta yapılan açıklamada, ABD askerlerinin Minbic’in içinde ve çevresinde konuşlandığı bildirilmişti.

Jeff Davis, ABD birliklerinin bulunma nedeninin ‘IŞİD’den başka bir tarafa saldıran tarafları caydırmak’ olduğunu söylemişti. IMPNews-(M.E)

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Yorumunuz için teşekkür ediyoruz en kısa zamanda size cevap verilecektir selamlar .

%d blogcu bunu beğendi: