Almanya, Avusturya, Hollanda dan sonra İsviçre’de de AKPli bakanların yapacağı etkinlikler iptal edildi.

Read Time:2 Minute, 0 Second


Türk Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun katılımıyla UETD İsviçre tarafından İsviçre’nin Zürih Kentinde pazar günü düzenlenmesi beklenen etkinliğe izin çıkmadı. Zürih Kanton Belediye yetkilileri, güvenlik gerekçesiyle dün Bern Federal Dışişleri Bakanlığı’na yaptıkları başvuru ile Çavuşoğlu’nun katılımıyla Zürih Hilton otelde gerçekleştirilecek etkinliğinin iptal edilmesini istemişti.

Digitally generated swiss flag rippling on white background
Digitally generated swiss flag rippling on white background

TELETEX NEWS24-Zürih Kanton Güvenlik Departmanı Sözcüsü Urs Grob,”güvenlik gerekçesiyle Çavuşoğlu’nun programının iptal edilmesini istedik” diyerek, etkinliğin gerçekleştirilmesi durumunda büyük çaplı protesto eylemleri karşılaşacaklarından endişe ettiklerini ifade etmişti.

Etkinliğin yapılacağı Zürih Hilton Otel yetkilerinden Alexei Lintschuk, bugün İsviçre’nin resmi devlet televizyonu olan RTS bağlanarak Çavuşoğlu’nun katılımıyla otellerinde pazar günü gerçekleştirilmesi beklenen programı iptal ettiklerini duyurdu.

UETD’NİN İSVİÇRE BAŞKANI ŞAHİN IRKÇI SALDIRIDA BULUNMUŞTU

Öte yandan AKP’nin Avrupa Örgütlenmesi olan UETD’nin İsviçre Şube başkanı Murat Şahin, son dönemde ortaya koyduğu ırkçı politikalarla dikkat çekmeye başlamıştı.

Şahin, daha önce Gazeteci-Yazar Can Dündar’ın Zürih’te katıldığı bir programa katılarak burada Can Dündar’a fiziki saldırı girişiminde bulunmuştu.

Şahin, AKP medyasının haber programlarına katılarak ırkçı Avrupa’da yaşayan Kürdistanlılar ve Türkiyeli demokratik kesimlere yönelik ırkçı söylemlerde bulunmuştu.

Bir diğer haber ise, Türk diplomatlar İsviçre’ye iltica talebinde bulundu. Bern Büyükelçiliği eski Büyükelçi Vekili Volkan Karagöz ve bazı diplomatların İsviçre’den iltica talebinde bulundu.

Birçok diplomatik pasaporta sahip Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı İsviçre’den iltica talebinde bulundu. İltica talebinde bulunanlar arasında eski Bern Büyükelçiliği Büyükelçi Vekili Volkan Karagöz’ünde olduğu iddia ediliyor.

İsviçre’nin saygın ve önemli Gazetelerinden Tages Anzeiger’in manşetten verdiği habere göre, eski Büyükelçi Vekili Volkan Karagöz hem kendisi, hem de ailesi için İsviçre’den iltica talebinde bulundu.

Federal Hükümet (Bundesrat) Pazartesi günü bazı diplomatik Pasaportlu Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlarının İsviçre’de iltica talebinde bulunduğunu doğrularken, daha fazla detay açıklamayacağını bildirdi. Federal Hükümet birkaç münferit başvurudan ibarettir yorumunu yaptı.

Tages Anzeiger Gazetesi isim vermeden bazı İsviçreli siyasilerin, İsviçre’nin Volkan Karagöz’e iltica vermesi durumunda, İsviçre ile Türkiye arasında hem siyasi hem ekonomik krize yol açabileceğinden duydukları endişeyi dile getirdi ve birçok başka Fetullah Gülen taraftarlarının da İsviçre’den iltica talebinde bulunabileceğini ima etti.

FETÖ’DEN AÇIĞA ALINMIŞTI

Eski Bern Büyükelçiliği Büyükelçi Vekili Volkan Karagöz, 15 Temmuz Darbe girişimi sonrası Şubat ayında kendisinin FETÖ mensubu olduğu gerekçesi ile görevden alınış ve Ankara’ya çağrılmıştı. Ancak Volkan Karagöz Ankara’ya dönmeyip İsviçre’de ailecek iltica talebinde bulunmuş. (F.D)

 

 

 

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Yorumunuz için teşekkür ediyoruz en kısa zamanda size cevap verilecektir selamlar .

%d blogcu bunu beğendi: