Barzani’den açıklama ‘Bağımsız Kürdistan bizi ve Bağdadı ilgilendirir’ Demirtaş serbest bırakılmalı.

Read Time:1 Minute, 32 Second

 

 

Irak Kürdistanı Başkanı Mesud Barzani, Barış Süreci için HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve diğer vekillerin serbest bırakılması gerektiğini belirttiği konuşmasında, “Erdoğan güçlü bir duruş sergileyerek, Kürtlerle Türkleri, barış süreciyle birleştirmeye çalışan tek siyasetçi olmak istedi. Ancak maalesef Türkiye’de farklı gelişmeler ortaya çıktı” açıklamasında bulundu.

 

 

Alman Frankfurter Allgemeine Zeitung’a konuşan Başkan Mesud Barzani, Kürdistan Bölgesi’nde referandum yapılmasıyla ilgili Türkiye ve İran’ın endişelerinin sorulması üzerine, “Bu sadece Erbil ve Bağdat’ı ilgilendiren bir konu” cevabını verdi.

Gazete, “Iraklı Kürtler bağımsızlıktan yana, Tahran ve Ankara ise Kürtler için bağımsız bir ülkeye giden yolu kapatmak istiyor. Ancak Kürdistan Bölgesi Başkanı Mesud Barzani, bu hedef için referanduma gitmek ve Kürdistan’ı Irak’tan ayırmak istiyor” değerlendirmesinde bulundu.

Başkan Mesud Barzani’nin, referandum için, “Bu bizim doğal hakkımız” sözüne de yer verildi.

Türkiye ve İran’ın Kürdistan’ın bağımsızlığıyla ilgili endişelerinin sorulması üzerine, “Bu konu, Bağdat’la aramızdaki bir iç meseledir. İran ve Türkiye’yle hiçbir ilgisi yoktur. Bir ulusun kendi geleceğine karar vermek istemesinin, demokrasi ve insan haklarına aykırı hiçbir yanı yoktur” ifadelerini kullandı.

Başkan Barzani ayrıca, “Bu referandumu yapmak için hiç kimsenin izin ve müdahalesine ihtiyacımız da yoktur” dedi.

Irak ve Suriye’nin sınırlarının anlamsız hale geldiğini söyleyen Başkan Barzani, şunları söyledi:

“Artık Suriye ve Irak’ta nasıl birleşik bir ülkeden söz edebiliriz? Siyasetçilerin büyük çoğunluğu, bu iki ülkenin resmi sınırlarının hiçbir anlamının kalmadığını, bunun geçmişte kaldığını biliyor. Irak’ın güçlü bir merkezi yönetiminin olduğu dönemler eskide kaldı.”

Türkiye’nin bölgedeki rolü hakkında ise Barzani, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın rolüne dikkat çekerek, Kürtlerin Suriye’de Türkiye’nin endişelerini göz önünde bulundurmaları gerektiğini söyledi.

“Erdoğan güçlü bir duruş sergileyerek, Kürtlerle Türkleri, barış süreciyle birleştirmeye çalışan tek siyasetçi olmak istedi. Ancak maalesef Türkiye’de farklı gelişmeler ortaya çıktı” diyen Barzani,HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş ve diğer vekillerin serbest kalmasının “barış sürecinin” çıkarına olacağınıifade etti

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Yorumunuz için teşekkür ediyoruz en kısa zamanda size cevap verilecektir selamlar .

%d blogcu bunu beğendi: