Şengal de yaşanan çatışmanın düşündürdükleri gücün oyun bozuculuğu ve çıkarılması gereken dersler!

Read Time:2 Minute, 40 Second
img_2366
Ali CANDAN

Şengal de yaşanan çatışmanın düşündürdükleri gücün oyun bozuculuğu ve çıkarılması gereken dersler!

Şengalde tarafların anlatımı bir yana, tarafsız ve objektif bir gözle bakıldığında, Savaş bas bas bağırarak geliyorum diyordu.

PDK yetkilileri zor ve şiddet kullanarak, Şengal Savunma Birlikleri (YBŞ) ve Şengal Kadın Birliklerini (YJŞ) Şengal’den çıkaracaklarını üst perdeden sallayarak (Neçirvan, Ali Awni) gibi en üst düzey yetkililerinin ağızlarından tehdit vari bir biçimde açıklamışlardı.

Bende bu gökgürültüsünü eleştirmiş, Yağışa dönüşmemesi için Başkan Barzani’nin ”bir daha kardeş kanı akıtılmayacak” sözünü hatırlatıp kendisinin bir açıklama yapması gerektiğini söylemiştim.

Açıklama olmamış. PKK cephesinden ise, özgüveni, olgunluğu yansıtan bir yaklaşımla Neçirvan’ın açıklaması eleştirilmiş. Uluslararası sayılabilecek ve yabancı diplomatların olduğu Kürdistan Bağımsızlığı konulu konferansta bu açıklamanın yapılmış olmasının yanlış olduğuna ve yapanın konumuna yakışmadığına dikkat çekilmişti.

Fakat dün sabah tehdit ”Roj peşmergeleri” yada çetelerinin (çete diyorum çünkü TSK ile Mûnbiç, Raqqa’ya yürümesi planlanan bir güç çete değilse nedir?)

Sınır hareketliliği adı altında Şengale sızma girişimi, üzerine fiili saldırıya dönüştü. Dönüşür dönüşmez ayrımsız tüm Kürdistan halkından ve ABD başta olmak üzere uluslararası güçlerden açık veya gizli çok ciddi tepkiler aldı. Siyah bayraklı İŞİD’den sonra Türk devlet destekli ikinci bir Şengal saldırısı içte ve dışta büyük bir tepki çekti.

Bu tepkiler çığ gibi büyürken. Saldırının askeri boyutu da yavaş yavaş açığa çıktı. Çeteci saldırganlar kahraman peşmergeyi kardeş kavgasına yanlarında sürüklemiş oldukları halde Bir kaç saat içinde ağır bir şekilde darbelenerek saldırıları yenilgiye dönüşerek püskürtülüyor.

28 can kaybı, 66 yaralı ve 83 tane teslim olan çete ve peşmerge dünya askeri literatürün de büyük bir hezimetten ve çil yavrusu gibi dağılmaktan başka bir şey değil. Nitekim PDK’nin alel acele üst düzeyde müdahale etmesi, Saldırıyı karartması ve çeteleri çektiğini açıklaması bu gerçeğin sonucudur.

Bu satırları yazarken bile yüreğim daralıyor. Ama gerçekler acımasızdır. Zor her zaman ve her yerde oyun bozucu bir güçtür.

YBŞ ve YJŞ bu saldırıyı darbeleyerek, 

1. Askeri anlamda rüştünü ispatlamış oldu.

2. Şengal’in savunmasız olmadığını kanıtladı

3. Gücünü dosta ve düşmana gösterdi.

4. Roj peşmergeleri balonunu patlattı. Çaplarını gösterdi.

5. PKK’nin özgüveninin kof ve içi boş olmadığını bir kez daha ispatladı.

6. PKK’yi Güney denklemine askeri ve bu gün yapılacak geniş toplantıyla siyasi olarakta saygın bir güç olarak sökülmemecesine yerleştirdi.

Bunlar daha ilk sonuçlar. Başarırsan kral başaramazsan hırsız olursun ilkesinin geteği. Türkiyenin akıl almaz Kürt düşmanlığı Rojava’da olduğu gibi Güneyde düşmanlık yaptığı PKK’yi güçlendirip, büyütüyor.

Güney yönetimi ağırlıklı Neçirvan üzerinden dümen suyuna girdiği Türkiyenin bu ölümcül hatalar içeren diyalektiğini göremiyor. Oda tıpkı Türkiye gibi hatakı ve yanlış hamlelerle kendi altını oyuyor. PKK bir savaş örgütüdür. Barış dönemlerinin on katı savaş dönemlerinde kazanım elde etme yetenek kabiliyet ve kapasiteye haiz bir harekettir. Savaşı da hiç bir güç PKK gibi başarılı ve sonuç alıcı yürütemez. Bu nedenle ABD ile oyun kurucu olarak sahada yer alıyor. ABD kiminle ve neden dans ettiğini çok iyi biliyor.

PKK aynı zamanda barış dönemlerinde savaşla kazandığını iğneyle kuyu kazarcasına koruyup, geliştirmeyi de bilen bir harekettir. Buraya yazıyorum beş yıla kalmaz Güney halkını da kazanacak. Halka maaş ödeme, petrol paralarını Türkiyenin çürümüş siyasetiyle paylaş, iç et.

Parlementoyu kapat, başkanlık seçimi yaptırma, muhalif avı başlat, ulusal birliğe gelme. Sonuçta tüm bunlar içte ve dışta bir yere kadar tolere edilir. Alttan alta karşına alternatifin hazırlanarak çıkarılır.

Ali CANDAN -Teletex News24

About Post Author

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Yorumunuz için teşekkür ediyoruz en kısa zamanda size cevap verilecektir selamlar .

%d