Rusya ve Suriye, Türkiye’nin güvenilmez bir unsur olduğunu düşünüyor.

Read Time:1 Minute, 56 Second


Rusya ve Suriye, Türkiye’nin güvenilmez bir unsur olduğunu düşünüyor. Kuveyt merkezli Er-Rai’nin Ortadoğu muhabiri, Türkiye’nin Menbic tehditlerine karşı Suriye’nin savaşa hazır olduğunu ileri sürüyor.

IMG_1227.PNGSuriye hükümeti ile muhalefetin Birleşmiş Milletler gözetiminde başladığı yeni Cenevre müzakereleri pek umut vaat etmiyor.

Kuveyt merkezli Er-Rai gazetesinin deneyimli Ortadoğu muhabiri Elijah J. Magnier, Türkiye’nin Suriye’de değiştirmeye başladığı pozisyonunun Rusya’yı daha agresif olmaya ittiğini, bu nedenle Cenevre müzakerelerinin başarısızlığa mahkûm olduğunu savunuyor.

ABD’nin tek başına YPG’ye dayanarak Rakka’yı alamayacağını söyleyen Magnier, şu anda Rakka operasyonuna 10 ile 20 bin Suriye Demokratik Güçleri (SDG) militanının katıldığına, ancak Musul’da IŞİD’e karşı savaşta görevli asker-milis sayısının 50 ila 60 bin olduğuna dikkat çekiyor.

Trump yönetiminin Suriye’de “güvenli bölge” kurma planının Şam tarafından Suriye’nin kuzey-doğu sahasını işgal olarak algılanacağını ve sert tepki göreceğini belirten muhabir, 1983’te Beyrut’taki Amerikan askeri kışlalarına yapılan büyük saldırıları hatırlattı.

İran ve Rusya’nın, Türkiye’nin cihatçılar üzerindeki etkisini kullanmak için Ankara’yı müzakerelere dahil ettiğini kaydeden Magnier, buna rağmen onun Suriye’deki en önemli gruplardan El Kaide bağlantılı Ahrar’uş Şam’ı masaya oturtamadığını söyledi.

Ancak Ankara’nın siyasi silahlarının yönünü değiştirmeye başladığının görüldüğünü kaydeden Er-Rai muhabiri, “Ankara, bugün, Trump’ın İran’a karşı agresif olduğunu, Suudi Arabistan’a ise lütuflarını sunduğunu anlıyor. Bu nedenle Erdoğan yeni bir pozisyon alıyor: Suudi Arabistan’ın arkasına saklanma, ABD’nin İran’a yönelik düşmanlığını taklit etme ve bir kez daha kendisini Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad’a karşı ilân etme” diye yazdı.

Türkiye’nin İran’ı “bölgedeki terörün kaynağı” olarak göstermesinin ardından, İran ve Suriye’nin, Türkiye’nin Suriye’deki, özellikle de Rakka’ya olası ilerleyişini durdurmak için harekete geçtiğini kaydeden Magnier, Ankara’nın “güvenli bölge” planı konusunda isteğinin de, Türkiye’nin Suriye’nin bütünlüğüne gösterdiği saygıdan vazgeçtiğini gösterdiğini belirtti.

Magnier, Erdoğan’ın “Menbic’i özgürleştireceğiz” sözlerinin Rusya ve Suriye tarafından “boş hayal” olarak görüldüğüne dikkat çekti. Rusya’nın Kürtleri potansiyel bir müttefik olarak gördüğünü, Şam’ın ise savaş bittikten sonra Kürtlerle masaya oturup bir “kazan-kazan” durumu yaratarak Suriye’nin bölünmesinin önüne geçmeyi düşündüğünü kaydeden Magnier, Suriye’nin Menbic’e saldırı durumunda yalnızca “muhalefetle” yetinmeyeceğini, bu konuda savaşmaya da hazırlandığını söyledi.

Magnier, Türkiye’nin Rakka planının da “mümkün olmaktan uzak” olduğunu yazdı.

Magnier, Suriye ordusunun Halep kırsalında Deyr Hafir’e yönelmesinin de, TSK ve müttefiklerinin daha fazla ilerleyememesi için bir sınır hattı çizmek istemesiyle alakalı olduğunu belirtti.

Magnier sonuç olarak, Rusya’nın daha büyük bir savaşa hazırlandığını ve Şam ile Moskova’nın Ankara’yı güvenilir bir unsur olarak artık görmediğini ekledi. Magnier’e göre, önümüzdeki günlerde daha agresif bir Suriye ordusu izleyeceğiz.


Dış Haber

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Yorumunuz için teşekkür ediyoruz en kısa zamanda size cevap verilecektir selamlar .

%d