Mesut Barzani’nin Türkiye ziyaretinin ilk meyveleri: Roj peşmergeleri Şengal’e yürüdü.

Read Time:1 Minute, 39 Second


Irak-Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Peşmerge Bakanlığı bünyesindeki sözde Suriyeli Peşmergelerin, PKK’nin Musul’un Şengal ilçesindeki varlığına karşı harekete geçirildiler. 

img_2339

Sözde Suriye Peşmergeleri komutanlarından Albay Kadir Şeyh Memi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, “Güçlerimizden 500’ünü Şengal ilçesine bağlı Sinun kasabası ve Hanesur köyü arasında konuşlandırdık” ifadelerini kullandı.

Türk devletinin  resmî haber ajansı AKP güdümündeki Anadolu Haber Ajansı  ( AA ) , haberi  Twitter hesabında attığı tweet  İle bu şekilde duyurdu 

img_2345

GÜÇ TAKVİYESİ TALEP ETTİK’

Suriyeli sözde Peşmergelerin sevk edildiği bölgelerin PKK’nin elinde olduğunu belirten Memi, “PKK militanlarının bölgeden çıkarılması için oraya güç takviyesi yaptık” dedi.
Memi, PKK’nin bölgeden çıkarılması için kendilerinin bağlı bulundukları merkezden daha fazla Peşmerge’nin gönderilmesi talebinde de bulunduklarını söyledi.
Şengal ilçesine bağlı Sinun kasabası ve Hanesun bölgesi Irak — Suriye sınırında yer alıyor.

Bugün  gazetecilerin Türk dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’na,  Roj peşmergelerinin Türkiye üzerinden Rojava geçişi ile ilgili sordukları soruya, Çavuşoğlu şu cevabı verdi;  hayır bizim Roj Peşmerge’lerinin Suriyeye geçmesi konusunda  bir çalışmamız yok,  onlar musul operasyonunda yer alıyorlar bir de biliyorsunuz bizim PKK’yi Şengelden çıkarmak için oraya operasyon yapma gibi bir durumumuz var cevabını verdi.  Buda Barzaninin Türkiye gelişi nedenlerinin  İpuçlarını vermektedir.

Öte yandan  KDP’ye yakın ‘Roj Pêşmergeleri’ adındaki grup, YBŞ kontrolündeki Şengal’in Xanesor ilçesine zorla girmeye çalıştı. Bölgede başlayan gerginlik sürüyor

img_2340

KDP’ye yakınlığıyla bilinen Suriye Ulusal Kürt Konseyi’nin (ENKS) Güney Kürdistan’da eğittiği ve “Roj Pêşmergeleri” adını verdiği bir grup, Şengal’in Xanesor ilçesine zorla girmeye çalıştı. Söz konusu KDP güdümlü gruplar, Şengal Direniş Birlikleri’nin (YBŞ) olduğu bölgeye karşı mevzilenirken; bölgede gerginlik yaşandı.
Rojnews ajansı, YBŞ’nin de mevzi kazmaya başladığını duyururken; Rûdaw ajansı ise bölgeye 500 kişilik bir gücün gönderildiğini ve daha fazla gücün de gönderileceğini duyurdu.

Bu hamlenin KDP Genel Başkanı Mesûd Barzanî’nin Türkiye ziyaretinden hemen sonra gerçekleşmesi dikkat çekti.
“Roj Pêşmergeleri” adı verilen silahlı güçler, Başika ve Güney Kürdistan’daki Türk askerleri tarafından eğitiliyor ve KDP’den maaş alıyorlar.

Bölgeye gönderilen söz konusu gücün içerisinde Pêşmerge kıyafeti giyen Türk askerlerinin olmasından da şüphe edilyor. Aynı taktik Musul operasyonu sırasında da denenmişti.

Teletex News24 Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Yorumunuz için teşekkür ediyoruz en kısa zamanda size cevap verilecektir selamlar .

%d blogcu bunu beğendi: