Birleşmiş Milletler Türkiyenin iddasını yalanladı ! YPG ve SDG Suriyede etnik temizlik yapmadı.

Read Time:1 Minute, 11 Second

Birleşmiş Milletler Suriye Komisyonu tarafından düzenlenen soruşturmanın sonucunda, YPG ve SDG’nin etnik temizlik yaptığı iddiasının gerçeği yansıtmadığı açıklandı.

AY

TELETEX NEWS24-Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Komisyonu tarafından hazırlanan raporda, incelenen dönemde yoğun olarak dile getirilen YPG ve DSG Arap toplumuna yönelik “etnik temizlik” yaptığı iddialarını doğrulayan kanıtlar bulunmadığı vurgulandı.

 

Raporda etnik temizlik iddialarının yanı sıra, PYD kontrolündeki kanton yönetimlerinin kontrolleri altında bulunan bölgelerde sistematik olarak demografik yapıyı değiştirmeye ve herhangi etnik bir gruba yönelik şiddet uygulandığını gösteren kanıtların da bulunmadığına vurgu yapıldı.

Raporda, YPG (Halk Savunma Birliği) ve DSG (Demokratik Suriye Güçleri) tarafından Kuzey Suriye’de askeri gerekçelerle halkın geçici olarak evlerini terk etmek zorunda bırakıldığı dile getirildi.

Raporda IŞİD’in bombalı saldırıları nedeniyle Teşrin barajı ile Menbic bölgesinde geçici yer değiştirmelerin gerçekleştiği durumlarda DSG’nin halkın emniyetli bir şekilde güvenli bölgelere ulaşmalarında gerekli adımları atmaları gerektiği belirtildi.

DSG’nin evlerinden uzaklaştırılan sivillerin barınma, hijyen, sağlık, güvenlik ve beslenme ihtiyaçlarının tatmin edici koşullarda gerçekleşmesinden sorumlu olduğu ve aile bireylerinin birbirinden ayrılmamasını sağlamak zorunda olduğu dile getirilen raporda, yer değiştirmek zorunda kalan insanların DSG veya YPG yetkililerinden yeterli yardım alamadıkları eleştirisi dile getirildi.

Daha önce, başta türkiye medyası olmak üzere bazı ajansların haberlerinde YPG’nin, Rojava’da kendi kontrolü altında olan bölgelerdeki Arap köylerini yaktığı, Arapları köylerinden göçe zorladığı ve kendi kontrolünde olan bölgelerde ‘etnik temizlik’ uyguladığı iddialarına manşetlerinde yer vermişti.

Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Komisyonu tarafından hazırlanan raporda YPG ve DSG’nin etnik temizlik yaptığı iddiasının gerçekleri yansıtmadığı açıklandı./Teletex news24

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Yorumunuz için teşekkür ediyoruz en kısa zamanda size cevap verilecektir selamlar .

%d blogcu bunu beğendi: