Fransız-İsviçre ortaklı şirket, Suriyede köktenci guruplara ve dolaylı olarak ISİD militanlarına finansman sağladığını itiraf etti

Read Time:54 Second

Fransız ve İsviçreli inşaat şirketi LafargeHolcim Group, Suriye’de bulunan fabrikanın güvenliğini sağlamak amacıyla 2012 ile 2014 yılları arasında Suriyeli militanlara finansman sağladığını itiraf etti.

 

Fransız inşaat şirketi Lafarge.

 

Le Monde gazetesinin haberine göre şirket yetkilileri, gazeteye Suriyeli silahlı militanlara finansal yardımda bulunduğunu söyledi.

‘KABUL EDİLEMEZ ANLAŞMALAR YAPTIK’

Habere göre LafargeHolcim, gazeteye, Jalabiya’da bulunan çimento fabrikasının güvenliğinni sağlamak için ‘kabul edilemez anlaşmalarda’ bulunduklarını ifade etti: “Şimdi bakınca, fabrikanın işlemesi için gereken koşulların sağlanmasının kabul edilemez olduğunu görüyoruz.”

LafargeHolcim grubu, para aktarılan gruplar hakkında bilgi vermedi.

LE MONDE: YARDIMLAR IŞİD’E YARADI

Fransız gazete, 2010 yılında Suriye’de faaliyet göstermeye başlayan Fransız Lafarge ve İsviçreli Holcim şirketlerinin oluşturduğu LafargeHolcim grubu hakkındaki iddiaları ilk olarak geçen yılın haziran ayında duyurmuştu.

Le Monde’a göre bu anlaşmalar, o dönem bölgeye hakim olan IŞİD’e yaradı.

IŞİD’İN KONTROLÜNDE FAALİYET

Habere göre şirketin kamyonları, 2013’te bölgede faaliyetlerini yürütebilmek için teröristlerin kurduğu kontrol noktalarını geçmek zorundaydı. Bu sıkıntının ‘müzakereler sonucunda’ aşıldığı, hatta IŞİD’in şirkete geçiş serbestisi taşıyan sözde bir belge çıkarttığı ortaya çıkmıştı. Aynı şekilde ihtiyaç duyulan petrol, IŞİD’in kontrol ettiği rafinerilerden alınıyordu.

Şirket, IŞİD’in 2014 yılında bölgeyi tamamiyle işgal etmesi üzerine ülkeyi terk etti.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Yorumunuz için teşekkür ediyoruz en kısa zamanda size cevap verilecektir selamlar .

%d blogcu bunu beğendi: