Türkiye’ye birileri Orta doğu’da Dama değil,Satranç oynandığını hatırlatmalı…

Read Time:2 Minute, 1 Second


Geçmişin kabus dolu tarihini unutan türk devletinin yüzlerce yıllık atıl alışkanlıklarına geri dönüp ısrarlı davranmasının yansımaları, ne yazık ki yoksul halk çocuklarının masum kanlarıyla acımasız bir bedele dönüşüyor ve her geçen gün ortadoğu bataklığında yüzlerce genç insan, bu sakat, şöven ırkçı AKP-MHP politikasıyla, anlayışıyla birlikte heba oluyor.

e-p

Bugün bu coğrafyada halklar bir arada yaşamanın yeni koşulları açık ve nettir.isteseniz de istemesiniz de gecikmelide olsa, kürtler kendi kaderlerini tahin hakkını ve bizzat kendileri belirlemede söz hakkına günümüz koşullarında daha çok avantajlara ve pozisyona sahiptir.

Tarihsel tecrübe, kürtlerin oynayacağı oyunu ve taşları,onun gücünü çok iyi tanımasına dökülen kanlarının çok ağır bedeli olarak öğretmiş ve ustalaştırmıştır. Oartık bir oyun kurucudur. Her hamle farklı algılar yaratsa da hedefinde piyon koşullarına sahip değildir. Hele türk devletinin anlamadığı, kürtlerin hala dama oynadığını sanmasıdır.

Hala şah pozisyonundaki küresel güçler, diğer aktörlerin hamlesinde ustalık araması onun aslında pozisyonunun heybetli görümünden başka bir öneminin olmadığıdır. Atılan her hamle, kalenin, vezirin, fillerin ve piyonların taktiksel uyumu burada savaşın hangi yönde seyredeceğini her zaman önceliğidir. Şah matı şah değil diğerleri belirler. Şah için önemli olan bu savaşın kazanımı kendi lehinde sonuçlanmasıdır.

Dışarıdan bakıldığında kürtlerin orta doğu coğrafyasında önemli bir aktöre dönüşmesi küresel güçleri telaşlandırmıyor’sa, orada demek ki kürtler atacağı hamlelerin yerini iyi belirlemiş demektir.

Bazı sosyal şöven, sözde sol kılıklı zevat hemen bu türden tanımlamalara karşı birden bire anti emperyalist devrimci pozisyonlara girer ve seni emperyalizmin oyuncağı diye saldırır.

Fakat onlara birileri 60 yıllık nato ve geçmişteki cento (ingiliz, pers, ırak, türk itifak anlaşması) kirli ilişkilerini hatırlatınca gıkları çıkmaz.uluslar arası tüm çıkar anlaşmalarında maşa olmaktan rahatsızlık duymayan bu sözde solcularımız, mesele kürt olunca birden bire anti emperyalist geçinir. Görende bunlar türkiyenin en sadık marxsist fikirleri sanır.

Kürtler ne sizin anladığınız şekilde pragmatizm yapacak nede oportünist kaypaklıkla kendini savunacak. Ulusal sorun küresel kapitalizmin çözemediği uluslar arası klasik sömürgeler sorunudur. Bazen bunu halklar, ulusal güçleriyle, bazende sol sosyalist fikirleriyle çözer. Küresel kapitalizm, ulusal sorunu kendi kurallarında bunu çözmek ve sürprizler le karşılaşmak istemiyor.

Kısacası oyun kendi kuralları içinde oynanıyor. Bu oyunda kür halkı ne piyon nede oyun dışıdır. Atacağı her hamle, onun kollektif oyun kuruculuğuyla şekillenecek. T.C  devleti bu oyunda dama hamleleri yapmakla oyunu kaybedeceği kesin. Mesele yoksul emekçi halkalrın çocukları haksız bir savaşta kirli oyunda heba olmaması. Bir kürt sosyalisti olarak benim temennimdir. Türkiye halkının kardeş yarınlarda birlik ve dirlik içinde tüm halklarla  kardeşçe kalması ve güzel yarınlarda birlikte hareket etmesi en büyük umudum dur.

Erkan Polat-Teletex News24 

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Yorumunuz için teşekkür ediyoruz en kısa zamanda size cevap verilecektir selamlar .

%d blogcu bunu beğendi: