ABD’li General: KÜRT- TÜRK çatışmasını önlemeye çalışıyoruz

Read Time:1 Minute, 2 Second

Amerika Merkez Kuvvetler Komutanı General Joseph Votel, Washington’un Türkiye ile ABD destekli Suriyeli Kürt güçler arasında çatışma çıkmasını önlemek için adımlar attığını söyledi.

IMG_2520

TELETEX NEWS24-Votel bu açıklamayı, Cumhuriyetçi Senatör John McCain’in bir sorusu üzerine yaptı. McCain, Votel’e Amerika’nın iki müttefiki arasında çatışma riski olduğu görüşünü paylaşıp-paylaşmadığını sordu. Votel de, “Paylaşıyorum, bunun olmasını engellemek için adımlar atıyoruz” dedi.

Türkiye Rakka operasyonunda yer almamalı”

Amerika destekli Suriye Demokratik Güçleri, Amerikalı yetkililere Türkiye’nin Rakka’nın geri alınması operasyonunda rol almaması gerektiğini belirtti.

Suriye Demokratik Güçleri sözcüsü Talal Silo, Reuters’a yaptığı açıklamada, “Türk tarafı işgal gücü ve daha fazla Suriye toprağını işgal etmesine izin verilemez,” dedi.

Silo, Suriye Demokratik Güçleri’nin bu mesajı geçen ay Suriye’nin kuzeyinde görüştükleri Senatör McCain ve Amerikalı askeri yetkililere ilettiklerini de kaydetti.

Silo ayrıca, Suriye Demokratik Güçleri’nin birkaç hafta içinde Rakka’nın dış mahallelerine varabileceğini söyledi. Silo, “Birkaç hafta içinde kenti kuşatmayı umuyoruz,” dedi.

Washington’da IŞİD zirvesi

Bu arada Amerika Dışişleri Bakanı Rex Tillerson bu ay sonu Washington’da IŞİD’e karşı mücadelenin bir sonraki safhasının görüşüleceği zirveye ev sahipliği yapacak.

Zirveye 68 ülkenin katılması bekleniyor.

Bakanlar düzeyindeki zirvenin 22-23 Mart’ta düzenleneceği belirtiliyor.

Konuyla ilgili ayrıntılı bir açıklamanın kısa süre içinde yapılacağı kaydedildi.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Yorumunuz için teşekkür ediyoruz en kısa zamanda size cevap verilecektir selamlar .

%d blogcu bunu beğendi: