TSK ve ÖSO Menbic sınırında çakılı kaldı. Menbicin güney batısına Suriye ordusu yerleşti

Read Time:1 Minute, 6 Second
Menbic Askeri Meclisi, Menbic’in batı köylerinin savunmasını Suriye Ordusu’na bıraktıklarını duyurdu. Menbic Askeri Meclisi’nin açıklamasında anlaşma için Rusya ile ittifak yapıldığı belirtildi.
 Menbic Askeri Meclisi, Menbic’in güvenliğini sağlamak için, Rus yetkililerle yapılan ittifak gereği Menbic’in batı köylerinin savunmasının Suriye Ordusu’na bırakıldığını duyurdu.

Demokratik Suriye Güçleri’nin bu hamleyle Menbic’in geri kalanıyla ÖSO arasındaki teması kesmeyi amaçladığı söyleniyor.

Dün Özgür Suriye Ordusu’nun (ÖSO), Menbic’in batısı ve güneybatısındaki köylerde konuşlanan Demokratik Suriye Güçleri’ne (DSG) saldırı düzenlediği bildirilmişti.


ÖSO güçleri, Menbic’te YPG’nin öncülüğündeki DSG’nin kontrol altında bulunan Gorhiko, Holaşh ve Xalide köylerini almak için saldırılar düzenledi.

Demokratik Suriye Güçleri’nin Menbic Askeri Konseyi sözcüsü, Reuters‘a yaptığı açıklamada, “Menbic çevresindeki köylere Türk ordusu ve ÖSO güçleri tarafından büyük bir saldırı var. Menbic’in batısındaki sekiz köy ağır bombardıman altında” demişti.

Demokratik Suriye Güçlerinin (DSG) bir bileşeni olan MMC’nin (Menbic Askeri Konseyi) yaptığı açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Sivilleri savaşın olumsuz etkilerinden korumak, Menbic’in güvenliğini sağlamak ve Türkiye’nin Suriye’deki işgal planlarını iptal etmek, Menbic Askeri Konseyi’nin tüm Suriye halkları için hedeflediği bir durumdur.

Bu hedeflere ulaşmak için, Rusya ile yeni bir anlaşma sağladıktan sonra, Menbic’in batısında; Türk ordusuna bağlı ÖSO ile aramızda bulunan savunma hatlarımızı, savunulması amacıyla Suriye rejim güçlerine devrettik.”

Böylece Menbic’in batısı Rusya kontrolü altına girmiş oldu. Menbic’in kuzeyinde ise ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM) unsurlarının olduğu biliniyor.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Yorumunuz için teşekkür ediyoruz en kısa zamanda size cevap verilecektir selamlar .

%d blogcu bunu beğendi: