Kadir DAĞHAN yazdı: ZAMAN DA YOLCULUK..

Read Time:1 Minute, 41 Second


Kadir DAĞHAN

 img_1498NASA Güneşe 26 000 ışık yılı uzaklığında ki Samanyolu galaksisinde milyarlarca yıldızın varlığını ve güneşin bu galaksi etrafında ki dönüşünü yaklaşık 220 milyon yılda tamamlaya bildiğini saptaya biliyor. 

Aynı NASA 1995 yılından 2017 yılları arasında 3500 yeni yıldız keşfettiğinin gururla bildiriyor ama yeni keşifler yolculuğuna son hızla devam ediyor. Son keşfedilen 7 gezegen ise dünyamıza çok benzediği için hepsinden fazla önem arz ediyor. Bilim dünyası sınır tanımıyor.

Coğrafyamız da birkaç yüz km. mesafesinde ki köylere gidilemezken Trilyonlarca km. uzaklıkta ki dünyaların içine kadar giriyor, trilyonlarca km. ilerilere bakıyor. Ama ne yaparlarsa yapsınlar coğrafyamızın keşifleri yanında sönük kalırlar. Hatta kıskançlıktan çatlarlar bile.

Söz gelimi yeni doğum tarihleri keşfetmek NASA’cıların aklına bile gelmez. Unesco’nun Dünya Mirası listesinde yer alan tarihi İstanbul surlarını düğün salonuna çevirmek ya da başka yerler de yerle bir etmek hangi bilim adamının keşfedebileceği bir şeydir. Yaşamın yasaklara, tekçi uygulamalara hapsolduğu, geleceğe ait umutların evet veya hayır kelimelerinde şekillenebileceği bir dünyayı Tesla bile düşünemezdi. NASA böbürlenip durmasın yani özet olarak.

Tesla’nın zaman makinesinde hayal ettiği yolculuk ise sürüyor. Kimisi sürekli ileri giderken kimisi de sürekli geri gidiyor ama. Rota kaptana göre değişiyor. Bizim kaptanlar hep geriye doğru yolculuk yapmayı tercih ediyorlar nedense. Kimileri 100 yıl kimileri 1500 yıl önceye gitme yarışında. Birileri yenidünyalara ufuk açarken birileri de yaşadığı bölgeden başlayarak, yakıyor, yıkıyor, yok ediyor, dünyayı yaşanmaz hale getiriyor. Hangi çağın kafasını taşıyorlar anlamak mümkün değil.

Elin oğlu bayrağını YILDIZLARA dikerken birileri de viran ettiği yerlere ya da bulduğu her boşluğa tekbirlerle, tehditlerle, yasaklarla bayrak asmayı yiğitlik, kahramanlık sanıyor. Geriye bile yolculuk değil. Kendi etrafında dönüp duran bir tuhaflık. Hatta tuhaflık bile değil. Tanımı yok.

Hatırlıyorum. Çok değil bir iki yıl önceydi galiba. Bir grup sokak sanatçısı ÇAV BELLA yı çalıyor diye 6.yüzyıl kafasıyla yaşayan başka bir grup “Yahudi müziği çalamazsınız, hepiniz cehennem de yanacaksınız” diyerek saldırdığında, birileri de uzay da meyve sebze yetiştiriyordu aynı saatler de. Güler misin ağlar mısın? Ve yıldızların sayısından çok daha neler. Ne diyelim. Tek değil tüm dillerden HAYIRLI YOLCULUKLAR dileyelim bizde.

Kadir DAĞHAN-Teletex News24 About Post Author

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Yorumunuz için teşekkür ediyoruz en kısa zamanda size cevap verilecektir selamlar .

%d