İKİ BAYRAK… / Recep Maraşlı.

Read Time:2 Minute, 34 Second


Eklediğim fotolarda iki bayrak görüntüsü var. İkisi de Türk Devleti tarafından asıldı.

img_2332

Birisi Nusaybin’in aylarca süren kuşatmalar sonucu bombalarla, buldozerlerle taş ve moloz yığını haline getirilmiş mahallelerinden birinin tepesine dikilmiş bir Türk bayrağı.. Aynı görüntüler Sur’da, Cizre’de, Şırnak’ta da var…

Diğeri IKBY Başkanı Barzani’nin resmi ziyareti nedeniyle havaalanına protokol gereği olarak asılmış Kürt bayrağı…

Bu gayet normal çünkü hem hem Irak hem Türkiye, Kürdistan Bölgesel Yönetimini tanıyorlar. Bu da olumlu bir şey. Her ikisinde de Kürtlere verilmiş mesajlar var…

Bazıları protokol direğine asılmış Kürt bayrağına bakıp sevinerek, diğer yerlere zulümle dikilmiş olan Türk bayrağını görmezden geliyor ve Erdoğan yönetimine biat etmenin teorisine soyunuyorlar.

Onların beklentilerine göre eğer Erdoğan rejiminin zulümlerine dişimizi sıkıp, gözlerimizi kapatırsak, o da işte şimdi protokole asılan Kürt bayrağı gibi önümüzdeki süreçte ilan edilmesi beklenen Kürdistan’ı tanıyacaktır.

Saçını başını bu yollarda ağartmış birçok Kürt siyasetçinin Türk sömürgeciliğinin Kürdistan bağımsızlığını tanıyacağını umabilmesi, hele bu yönetim el-an Kürt köylerinde zulmün en alasını uygularken düşünebilmesini neyle açıklamalı?

Elbette yaşanmakta olan gerçekliklerden kopmalarına, kendi toplumlarına yabancılaşmalarına, kendilerine kurdukları bir hayal alemi ile oyalanmalarına bağlıyorum bunu…

Eskiden “parçayı bütüne feda etmek” gibi bir siyaset efsanesi vardı. Takıntıları hala bu arkaik siyaset felsefesinde duranlar şimdi de “bütünü parçaya feda etme”yi savunuyorlar.

Peki şu anda İslamcı-Türkçü, faşizan Erdoğan yönetimi kendi sınırları içindeki Kürt siyasetini ezer, halkı Cumhurilyet tarihinde görülen en barbar yöntemlerle kırarken onun Kürt halkı için birşeyler yapacağını umduran şey nedir?

İşte halk oylamasına sunulacak olan yeni Anayasa’da Kürtler için ne var? Kürt kimliği mi tanınıyor, Kürtçe eğitim mi kabul ediliyor?.. Kendi güç ve imkanı olan bir alanda Kürtler için inkar ve zulüm siyasetine devam eden bir bir rejimin kendi sınırları ötesindeki Kürtler için düşündügü ne olabilir ki?

İşte son bir yıldır Suriye’deki çırpınışlarının amacı kendilerinin de dediği gibi KUZEY SURİYE’DE (DE!) BİR KÜRT OLUŞUMUNA İZİN VERMEMEK, değil mi?

Bir taraftaki Kürt özerkliğini ezmek için akla gelmedik tavizler vermeye razı olan TC’nin IKBY’nin bağımsızlığı için can attığı sonucuna nereden varıyorsunuz?

TC’nin IKBY için engelleyici gücü 1990’lardan sonra fiilen ortadan kalkmıştır. Onun için engelleme stratejisinden vazgeçip, ekonomik ve siyasal açıdan kendine bağımlı hale getirme stratejisine geçmiştir. Askeri olarak da OYAK’ın yatırımlarından tutun da, istihbarat işbirliğinden çeşitli alanlara yayılmış askeri üslere kadar kendini rahatlatacak bir kontrol mekanizmasına sahiptir.

Kuşkusuz Güney Kürdistan’ın nefes alıp hayatta kalabilmek için bu ilişki biçimine karşı yapacağı çok fazla bir şey olmadığı söylenebilir. Ama Saddam rejiminin devrilmesinden sonra Türkiye’ye olan tek yanlı bağımlılık azalmış, hem Irak merkezi yönetimiyle hem de ABD, AB gibi dünya ülkeleriyle diplomatik, siyasi ve askeri bağlantıları gelişmiştir. Buna karşın yine de Güney Kürdistan yönetiminin Türkiye ile ilişkilerini feda edebilecek bir ylüksü henüz yoktur.

Bunlar reel politik açısından anlaşılır şeylerdir; benzer açmazlar diğer Kürt hareketleri için de söz konusudur. Önemli olan bu açmazları birbirinin aleyhine ve zararına kullanılmasına geçit vermemektir

Bundandır ki;

Bu zorunluluğun ucundan tutarak hem Türkiye’de hem de Suriye’deki Kürt ulusal demokratik mücedelesinin TC’nin politikalarına yem olarak atılmasını bekleyenler varsa işte ORADA dursunlar!…

Soru şudur: Kürt yurtseverleri elbette protokole Kürt bayrağı asılmasından mutlu olabilir; ama buna bakarak , Kürt harabelerine dikilmiş Türk bayraklarını, bodrumlarda zehirlenerek öldürülen çocukları unutmak gerçekten de yurtseverlik mi?

#HAYIR

Recep MARAŞLI-Teletex News24 

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Yorumunuz için teşekkür ediyoruz en kısa zamanda size cevap verilecektir selamlar .

%d