Almanya’dan güney kürdistana gönderilen silahlarla ilgili soruşturma

Read Time:1 Minute, 45 Second


Almanya’nın önde gelen politik dergilerinden ‘Spiegel’in internet sitesinde yer alan habere göre, KDP tarafından Alman silahların Ezidilere karşı kullanılması araştırılıyor.

IMG_2443

Tam da bu Ezidi halkını IŞİD’e karşı korumak için Peşmerge güçlerine 2 buçuk yıl önce bu silahların verildiğine vurgu yapılan haberde, atmosferin düşmanca olduğu yorumu getirildi.

Sözkonusu video kayıtlarında bir Peşmergenin elinde Alman marka Heckler&Koch G36 ve G3 tipi silahların görüntülendiği, ayrıca kısa bir süre için MG3 makineli tüfeğin görüntülendiği bildirildi.

Bu görüntüler ile birlikte Alman muhalefet partilerinin kaygılarının doğrulandığı endişesi meydana geldi. Federal Ordu IŞİD’e karşı kullanmak üzere 2014 yılı itibarıyla Peşmerge Güclerine 8 bin adet G-36 marka silah göndermişti.

IMG_2444

DAİŞ’E KARŞI EN KARARLI BİÇİMDE DURANLAR YBŞ’LİLERDİ’

KDP’nin hedefinde olan YBŞ’nin Şengal’deki Êzidî Kürtler arasında büyük bir desteğe sahip olduğu hatırlatılan haberde, YBŞ’liler için, “Çünkü Sincar’da (Şengal) DAİŞ’e karşı en kararlı biçimde duranlar peşmergeler değil, PKK’nin ‘müttefikleriydi’” yorumu yapıldı.

Êzidîpress sitesinde paylaşılan fotoğraflara da yer verilen haberde, “Peşmerge Xanesor’daki çatışmalarda Êzidîlere karşı G36 silahlarını kullanıyor” sözleri de paylaşıldı.

KONU FEDERAL MECLİS’TE TARTIŞILACAK

Alman Sol Parti Milletvekili Jan van Aken’in konuya ilişkin görüşlerinin de yer aldığı haberde, van Aken’in “Alman ordusunun verdiği silahlar ve askeri eğitimlerin Êzidîlerin bir kez daha baskı altına alınması veya sürgün edilmeleri için kötüye kullanılmaları korkuç” sözlerine yer verildi.

Van Aken, konunun önümüzdeki günlerde Berlin’deki Federal Meclis üyelerince görüşüleceğini ve sert tartışmaların yaşanacağını da söyledi.

ALMAN BİRLİĞİ KDP’DEN AÇIKLAMA İSTEDİ

Spiegel Online haberinde, Alman silahlarının Şengal’de Êzidîlere karşı kullanılmasının Almanya’nın Bağdat Büyükelçiliği’nde de izlendiği ve hükümetin bu konuyu ‘ciddiye aldığı’ vurgulandı.

SAVUNMA BAKANLIĞI: SİLAHLAR SADECE DAİŞ’E KARŞI SAVAŞ İÇİN VERİLDİ

Alman Savunma Bakanlığı’nın bir sözcüsünün görüşlerine değinilen Spiegel’in haberinde, Güney Kürdistan’da askeri eğitim amaçlı bulunan Alman birliğinin Kürdistan hükümetinden ‘gecikmeden bir açıklama getirmesini’ istediği bilgisi paylaşıldı. Sözcünün, Alman silahlarının Güney Kürdistan hükümetine ‘sadece ve sadece DAİŞ’e karşı kullanmak üzere’ verildiğini söylediği de haberde yer aldı.

Çeviri: Sevda Gün-Teletex News24

http://m.spiegel.de/politik/deutschland/a-1137481.html#spRedirectedFrom=www&referrrer=https://t.co/Ulo8WgH27q

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Yorumunuz için teşekkür ediyoruz en kısa zamanda size cevap verilecektir selamlar .

%d blogcu bunu beğendi: