ABD’den Türk devletinin Mınbiç’e saldırması olasılığına karşı mevzi hazırlığı.

Read Time:1 Minute, 49 Second


Bugün artık gerçek sitesinde yayınlanan ABD, TSK ve ÖSO’nun Mınbiç’e saldırısını önlemek için güvenlik duvarı kurdu başlıklı yazı da,  muhtemel Türk devleti ve ÖSO  çetelerinin  olası Mınbiç’e saldırıları karşısında ABD özel birliklerinin Mınbiç’i savunacakları iddia edildi.

img_2281

Artı gerçeğin yerel kaynaklara dayandırdığı haberi şöyle:

ABD, TSK ve ÖSO’nun Mınbiç’e saldırısını önlemek için güvenlik duvarı kurdu. Türkiye’de yetkililer ‘şimdi hedef Mınbiç’ açıklamaları yaparken, Suriye’deki ABD askeri güçleri olası çatışma noktalarına askeri savunma hatları kurdu.

Yerel kaynakların Artı Gerçek’e verdiği bilgilere göre, dün itibarıyla ABD ordusu Mınbiç’in kuzeyindeki Dadat köyünden Arab Hasan El Kabir köyüne kadar olan bölgeye askerlerini konuşlandırdı.

Askeri mevzi ve savunma koridorlarının kazıldığı bölgeye ağır silahlar da yerleştirildi.

Yaklaşık 10 km uzunluğundaki bölge, Mınbiç Askeri Meclisi denetiminde bulunuyor ve Türkiye destekli ÖSO güçleriyle Suriye Demokratik Güçleri (QSD) güçleri arasındaki sınır hattını oluşturuyor. ÖSO denetimindeki bölgede TSK’ye bağlı Türk Özel Kuvvetleri de aktif.

Zucur suyuna paralel uzanan bölgede ABD askerlerinin yanı sıra QSD ile Şemsi Şimal grubunun eğitim kampları bulunuyor.

Artı Gerçek’e bilgi veren yerel kaynaklar, ABD’nin bölgede TSK ve ÖSO güçleri ile QSD arasında oluşturulan ABD askerlerinin savunma hattının Mınbiç Askeri Meclisi ve QSD yetkilileri tarafından da kısmen doğrulandığını belirtiyor.

Sputnik’e konuşan ve adını vermeyen Demokratik Suriye Güçleri’nden üst düzey bir yetkili, ABD’nin kentte bir askeri üs kurmasını, Türkiye’nin Mınbiç’e saldırısını engellemek için oluşturulduğunu söyledi.

ÖSO ve Türkiye’nin Mınbiç’e saldırmaması için ABD’nin etkin bir çaba içine girdiğini belirten QSD yetkilisi, “Türkiye ve ona bağlı ÖSO güçleri Mınbiç’e saldırmak için yoğun bir hazırlık yapıyor. Bu hazırlıklar karşısında bizler de hazırlıklarımızı yapıyoruz ve müttefikimiz olan ABD ile konuşuyoruz. ABD’li askeri yetkililerle görüştüğümüzde Türkiye’nin Mınbiç tehdidini aktarıyoruz. Geçen hafta ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanı Joseph Votel ile Tel Abyad güneyinde bir görüşme yaptık. Görüşmede, Türkiye’nin ‘Mınbiç’e saldırırız’ tehdidini konuştuk. Mınbiç’e saldırı olması durumunda Rakka operasyonunu mecburen durduracağımızı ve güçlerimizi Mınbiç’e sevk edeceğimizi aktardık. Votel bize, Mınbiç’e saldırı olmaması için ne gerekiyorsa yapacaklarını söyledi. Ayrıca, saldırının olmaması için Türkiye yetkilileri ile görüşeceklerini dile getirdi. Votel, Mınbiç’te ABD askeri sayısını artıracaklarını ve bölgeye ağır silah ile tank göndereceklerini aktardı.” dedi.

Teletex News24 

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Yorumunuz için teşekkür ediyoruz en kısa zamanda size cevap verilecektir selamlar .

%d blogcu bunu beğendi: