Hasan H Yıldırım yazdı: MESUD BARZANİ ve RECEP TAYYİP ERDOĞAN İTTİFAKI.

Read Time:2 Minute, 8 Second


fb_img_1488102028112

Başını Barzanilerin çektiği Irak-KDP yetkililerinin, her yurtdışı gezilerinden önceki ve sonraki ilk durakları Türkiye olmaktadır. Bu rutin bir hal almıştır. Kuşkusuz bu sebebsiz değildir. Türk egemenlik sistemi ve Barzanilerin ortak çıkarları sonucudur. Irak-KDP ve yöneticilerin Türk egemenlik sisteminin yedek gücü rolünü üslendiklerini uzun süreden beri söylüyoruz.

Türkler herhangi bir konuda sıkıştıklarında Irak-KDP devreye girerek onları rahatlatmaktadır. Bu konuda sayısız söylem ve pratiklerini eleştirdik.

Bunun en son örneği: Alman Frankfurt Allgemeine Zeitung’a verdiği röportajda Mesud Barzani; “Erdoğan güçlü bir duruş sergileyerek Kürtlerle Türkleri barış süreciyle birleştirmeye çalışan tek siyasetçi olmak istedi. Ancak, maalesef Türkiye’de yeni gelişmeler ortaya çıktı. Cumhurbaşkanı Erdoğan cesur bir siyasetçi… Kürtlerin Suriye’de Türkiye’nin endişelerini göz önünde bulundurmaları gerekir,“ dedi.

Kaygısı olan biri, ki bu biri kendini kendi deyişiyle “Kürt Yönetim Başkanı“ olarak tanımlayan biri ise oturup düşünmek gerekir. Türk egemenlik sisteminin “hasassiyetleri“ ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Kürtlerle Türkleri barış süreciyle birleştirmeye çalışan tek cesur siyasetçi,“ olarak servis etmesi dostlara şenlik kıvamındadır.

Mesud Barzani, Recep Tayyip Erdoğan’ın yıkmadığı, ateşe vermediği Kürd yerleşim birimini bırakmadığını, çocuk, yaşlı, kadın, erkek ve de Kürd’e ait hayvanları bile soykırımdan geçiren biri olarak tarihe geçtiğini görmeyecek kadar bilinç yoksunu mu?
Kuşkusuz değil…

Bunları biliyor ama ele geçirdiği iktidarını diğer Kürd siyasal güçlerle paylaşmamak ve tek başlarına iktidarlarını sürdürmek için Türklerin yardımıyla koruyacağından hareketle bu politikayı sürdürüyor. Buradan hareketle de Kürdistan’ın diğer parçalarını satıyor.

Ki hepimiz biliyoruz. Daha birkaç sene evvel Recep Tayyip Erdoğan, Mesud Barzani’yi kastederek; “Herkesle konuşurum ama bir aşiret ağasıyla görüşmem,“ dediğini. Peki, şimdi ne oldu da bu ikili can ciğer kuzu sarması oldu?  Mesud Barzani’nin yaklaşımını yukarıda izah ettim. Peki Recep Tayyip Erdoğan’ın bu değişiminin nedeni nedir? Bunun bir çok nedeni sayılabilir.

 

Birincisi, dünyada izola olan Recep Tayyip Erdoğan kendisini savunacak kişilere, güç odaklarına ihtiyaç duyması.

İkincisi, Güneyi Türkiye’nin arka bahçesi yapmasıdır. Malarını orada eritmesi, Kürd millet servetini kelepir fiatına kapmasıdır.
Bunlar bir yana şu an ki görüşmenin iki ana konusu var.

 

Nedir bunlar?

Türkiye bilindiği üzere bir referandum süreci yaşıyor. Mesud Barzani vasıtasıyla Kürdlerin oylarını kendi hanesine yazdırmak istiyor. Bunun da ötesi ortada bu saydıklarımdan daha önemli bir konu var: PKK’ye karşı ortak operasyon. Bu operasyonu Irak-KDP ve Türkiye tek başlarına gerçekleştirip zaferle çıkma ihtimalleri yok. YNK’nin bu politikayı desteklemesi düşünülüyordu. “YNK’nin bir kanadını buna ikna ettik,“ derken bu YNK içinde tepkiyle karşılanınca plan suya düştü. Bu plan tutmayınca Mesud Barzani ve Recep Tayyip Erdoğan arasında yeni bir planı kimlerle ne şekilde devreye koyabiliriz görüşmesi var.  Bütün hikayet budur.

 

Hasan H Yıldırım-Teletex News24 Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Yorumunuz için teşekkür ediyoruz en kısa zamanda size cevap verilecektir selamlar .

%d blogcu bunu beğendi: