EŞİT MİYİZ, EŞİT YARATILDIK ( MI )

Read Time:1 Minute, 50 Second

img_1480



Dünya bir sınav yeri midir. Böyle bir sınava neden gerek duyuluyor kısmını es geçerek soralım kendimize ya da sınav teorisyenlerine. Sınav yeriyse herkes eşit koşullar da mı giriyor bu sınava. Sınav esnasında, öncesinde, sonrasında eşitlik var mı. Eşit yaratıldığımıza ya da eşit yaratılmamız gerektiğine inanıyorsak birey ve toplumlar arasında ki bu devasa uçurumların anlamı nedir. Bu kadar zulüm, bu kadar insanlık dışı yaşananlar, ölümler, vahşetler, yolsuzluklar sınav soruları mıdır.

Örneğin günümüzün en kudretli krallarından biri, iki gün önce bazı ülkelere ziyaret gerçekleştirdi. Gerçekleştire bilir. En doğal hakkıdır. Özel uçağı ve uçaklarıyla uçuyor. Uçabilir. Kime ne.

Ama onun uçağı özel. Altın kaplamalı. Uçaktan inerken kullandığı yürüyen iniş merdiveni de altın. Seyahati boyunca 1500 kişilik bir heyet ve onları korumak için 10 000 den fazla güvenlik görevlisi. Tonlarca ağırlıkta ki eşyalarını taşımak için 5 adet büyük kargo uçağı. Sadece bagajlardan sorumlu 572 personel.

Ülkenin en lüks dört büyük, çok yıldızlı otelleri emirlerine tahsis ediliyor. Kral hazretlerinin atıkları da çok değerli olduğu için ibadet edecekleri camiye sonradan altından bir tuvalet yapılması da ihmal edilmiyor. Olur ya gözü değer de günaha girmesin diye güzergâhları boyunca açık sayıla bilecek heykellerin üstü de kapatılıyor.

Altın kaplamalı uçağın üzerinde de Arapça ve İngilizce, o kadar güvenlik tedbirleri yetmiyor olacak ki “Tanrı seni korusun.” Yazıyor. Herhalde yani. Tanrı o kadar malı, mülkü, zenginliği değil de açlıktan deri kemik kalmış nefesi kokanları mı koruyacak. Seyahat ve temaslar halen devam ediyor. Ede bilir. Sana ne, bana ne. Devlet ve dünya işleri sonunda. Sadece bir günlük masraflarıyla bir ülkenin tüm açları en az bir yıl boyunca karınları doyar diye fesatlık yapacak da değilim.

O sırada kaç çocuk açlıktan yaşamını kaybetti, kaç insan karınlarını doyurmak için çıktıkları yolda okyanusların derinliklerinde kayboldular da demeyeceğim. Kaç milyon çocuk en ağır koşullarda yasa dışı çalıştırılıyor, tecavüz ve şiddetlere maruz kalıyor konusuna da hiç girmeyeceğim.

Merak ettiğim sınav boyunca kim nasıl ve nerede oturuyor. Soruları nasıl dağıtılıyor, puanlama nasıl yapılıyor ya da yapılacağı hakkında. Yanıtını ben de bilmiyorum ama. Bu arada birileri de her zaman yaptıkları gibi kendi değersizliklerini ortaya koyarak salyalı ağızlarıyla şu sözde, bu paçavra nakaratlarıyla başka insanların değerlerini aşağılamayı fazilet saymaya devam ediyor hala. Tüm dost insanlara tüm dillerden HAYIRLI bir hafta sonu.

 

Kadir Dağhan-Teletex News24



 

About Post Author

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Yorumunuz için teşekkür ediyoruz en kısa zamanda size cevap verilecektir selamlar .

%d blogcu bunu beğendi: