ABD’li General’den Türkiye’nin Menbic açıklamalarına cevap.

Read Time:1 Minute, 22 Second


ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanı Joseph Votel, Türkiye’nin  Mınbiş ile ilgili Çıkışlarına diplomatik bir dil ile cevap verdi. Votel, Türkiye’nin   Suriye’nin Menbiç bölgesinde bulunan Kürt güçlere saldırmasının IŞİD’e karşı mücadeleyi zorlaştırabileceğini ifade etti.

img_2204

Teletex News24 -Votel bu sözleri, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘Türk ordusu El Bab’ın ardından Menbiç’e yönelecek’ açıklaması üzerine sarfetti.

Foreign Policiy dergisine konuşan Votel, söz konusu gelişmenin bölgede ABD önderliğindeki koalisyon güçlerinin faaliyetlerini etkileyebileceğini vurguladı.
Votel, Rojava’da ABD destekli güçler ile Türk ordusu arasında çatışma yaşanmasını önlemek için Ankara ile ‘kapsamlı işbirliği’ yaptıklarını ifade etti.

Daha önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Başdanışmanı İlnur Çevik de, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) El Bab’dan sonraki hedefinin, Fırat Nehri’nin batısında yer alan Menbiç kenti olduğunu dile getirmişti.

Haha önce 22 şubatta ABD’li General Josepf  Votel Türkiye ziyaretinden önce Rojava’da Rojava yönetimi yetkilileri ile görüşmüştü. Bu görüşmenin akabinde türkiye’ye geçmişti. General Votel’in Rojava ziyaretini DSG Sözcüsü Telal Silo, ogün düzenlediği basın toplantısında, Joseph Votel’ın Rojava’da kendilerini ziyaret ettiğini söylemişti.

Telal Silo, Şu açıklamayı yapmıştı: 

“Joseph Votel bugün Rojava’da bizleri ziyaret etti. Yaptığımız görüşmede bizlere destek vermeye devam edeceklerini söyledi” dedi.
Joseph Votel’ın DSG’den bazı askeri komutanlarla biraraya geldiğini dile getiren Telal Silo, “Görüşmeler oldukça olumlu geçti. Özellikle Fırat’ın Gazabı operasyonlarında ilerleyişe ve ortak askeri işbirliğine dair görüş alış verişi yapıldı” diye konuştu.
ABD’li senatör John McCain de dün Ankara’dan önce Rojava’nın Kobani kentine gitmişti.
McCain, olası Rakka operasyonu öncesi Kobani’de bulunan Amerikan askeri yetkilileriyle görüşmüştü.

DSG güçlerini eğitmek üzere Rojava’da yaklaşık bin 500 Amerikan Özel Kuvvet askeri bulunuyor

 

Teletex News24 

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Yorumunuz için teşekkür ediyoruz en kısa zamanda size cevap verilecektir selamlar .

%d blogcu bunu beğendi: