Türk bakan Fatma Betül Sayan Kaya: Hollanda polisi tarafından sınırdışı edildi .

Read Time:2 Minute, 19 Second


Türk Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun uçağının iniş izinlerinin iptal edilmesinin ardından öğleden sonra Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, Almanya’dan Hollanda’ya doğru kara yoluyla Rotterdam’a gitmek istedi.

IMG_2569

 

TELETEX NEWS24-Rotterdam Belediye Başkanı, Bakan Kaya’nın gerekli diplomatik belgeleri olması durumunda Konsolosluk binasına gitmesine izin vereceklerini, başka kimsenin Konsolosluğun bulunduğu sokağa girmesine izin verilmeyeceğini açıkladı. Belediye Başkanı gerekirse kamu güveliğini sağlamak için belediyelere kısmi bir olağanüstü hal önlemi alma yetkisi veren “Noodbevel” ilan edeceklerini söyledi. Belediye, Konsolosluk binası etrafında çok sayıda göstericinin yaşananları protesto etmesi nedeniyle olağanüstü önlemler aldı.

Hollanda Başbakanı Rutte, “Elbette Türk bakanların Hollanda’ya gelmesi yasak değil. Türk bir gruba hitap etmelerine karşıyız. Bizim görüşümüze göre bu akşam burada bir konuşma yapamaz” dedi.

Güvenlik birimleri, Bakan’ın Almanya’dan kara yoluyla Rotterdam kentine gideceğine ilişkin haberlerin ardından Türk Başkonsolosluğu Rezidansı önündeki yolu çift taraflı olarak trafiğe kapattı.

Bu arada Almanya’dan Rotterdam yakınlarına ulaşan Bakan Kaya’nın araç konvoyu bir benzin istasyonunda mola verdiği sırada, güvenlik güçleri bakanın aracı ile AA ile TRT ekibinin bulunduğu araç konvoyunun etrafını çevirdi. Araçlarda kimlik kontrolü yapan polis, gazeteci ekibi ve bazı yetkililerin Hollanda’ya giriş izni olmadığı için Almanya’ya geri dönmelerini istedi. Araçlar polis nezaretinde Hollanda dışına çıkarıldı.

Olayın ardından açıklama yapan Bakan Kaya, “Konsolosluğun 20-30 metre kadar yakınındaydım. Vatandaşlarımız ön tarafta bekliyor, onların da yanına gitmemize izin verilmedi. Gerçekten Avrupa’da akıl almaz olaylar yaşanıyor. Biz buraya Türkiye’nin öz evlatlarıyla buluşmaya geldik. Bu anti demokratik hareketlerin bizleri durduracağını sanıyorlarsa yanılıyorlar. İptaller olunca karayoluyla geçtik ama konsolosluğa geçmemize izin vermiyorlar. Yolda polisler arkadaşlarımızı durdurdu. Hollanda toplantı ve seyahat hakkı değerlerini yeniden gözden geçirmelidir. Buradaki Avrupalı Türkler bizim vatandaşımız” dedi.

Kaya’nın aracının bulunduğu yerde toplanan kalabalığı polis güç kullanarak dağıttı. Rotterdam Başkonsolosluğu önünde toplanan göstericilere de yer yer polis müdahalesi oldu. Polis göstericileri güç kullanarak dağıttı. Hollanda polisi, Türkiye’nin Rottterdam Başkonsolosluğu yakınındaki göstericilere de copla müdahale etti. Atlı polislerin de kullanıldığı müdahale sırasında bazı Türk vatandaşların yere düştüğü görüldü. Polis, Türk Büyükelçinin de konsolosluktan çıkmasına izin vermedi. Türkiye’nin Rotterdam Başkonsolosu Sadin Ayyıldız, Kaya’nın aracının Hollanda girişinde durdurulduğunu ve kendisinin de Bakan Kaya’nın yanına gitmesine müsaade edilmediğini söyledi.

IMG_2570

Öte yandan  Türk bakan Twitter hesabından  tepkilerini dile getirdi.  Türk bakan  attığın twetleri de; demokrasinin temel değerleri insan hakları özgürlükler yok zorbalık ve baskı var .  Bu faşist uygulama karşısında demokrasi adına dünyanın tavır alması gerekiyor. Bir kadın bakana yapılan bu muamele asla kabul edilemez. Demokrasi ve insani değerler ayaklar altına alınarak  Nijmegen sınırından Almanya’ya götürülüyorum. Tüm vatandaşlarımız adına bu durumu kınıyorum .

 

IMG_2571

Türk Bakan  Twitter hesabında attığı tweetlerle sınır dışı edildiğini duyurdu. Yaşanan bu krizden sonra son olarak Türk bakan Sınırdışı edildi. Belki Dünya tarihinde bir  İlk yaşandı. İlk defa  bir bakan gittiği ülkede sınırdışı ediliyor.  Hollanda makamları Türk bakanı sınırdışı ettikten sonra Türk Konsolosluğu önünde toplanan göstericilere de müdahale  ederek göstericileri dağıttı.

 

Teletex News24  

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Yorumunuz için teşekkür ediyoruz en kısa zamanda size cevap verilecektir selamlar .

%d blogcu bunu beğendi: